Yarıiletken üretimi PATLADI

Başlatan Erol YILMAZ, 18 Aralık 2020, 09:39:28

Erol YILMAZ

Yarıiletken üretim problemi sadece ST yi değil, bütün üretici ve komponentleri kapsıyor fakat mcu'nun alternatifi pek olamıyor.
Problem diğer ortak denilebilecek komponentlerde örneğin NXP 595 olmazsa TI, olmazsa ONSEMI kullanılabildiği için pek gün yüzüne çıkmıyor (bence)


Okan AKÇA

Kücük üreticiler için bakkalda bulunabilir şekilde ürün kullanmak çok önemlidir.

izturk

Nisan ortasina geldik kriz hala sürüyor. Daha da süreceğe benziyor.
 
Ben üretimdeki en basit kartimi nuvoton a çevirdim. Stm8s003 icin pin to pin uyumlu cipi varmis nuvotonun. Diğerlerini çevirmekte kararsızım.

Aliexpress ten sahte mahte ne bulursam alayim deneyim diyorum verdigim siparisler iptal oluyor.

Siz nasil önlemler aldiniz. Stoklariniz erimedi mi hala.

Bi ara sitede bi yazi görmüştüm şimdi bulamiyorum. Mesela stm32f103 yerine cs32f103 gibi kopyalari varmis. Bu kopyalar nereden tedarik edilir? Bi arama motorundan bahsediliyordu.

Bu çip işi baya can sıkmaya başladı.

Erol YILMAZ

ST'ye verilen siparisler geç te olsa geliyor. Yalniz urunlerinizi dist. araciligi ile temin etmeniz onemli.

MC_Skywalker

Amerika'nın Çin'e uyguladığı ekonomik yaptırım nedeniyle oluyor hep bunlar. İlk olarak Amerkina EUV patentini kullanarak litogaphy cihazı üreten Holandalı ASML şirketine Çin firmalarına satış yapamazsın diye baskı yapmıştı.

Bu gibi ambargolara cevap olarak Çin de üretimi yavaşlatacağın resmi olarak ilan etmemiş olasa da özellikle otomotiv sektörü için gerekli olan IC ler konusunda ki durum bunu gösteriyor. TSMC ve Samsung payasayı beslemeye devam ediyor covid salgının gölgesinde.

fahri-

Bu olay Çin e yaradı diye okudum. Çin yeni yarı iletken fabrikaları kurmayı teşvik ediyormuş. Yarı iletken piyasasını da eline geçirecek tartışmaları yapılıyor.

izturk

Benim simdiye kadar tedarik aracim ozdisandi. Bi de dizgi yaptirdigim firma. Ikisi de stok yok deyip cikiyor.

Stm32f401 kullaniyordum 3.5 dolar civarinda aliyordum mecburen 11 dolara 32f411 aldim. Simdi o da yok.

Sizlerin ellerinde yeterli stogunuz varmiydi nasil bir yol izliyorsunuz onu merak ettim

Erol YILMAZ

#23
@izturk kisaca kendi bakis açımdan bu problemlerle nasil başa çıkmaya calistigimizdan bahsetmek isterim.
Komponent temini firmalar için oldukça kritik ve bolca tuzağa düşülen bir konu.

1. Mcu talep ettiğin firma, ST dist. olmadigindan üretici firma (ST) şu anda senin firmanı ve talebini duymuyor.  Türkiye'de ST Dist Firmalar: EMPA, EBV, ARROW
2. Yıllık uretim kapasiteniz belli oldugu için, dist. firmaya komponent taleplerini MOQ adetlerini de göz onüne alarak parti bazinda yıllık olarak belirtiyorsunuz.
3. Uretici firma talebinize tarih ve adet olarak onay veriyor. Boylece o tarihlerdeki uretim planlarina dahil edilen komponentlerin geliyor. Onay veremiyorsa dist. firmadan komponent temini konusunda ne yapabilecegini konusabilirsiniz.
4. Şu anda global bir kriz oldugu için uretici onay verdiği uretimleri öncelikli olarak gonderiyor. Onay veremediklerine talebin bir kismini gonderiyor.
5. Açıkçası global kriz haricinde ulkemizde de bitmek bilmeyen krizler sebebi ile ben stoklu calisilmasi taraftariyim. Türkiye sonuç itibari ile refah seviyesi yüksek, üreticiler için çok hedef bir ülke olmadigi için komponent temini ve planlamasinin daha zor oldugunu dusunuyorum.
6. Yüzlerce komponent var, hangi birisini takip edecegiz diyorsaniz, ERP yaziliminiz sizin yerinize stogunuzun kaç hafta dayanabilecegini ortalama olarak soyleyebilir ve planinizi buna göre yapabilirsiniz. Misal şu anda stogumdaki en kritik 20 komponent nedir? Veya 30 haftanin altina dusmus stoklar nelerdir? e hizli cevap bulmami kolaylastirmali...
Böylece bunlari temin etme yoluna bakarim.
Stok yaziliminizdan bu ozelligi isteyin :)
7. Bütün bu karmaşa icerisinde nasil olacak ta olacak diyorsaniz, ben 2 yillik komponent stogu yapilmasi gerektigini dusunuyorum artik.
8. Komponent seciminde mumkun oldugunca ayni kilifta alternatifi olan komponentleri seçmeli. Misal mosfetler, diyotlar.
Çok özel ürünlerden, özel üretim yapan firmanin urunlerinden uzak durmali.
Bence Renesas tehlikeli bir firma bu acıdan . Firma sizin kaşınızı begenmedim, urun vermiyorum dese, hicbiryerden bulamazsiniz.
STM32 mcu bulamiyorsaniz Gigadevice'ı, STM8S003 bulamiyorsanix Nuvoton'u degerlendirme sansiniz var.
Başka bir örnek, kritik stok degerine dusmus 1000v'luk US1M yerine, stoktaki 800v'luk US1K temin edebilecegimi farkettim.
9. Ürün üreten firma olarak Komponenti kontrol edebilir hale gelmek için Dist. firmalar ile calisabilecek ekonomik altyapi kurmali, firma komponent havuzu olusturmali, buraya mumkun oldugunca az cesitte komponent koymali, ayni komponenti min 5 ayri işte kullanarak riskleri ve stok maliyetlerini dusurmeliyiz.

10. Koca koca firmalar, fake malzeme getirme potansiyeli olan Broker firmalari ana tedarikçi olarak kabul etmiş veya bu önemli işi konudan habersiz bir elemana teslim etmişler... buna şaşırıyorum.

Direncten kapasiteye, buzzer,, diyot transistorden çiplere kadar tek tek marka model ve tedarik noktalari seçilmeli.
Firmaların dist. olduklari parcalari tespit edip oradan onlari almali.

SpeedyX

Aynı şekilde STM32F103RCT6 bulamadım, elinde olan varsa değerlendirebilirim.
Dizgici HK32F103RCT6 diye çakma bir chip gönderdi fakat aynı hexi yükleyince USB HID çalışmadı, diğer özellikler sanırım çalışıyor. Bilgisi olan var mı?

Çakma işlemciler türemiş ve 2$ lık orjinal işlemcinin çakması 8$ olmuş durumda.

fide

Bir süredir aklımda olan motor sürücü entegresi ve lem current transducer bakmak için Özdisan sitesini karıştırdım. Baktığım ürünlerin hepsi "out of stock" olmuş. Durum fena.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Aliexpress saticilarina deli oldum. Bir lotta 10 chip var ve elinde 100 lot oldugunu soyluyor.

2 dir 15 lot icin odeme yapiyorum. Bir hafta sonra parami iade ediyorlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

STM32 muadili olarak Gigadevice'a bakin derim...

izturk

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 15 Nisan 2021, 21:03:48STM32 muadili olarak Gigadevice'a bakin derim...

Hocam bakacam da onu da tedarik edecek bi yer bulamadim. Aliexpress de arama yapiyorum hem stm yaziyor hem gd yaziyor hangisi diye soru soruyorum cevap vermiyorlar. Fiyatlar da zaten cok yuksek

Tagli

Çin malı çiplerin satıldığı ana yerlerden biri LCSC. Ben hiç alışveriş yapmadım kendilerinden, ancak stoklarında GigaDevice ürünleri var gibi. Gerçi GD32F103C8T6'ya baktım, fiyatı $7.53 olmuş  :o. LCSC ile JLCPCB'nin bağlantısı var, sanırım aynı firmanın (veya holdingin) farklı markaları veya departmanları.
Gökçe Tağlıoğlu