Telefon arızası hakkında

Başlatan tekosis, 28 Aralık 2020, 18:10:43

tekosis

Arkadaşlar kolay gelsin. Akrabamın huawei psmart 2019 telefonu var. Çocuğu sağ olsun birkaç defa düşürdü sonrasında telefon çalışmaz hale geldi. Özel serviste telefonun ekranı değişecek dediler, değiştirdiler ama telefon düzen tutmadı. Hatta ekran iki defa değişti, tekrar tekrar yazılım atıldı nafile. Şimdi de ana kart arızalı bu telefon iflah olmaz dediler. Bu noktadan sonra telefonu ben gözlemledim tespitlerim şöyle;

* Yeni takılan ekran iyi yapışmamış, ekranın çalıştığı sırada ekran ile kasa arasından ışık sızıyordu. Ekran ile kasa arasında boşluk var ve bu kısım biraz bastırınca esniyor.

* Telefon bazen açılıyor, telefonun tüm fonksiyonları normal çalışıyor. Hatta incelemem için telefonu bana verdiklerinde sağlamdı, kılıfı yoktu. Kılıfı taktım, telefonu çantama koydum. Eve geldiğimde yine görüntünün gittiğini gördüm.

* Telefon açılıyor ama ekranda görüntü yok. Karanlık bir odaya geçip telefon kilitli iken ekranı uyandırmak için güç düğmesine  bastığımda ekranın yaklaşık 50msn açık kaldığını sonra hemen kapandığını gördüm. 

* Güç düğmesine her bastığımda görebildiğim o kısa süre içerisinde arka plan resminin değiştiğini fark ediyorum.

Şimdi bu tespitler ışığında benim aklıma gelenler;

1 - Ekran açılmaya çalışınca güç devresi bir şekilde aşırı akımdan dolayı ekranı mı kapatıyor? Eğer böyle ise ekranın aşırı akım çekmesine sebep olan mekanik bir kusur olabilir mi?

2 - Anakartta tespiti zor, çok hassas bir temassızlık durumu var da ekran kılıfı ya da benzer bir kasılma sebebi ile bu sorun mu kendini gösteriyor olabilir mi? 

3 - Bu telefon iflah olur mu?     

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

M.Salim GÜLLÜCE

Hiç uğraşmayın.
BGA işlemci veya diğer çiplerde oluşan Yol kopmaları rastgele çalışmasına sebep oluyordur.
Esneme veya sıcaklık farkıyla pürüzler çıkarır.
Entegreler söküldüğünde bazı yolların entegreyle beraber kalktığınıda göreceksiniz.

Kendinize deneme boardu olarak kullanabilirsiniz.
Kendinizi geliştirmenize yardımcı olsun. (Resin ile yapışmış çipleri kaldırmanız epeyce sıkıntılıdır.)

tekosis

Benim de kanaatim bu yönde ama hurda olarak satmadan önce bir sorayım dedim. Ekranı ve bataryasının sağlam olduğunu düşünüyorum. Kamera, kasa vs. diğer kısımları da telefoncu kullanır artık.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JOKERAS

Aynen, hiç uğraşmaya değmeyecek.Randıman alamazsınız.
Zaten en önemli noktası ekran.Ekranı ve Bataryayı ve diğer malzemelerini Zetgo da satın.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.