Enkoderde A' ve B' kanalları neden var?

Başlatan zamzam23, 24 Aralık 2020, 18:21:17

zamzam23

Selamlar,
Enkoderde A ve B kanallarını biliyoruz ve çoğunlukla kullanıyoruz. Yön tespiti ve yazılımsal haassiyet için vb.

Peki A'  ve   B' kanalları neden var? Ne amaçla kullanılıyor. Zira A kanalı bana aynı zamanda A' kanalı ve yerini de vermiyor mu?

Doğrulama amacıyla kullanılıyor desem, A kanalını yanlış okuyan biri zaten A' kanalını da yanlış okur muhtemelen.

syg.

noravel

Sizinde dediğiniz gibi doğrulama amaçlı olabilir. Örneğin A hattı High, iken A' nün Low olması beklenir. oluşan gürültü ortak mod olarak iki uça da endükleneceği için yukarıdaki durum bozulacaktır.

z

Genellikle motor ile motor surucu arasinda  uzak mesafe olur. Haliyle encoder kablosu da uzun olacaktir. Gerek motorun gerek yakinlardaki cihazlarin urettigi gurultu encoder kablosuna da biner.

A A/ B B/ seklinde sinyaller diferansiyel degerlendirildiginde gurultu etkisinden kurtulunur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Bir kısmı galiba RS422 olarak gönderiyor. Ürün siparişi sırasında farklı seçenekler olabilir. Voltaj da farklı olabilir, mesela 12 V gibi. Kart tarafına bir line receiver konur.
Gökçe Tağlıoğlu

Cemre.

Diferansiyel sinyal iletimi konusunu araştırmanızı tavsiye ederim.

zamzam23

Teşekkürler.

Bu sinyal çiftini (A-A') kullanarak tek sinyal üreten bir entegre önerir misiniz?

Bu entegre dahili schmitt triggerli olursa daha iyi olur sanırım. Tek entegreyle ikisini birlikte halletmiş olurum.

Ben biraz baktım. Mc3486 kullanılıyor. Diğer önerileri de alabilirim.

Melih1802

Tagli

Dediğim gibi, entegre için aratman gereken anahtar kelime line receiver. Ama gerek fiyat gerekse rahat bulunabilirlik açısından MAX485 tarzı bir entegreden (SN75176 da olur mesela) 2 adet kullanmak da iyi bir fikir olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

Genelde AM26LS31-32 serisi kullanılır piyasadaki cihazlarda,
MAX485 - 75176 gibi bir şey kullanacaksanız encoder tarafında sadece gönderim, alıcı tarafta da sadece alım yapacak şekilde şema çizilmeli,

Opampla da (LM393) yapılabilir ama gereksiz,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Cemre.

AM26LV32ACD kullandım, ABZ/A'B'Z' enkoder ve UVW/U'V'W' hall effect sensör sinyallerini differential -> single ended dönüşümünü yapmak üzere. Bu çip bahsi geçen AM26LS31-32 ürünlerin 3.3V versiyonu, sahada endüstriyel hız kontrol cihazlarında da kullanıldığını gördüm, tercih edilebilir.

zamzam23

Teşekkürler.

Önerdiğiniz entegrelerden sonra schmitt trigger kullanmak gerekir mi, denetleyiciye girmeden önce?

z

En yuksek devirde gelecek palslerin frekansindan daha yuksek frekansda gelecek palsleri filitreleyecek duzenek kurabilirsin.

Tagli

STM32'lerin Timer girişlerinde ayarlanabilir dijital filtreler var.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Bana f103c8 de encoder icin digital filitrelerde sorun var gibi geliyor.

Gurultu sorununu ancak C eklentisi ile giderebilmistim.

magnetron

Alıntı yapılan: z - 26 Aralık 2020, 09:25:58Bana f103c8 de encoder icin digital filitrelerde sorun var gibi geliyor.

Gurultu sorununu ancak C eklentisi ile giderebilmistim.

hocam c leri nasil eklediniz aa* arası mı yoksa her ikisinden şaseye doğru mu ?
kaç pf kullandınız bilgi verebilir misiniz ?
teşekkür