Tarla sulama cihazlarındaki valf nasıldır?

Başlatan tekosis, 19 Aralık 2020, 01:52:11

tekosis

Selamün aleyküm ustalarım. Aşağıdaki videoda gösterilen alet 2 kalem pille 6 ay rahat çalışabilir diyorlar. Elektronik devre tamam da burada kullanılan valfin özelliği nedir, nasıl çalışır acaba? Latching röle gibi bir valf sistemi mi kullanılıyor acaba?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ipek

uygun zaman geldiğinde bir kereliğine çok kısa bir gerilim uyguluyor,sanırım valf'te mıknatıs var çekili kalıyor,tasarlanan süre bittiğinde aynı prosedürü gerilimi ters çevirerek uyguluyor..

sinus

Su akışından enerji üretip kullanıyor olabilir mi?

argeman

Sizin için söktüm, latching.

tekosis

@ipek @sinus @argeman cevaplar için teşekkür ederim. Görünen o ki bu cihazların kritik parçası bu solenoidler. argeman ustam bu valfin çalışması için dikkat edilmesi gereken hususlar varmıdır? Çalışabilmesi için minimum yada maksimum bir basınç değeri var mıdır? 
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

bsenguler

Ben daha önce sökmüştüm, küçük bir elektrik motoru ve çark sistemi var ki bu da vanayı çevirmek için gerekli torku oluşturuyor. Böylece pil aylarca gerekli enerjiyi sağlayabiliyor.

magnetron

yanlış mesaj attım

OG

Vanası küresel vana ise 90 derece dönmesi yeter.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Okan AKÇA

Diyaframdaki tahliyeyi açtığı için suyun basincinla diyafram açılıyor. Tekrar tahliyeyi kapatinca diyafram suyun basincla şiserek vanayi kapatıyor. Icinde dc motor olan model veya selonoid miktanislanarak konum degistiren. Her ikiside diyaframin tahliyesini acip kapatıyor.

tekosis

tekosis

Aşağıdaki solenoid vananın bilgilerinde -10°C sıcaklığa kadar çalışabilir diyor. Bu vanaların içinde acaba suyun donduğunda buzun genleşebilmesi için bir boşluk mu bırakıyorlar?

fay_elektronik

bir ara sökmüştüm israil malı bir ürün içinde oyuncak motoru ve dişli sistemi vardı üründe sürekli çalışan lcd vardı 9v ile çalışıyordu merak edip akımını ölçtüm neredeyse lcd hiç akım çekmiyordu 9v pil 1 sene yi geçiyor diyorlardı şaşırmıştım

tekosis

üzerindeki ekran resimdekine benzer monochrome displaydır sanırım.

argeman

Alıntı yapılan: tekosis - 19 Aralık 2020, 08:58:21@ipek @sinus @argeman cevaplar için teşekkür ederim. Görünen o ki bu cihazların kritik parçası bu solenoidler. argeman ustam bu valfin çalışması için dikkat edilmesi gereken hususlar varmıdır? Çalışabilmesi için minimum yada maksimum bir basınç değeri var mıdır? 

Size gönderdiğim model Hunter-node, basınç ile ilgili bir bilgi yok, sizde bakabilirsiniz, 2 adet 9 v. pil ile 2 yılömür yazmış kullanım klavuzunda, solenoid vana sorunuza gelince -10 derecede çalışabilir demek istiyor, içinde sıvı kalırsa genleşmeden çatlama yapabilir. Siz seri üretim mi düşünüyorsunuz? Çin malı ürünler baya uygun fiyatlı.

tekosis

Alıntı yapılan: argeman - 27 Aralık 2020, 19:28:20seri üretim mi düşünüyorsunuz
Gönül istiyor ama... Şu an genel bir araştırma içindeyim ki maliyet olarak Çin ile mücadele edebilmenin mümkün olmadığının farkındayım. Belki kaliteli bir ürün ve satış sonrası destek ile tutunmak mümkün olabilir.