Notebook adaptör tamiri

Başlatan power20, 23 Aralık 2020, 22:47:27

power20

5..6 senedir çalışan aynı mekandaki adaptörler bir kaç gün arayla bozuldu.

Yüksek gerilim arızası desek? Köprü diyod sonrasındaki kapasitör üzerinde 310V kadar gerilim oluşuyor.

İçindeki sigorta, diyodlar sağlam. 120uF 400V kondansatör kurumuş olabilir düşüncesiyle çalışan adaptörden bir tane sökerek taktım. Durum değişmedi.  Acaba başka nereye bakmak gerekir? Adaptörler farklı tip. Biri 20V biri 19V.
Mosfeti ölçtüm. Source drain arası diyod sağlam gibi görünüyor

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Kılıç - 23 Aralık 2020, 22:47:275..6 senedir çalışan aynı mekandaki adaptörler bir kaç gün arayla bozuldu.

Yüksek gerilim arızası desek? Köprü diyod sonrasındaki kapasitör üzerinde 310V kadar gerilim oluşuyor.

İçindeki sigorta, diyodlar sağlam. 120uF 400V kondansatör kurumuş olabilir düşüncesiyle çalışan adaptörden bir tane sökerek taktım. Durum değişmedi.  Acaba başka nereye bakmak gerekir? Adaptörler farklı tip. Biri 20V biri 19V.
Mosfeti ölçtüm. Source drain arası diyod sağlam gibi görünüyor

Source dirençleri ve PWM Çip besleme direnci.
Startup direnci genelde yüksek değerlikli olur.
Açık devre yada değer kaybetmiş olunca PWM start almaz.

JOKERAS

Bu veciz satırlaaarrrr.Naman Allah'ım! :'(

SÇMA(Sarı Çizmeli Mehmet Ağa:)

Sayın @Kılıç bey, başkası şema eklemese bir sürü artistlik yaparsın.
Ele verir Talkını kendi Yutar Salkımı:)
En azından besleme entegresinin numaralarını versen belki Babamızın hayrına bir kaç yorum yaparız. ;D

Yasal Uyarı!... 9999 sayılı kanunun 19. Maddesinin, 10. Paragrafının, 9.Satırının, 15. Cümlesinin
10.Kelimesi gereği  Şema vermeden Soru sormak,TCK nın 325 nolu Kanun Hükmünde kararnamesi gereğince Suç teşkil etmektedir.Duydunmu Kılıç:)

Blok Kondansatöründe 310Volt gördüğün halde Kondansatörü denedin he.
Vay anam vay diyorum,başka bir şey demiyorum  ;D

M_B

Adaptorun cıkıs kondansatorlerinin durumu nedir. Adaptor kablosu kac uclu. Kablo durumu nasıl. ( Hp adaptorlerin kablosu 3 uclu) cıkısta herhangi voltaj varmı

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

power20

Arızalı 2 Adaptörde 3843 entegre (uc3843 muadili) kullanılmış. 

Birinde 400V kondansatörün bozuk olduğu anlaşıldı. Daha değiştirmedim. Bacağı pıt diye yerinden çıktı.Sararmış bacak kısmı. Bunda 310V yoktu. 200V vardı. Demek ki arızalı diye düşündüm. (@JOKERAS'ın verdiği bilgi sayesinde) Arızalı olan kondansatörde 310V görünmez şeklinde bilgiye sahip değildim. Kapasitesi azalmış olsa da yine biraz işlevi olabilirdi?

Diğerinde 400V kondansatör sağlam. Startup direnci sağlam. Mosfet ve gate direnci sağlam. Bozuk olan yeri daha bulamadım. Source direncine henüz bakamadım.

Adaptörlerin çıkışı 2 kablolu. Boştayken voltaj vermesi lazım. Vermiyor

JOKERAS

Kılıç,sen onu biliyorsundur,bilmeme lüksün yok  :'(

Entegrenin VCC hattını kontrol et,voltaj zıp zıp zıplıyorsa o hattaki Elektrolitik
Kondansatörü,genelde 10Uf ile 47Uf arasında olur değiştir onu.
Muhtemelen sorun O Kondanstördedir.Dikkatli ol,uğraşmadan önce Adaptörün fişini çek
ve Blok Kondansatörünü bir direnç ile Boşalt.Durup dururken Entegreyi bozmamış olursun.

power20

Entegre beslemesi 8.3V idi. Belgede 8.4Vda korumaya geçer, çalışmaz demiş. Besleme kondansatörü değeri azaldığı için olmuş. Değiştirdim. Çalıştı.