Rezistans Kontrolü

Başlatan JOKERAS, 24 Aralık 2020, 20:10:00

JOKERAS

1000Watt bir Resiztansın Sıcaklığını kontrol etmek için nasıl bir yöntem?

Şöyleki...Bir Rezistansımız var AC220V ile bunun sıcaklığını tıpkı bir havyayı
kontrol eder gibi kontrol edebilmeliyim.
Sıcaklığı ölçmek için Termokupl sensör düşündüm,sürmek için Triyak.
Hazır Şema önerileriniz varmıdır ve ayrıca Sıcaklık noktasına Vidalanabilen
Türkiyede blabileceğim Termokupl numarası veya örneği varmıdır?

Teşekkürler.

Melih1802

Vidalı termo eleman üreticisi METRONİK Beylikdüzünde.
Kontrol için hazır ürünler var. Fiyatlarıda makul.

M.Salim GÜLLÜCE

Birçok Isı kontrollü havyada sıcaklık kontrolünü yük rezistansı üzerinden yapıyorlar.
Enerji verip - enerjiyi kesserek yük direncini ölçme yöntemi kullanıyorlar.
Isınan rezistansın değeri yükseldiğinden aç kapa aç kapa ile set ettiğin değeri yakalıyor.

Net anlatamamış olabilirim. ::op

Sozuak

Mantıken güç fazla ve ısıtılan alanın ısısı çabuk artıyorsa hedef ısıya yaklaştıkça güç değerini düşüren ve final değere  yaklaşınca kapatan bir sistem gerekli. Mesela evdeki fırınları ele alalım. Termostad ayarlanan değerde kapatsa bile  ortam ısısı ölçümü haliyle rezistans üzerinden olmayacağından gecikme ile belirlenir.
Bu durumda termostad kapatana kadar ısı değeri birkaç 10 derece gereğinden fazla olabilir.

Yok eğer bu kadar hassas değil ise  termokupl ile ölçüm yapan hazır endüstriyel modüller kullanılıp kolayca yapılabilir.
Benim ayarlı havyanın rezistansında termokupl var. Uca çok yakın ve kütle de düşük olduğundan ısınır ısınmaz triyak ateşlemeyi kesiyor. Basit bir analog devresi var.
Isı değeri aralığı belli olmadığından  ölçüm probu ne olmalı birşey diyemiyorum.

JOKERAS

Sayın arkadaşlar,önerileriniz için teşekkürler.

Sozuak, Fırın gibi veya benzeri yapılar gibi değilde,açıkta duracak bir yapı tıpkı havya gibi.
İstiyorumki mesela 200C ayarlayayım ve bu hep sabit kalsın.
Isınmış olan yapıyı dışardan bir şey ile soğutmaya kalktığımızda
200C hiç değişmeyecek,yani bizim yapımız hep dominant taraf olacak.
Devremiz bunu otomatik olarak yapmalı ve 200C hiç değişmemeli.
Harici bir yapı kullanamam,biliyorum öyle hazır cihazlar var.
Her bir şeyini kendim yapmalıyım,Komplike bir yapı.Sadece Sıcaklık kontrolü yok.
Sıcaklık kontrolü İşlevlerden sadece biri.

Mehmet Salim abi,dediğine aynen katılıyorum feedbackli bir
sistem düşünmem gerekiyor.Termokupl ile zaten Feedback alınıyor diye düşünülebilinir.
Ama bu şekildeki bir yapıda Sensör,Sıcaklığın Set değerini görene kadar Resiztansı çalıştırmış
olacak.Set değere gelindiğinde Resiztans Hard-Aç Kapa şeklinde susturarak Sıcaklığın Set değer
ile +/- Töleransın  arasında gezinmesini sağlamış olacak.
Bu enerji verimliliği açısından sorun olur ve ayrıca Resiztansın Sıcaklığını tam istediğimiz değerlerde
yakalayamamıza sebep olur diye düşünüyorum.Yanlış düşünüyor olabilirim!

Şöyle bir şey düşündüm...
Resiztanslar ısındıkca Direnç değerleri değişiyorsa-büyüyorsa bunu tıpkı Sabit akım bir yapı
gibi sürsek.Resiztansın iç direncini bir Sensör direnç ile okuyarak bunu sürekli Kompanze etsek nasıl olur?
Termokupl ile dışsal ölçüm yapmak yerine Isıyı üretenin değişkenliği ile bunu ölçerek çok daha stabil ve hızlı çalışan bir yapı şeklinde yapamazmıyız?
Bu sayede Termokupl'a da gerek kalmamış olur diye düşünüyorum.Ne dersiniz?

Yuunus

rezistansin krom-nikel bir tel ise degeri zamanla degisebilir, ozaman surekli kalibrasyona ihtiyac olmazmi, hassasiyet onemli ise isi sensoru sart.pardon sense direncini farketmedim.

fahri-

Geri besleme mevcut ölçülen ısı. Isıya göre dimleyecek.
Ama dimlemeye gerek yok işi kompleksleştirir. Sıcaklığı ölçüp rezistansı triac ile on off yaparak ayarlayabilir. PI  PID kullanarak hassas olarak sıcaklık sabit tutulabilir.

yas

Bence yapmaya gerek yok 150-200 TL gibi başlangıç fiyatına sahip bin çeşit ürün bulabilirsin ordel, enda, autonics gibi bir sürü markanın hazır ürünü var birçoğunun üzerinde PID işlevi de mevcut.
Yada ucuz yollu istesen
https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/w1209-termostat-dijital-roleli-sicaklik-kontrol-karti-P359843535

JOKERAS

Alıntı yapılan: fahri- - 25 Aralık 2020, 14:21:26Geri besleme mevcut ölçülen ısı. Isıya göre dimleyecek.
Ama dimlemeye gerek yok işi kompleksleştirir. Sıcaklığı ölçüp rezistansı triac ile on off yaparak ayarlayabilir. PI  PID kullanarak hassas olarak sıcaklık sabit tutulabilir.
Evet Fahri,öyle bir şey düşünüyorum.Ama Aç kapa yerine sürekli kontrol sağlayan
Sıcaklığı Sabit tutan bir yapı.Termokupl ile de olur ama Termokupl kullanmasam diyorum.

digiman'ın dediği Zamanla Resiztansın değerinin değişmesi,değişsin.
Feedback yapımız bunu otomatik ayarlamazmı?Zaten Resiztansın Isıl değişkenlik direncini
kullanıyoruzya.Diyelimki Resiztansımız ilk Zamanlarda 25C'de 20Ohm, Zamanla çalışa çalışa
25C'de 25Ohm oldu.Feedback bunu otomatik olarak Kompanze etmezmi?

Yada ikili kontrolmü yapsam.Hem Resiztans, hem Termokupl.

Kafam karıştı,bu kararsızlık hastalığı beni öldürecek.

JOKERAS

Evet yas bu iyiymiş.Fiyatı da iyi ama bedava olsa bile işime yaramaz.
Ayrıca ölçüm aralığı -50 ~ 110C diyor.300C gibi bir Sıcaklığı ölçmek istiyorum.

Şuraya bakın yahu.Son aracının satış fiyatı 1.3$ civarı.Demekki Çin fiyatı 0.50$.
Sakız bile bundan pahalı.Sakızı çiğne at,bunu al yıllarca Kullan.
Evladın,Torunların,Torunlarının Torunları kullansın.Bu ne biçim iş anlamak mümkün değil.

yas

@JOKERAS Şimdi 10 liralık fiyatı görünce diğer önerdiğim markalara bakası gelmez adamın. malzemeler pcb elinde olsa o paraya Türkiye de dizgisini bile yaptıramazsın  :D . Diğer önerdiğim markalar endüstriyel ve kutulu ürün pano tipi yada din ray tipi olanları mevcut. istersen pt1000 bağla isterse j tipi termokupl sana kalmış kullandığın termokupla göre kalibre ediyorsun işini her türlü görürler.

Yuunus

urun elinde kalmistir belki yoksa displayi alaman o paraya, birde urun roleli kac kez acip kapatacan ki, evet sense direncini okuyarak surekli ayni akimi akittigindan problem olmayacak  soyledim zaten sense direncini farketmedim diye, keske devre dc de calissaydi bir mosfetle acar kapardin, ama AC olunca akimi okuyacaksin, dc ye cevirip mi okursun t.rms okursun, sadece buna karar vereceksin. tabi dimmer kismi can sikacak hangi pulse de ac yi ne kadar kiyacaksin, yada kiymadan mi direk belli sure on off mu yaparsin sen karar verecen,bence diyot kayiplarini gozardi edersen dc de kontrol etmek daha kolay olur.

JOKERAS

@yas ,Valla doğru.Dizgisini bile o paraya yapmazlar.
10 lira diyorsun,Tabiki diğer ürünlere bakası gelmez İnsanın:)

@digiman, Resiztansı DC çalıştırmayıda düşündüm.AC veya DC olarak Resiztans sürmede ne
gibi handikaplar olur Tecrübesi olan arkadaşlar varmıdır?