RTV20 kalip silikonunu boyali metal yuzeye yapistirmak

Başlatan z, 27 Aralık 2020, 07:37:12

z

RTV20 kalip silikonuyla yapilmis bir kutuyu boyali metal yuzeye yapistirmak istiyorum.

Bu amaca uygun yapistirici biliyormusunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ramazan10

kolay gelsin

LOCTITE® 406 sanırım bu iş için uygun, yüzey boyalı olduğunu için  prüzsüz olduğunu varsayarsak

viskoziteside uygun olur diye düşünüyorum.

https://www.henkel-adhesives.com/tr/tr/urunler/endustriyel-yapistiricilar/hizli-yapistiricilar.html
linkte daha detaylı bilgiler mevcut.

Bu yapıştırıcılar oldukça güçlüdür. Yıllar önce sanırım 401 kodlu ürünü kullanmıştık.

24 saat reaksiyon devam ettiğini ve moleküler seviyede yüzeyleri yapıştırdığını uzmanları tavsiye etmişti. Adetli miktarda yapıştırmamız gerektiği için,  uzman desteği almıştık.
linkteki yapıştırıcılar ihtiyacınıza cevap verir diye düşünüyorum.

z

Bir arkadas asagidaki urunu onermis fakat fiyati hosuma gitmedi.

Ote yandan silikon denedigim pek cok yapistiriciyi reddetti.

https://www.polyesterciyiz.biz/Sil-Poxy-RTV2-Silikonlar-icin-Yapistirici-Tup,PR-374.html

ramazan10

Evet haklısınız yapıştırıcılar yüzeyde aşındırma yapıyor bildiğim kadarı ile silikon yüzeyini bozmuş olabilirler.

Piyasada ikiz tüp (karışımlı) denilen yapıştırıcılar var, bilmiyorum denedinizmi oldukça sağlam yapıştır. Silikonda ne tepki verir deneyiyim olmadı.

ilyas KAYA

Bir silikon ancak bir silikon ile yapışır ama sertleşmiş bir silikon ne yapar bilemedim.

Cephe silikonunun tutmadığı şey yok. Cam , eski silikon herseyin üstüne tutuyor. Rengi siyahdir ama cephecilerin izolasyon için kullandığı silikonu deneyin. Hem epeyce ucuza gelmis olur

z

Bahsettiginiz siyah silikonu catilarda yagmur oluklarinda vs hep gorururum fakat hic kullanmadim.

Aslinda aklima yeni bir fikir getirdiniz.

Kibrit kutusundan daha kucuk bir devreyi RTV20 silikonun icine gomecegim.
Bu sayede hem kutu hem de izolasyon sorunlarim da hallolacak. Fakat bu lastigimsi kutucugu metal bir yuzeye yapistirmam gerekiyor.

Siz siyah dis sephe silikonu deyince; devremi bir kutuya koyup icine bu silikonu bassam ne kadar zamanda sertlesir?

Eger abartili bir sure gerekmeyecekse kalibi dogrudan yapistiracagim metal yuzeye oturtup silikonun donmasini oyle beklerim. Kalibi soktugumde dogrudan metal yuzeye yapisik silikon kutuugum olur.

Tabi bu siyah silikonun kaliba yapismamasinin da cozumunu bulmam lazim.

JOKERAS

z, Devreyi Silikona gömmek pek iyi bir fikir olmasa gerek.
Silikon yerine Polyester daha iyi olmazmı?
Eğer amacın devreni Rutubet nem ve Titreşim gibi etkenlerden korumak içinse
Motor Bobinajcıların kullandığı Dolgu vernikle halledebilirsin.
Bu verniklerin Sprey şeklinde olanlarıda var.

z

Silikonu mekanik etkilere karsi da dusundum.(carpma, vurma vs)

Siliko fikri neden hosuna gitmedi?

JOKERAS

Slikon içine gömülmüş yapılarda esneme esnasında Yırtılma,delik gibi durumlar
Havadaki Nemi vakum gibi emiyor Terleme yapıyor.Ayrıca Yüksek voltaj olması muhtemel
noktalarda Zamanla dirençleşip Ark yapmasına sebep oluyor.

z

Esegin aklina karpuz kabugu girdi bir kere.

Silikonu bir deneyecegim.

M.Salim GÜLLÜCE

Konu dışı olabilir ama, Bir belgeselde görmüştüm.
Sanki kulaksıza kulak burunsuza burun protez yapıyorlardı.
Dikkatimi çeken ise silikonu fırınlayarak pişiriyorlardı.
Gerçek organlardan farkını anlayamıyorduk.

Birde zamana karşı direncini değerlendirmekte fayda war sanırım.
Evlerde banyolarda lavabolarda kullanılınca iğrençleşiyor.
Ne ise oluşan simsiyah mantar Temizlenemiyorda.
Hiç bir kimyasal ilede önünü alamıyorsunuz.

Elektiriksel e gelemedim bile.

Yalnız geçmişte özellikle almanya menşeli kırmızı silikonlarla devreleri izole ettiklerine şahit olmuştum. Sanırım maksatları sadece ortamdan yalıtmak idi. Oto elektronğimi yoksa TV miydi net hatırlayamıyorum.

Haa birde TV lerde CRT HV Trafosunun sargıları arasındaki izolasyonu bununla yapıyorlardı.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 28 Aralık 2020, 13:49:59Esegin aklina karpuz kabugu girdi bir kere.
Silikonu bir deneyecegim.
Dene tabi ama dediğimi de göz ardı etme.
Ben olsam Polyesterden Şaşmam.İstediğin darbeyi yap hiç bir şey olmayacak.
Ayrıca hem maliyet hem uygulama yönünden çok daha iyi olur.

Yanlış olabilir ama Polyester karışımındaki bir kimyasalın karışım oranını azaltınca
Polyester Tam Taş gibi olmuyor,Donunca hafif Elastikimsi bir hal alıyor galiba.
Araştır.

Devreleri bir kalıba diz, Polyesteri dök geç.Silikonla bunu seri bir şekilde yapamazsın.
Silikon hemen donma eğilimine girer,ortalığı kesif berbat bir koku alır muhtemelen sağlığa zararlı.
Dökülen silikonu perdahlamak-düzeltmek icab eder Ellerin yapış yapış olur vs.
Rahat çalışamazsın yani.

ilyas KAYA

Normal silikon ile devre kaplanmaz ama RTV silikon olabilir. Kablolarda da kullanılıyor. Piyasada sivi conta diye satılıyor. Cokda hizli kurur. Siyah ve kırmızı olarak iki tipi var. Farki ısıya dayanımı. 800 derecelere kadar da dayanabiliyor ve otomotivde sıkça kullanılıyor.