TL494 Sabit Akım modu

Başlatan Mucit23, 30 Aralık 2020, 09:36:49

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2020, 19:35:18Jokeras

Biraz bobin calis.
Çalıştır işte.Senden öğrendik zaten bunları z.
Yanlışmı öğrendik diyorsun. Yanlış olan yeri de söyle bileyim.

Hadi yaz,gideceğim seni bekliyorum.

Ohoo 1 satte yazacaksın.Sen yazmadan ben yazayım bari.

Bobinler aslında Kondansatör gibidir.Enerjiyi Kondanstöre yüklersin sonra bu yüklediğin enerjiyi kullanırsın.

Bobinlerde aslında böyle çalışır.Şimdi Mucit23'ün dediklerine bakalım...

Ne diyor?Diyorki çıkışı kısa devre edince Akım Yükseliyor,halbuki tam tersi olması gerekir ve ayrıca Akım Artıyor diyor.
Giriş Akımın neden yükseldiği  belli,giriş voltajı bobin ve diyot üzerinden kısa devre oluyor.Ok'mi?
Bu yapıda Pwm'in kısılması için çıkış akımının bir şekilde okunması gerekir.Varmı bu  yok.
Aksine çıkış gerilimi izlendiği için Pwm max olur.Ok'mi?

Boost yapısında Boost Pwm olmasa bile giriş akımı direkt olarak Pile gidermi?Bence gider.
Peki bu yapı Buck  Boost olursa ne olur?Hem giriş akımını Buck ile durdurur,boost yapısıylada istediği gerilime çıkılabilinir..
Ayrıca İnverting Boost denenebilinir.Bu sayede Gnd veya herhangi bir şeyle  oynamaya gerek  kalmaz.

Yanlış olan yerleri düzelt bileyim z.

Yuunus

yeni farkettim @Mucit23 sen cekilen pil akimina degil bobinin sarj akimina bakiyorsun, haliyle devrende bobinin sarj akimi, set ettigin degere gelinceye kadar pwm'i acmaya devam ediyor, bu yapi ile sen sadece voltaji kontrol ediyorsun aslinda; sessizligin nedeni simdi anlasildi, sussacaginiza iki satir yazsaydiniz ya adama kafayi yedirtiyorsunuz.Fecaat,Fecaat ::ok  ::ok 

Mucit23

Tamam öyle zaten. Benim amacım yaklaşık bir değerde sınırlandırmak. Pil akımı için high side akım ölçme yapmam lazım. Başka türlü zaten ayarlayamamki. Aslında bunu denemek istiyorum.

Yuunus

onun yerine akim sense direncini mosun source bacagindan ayir, yani mosun source pini dogrudan gnd de olsun; sonra sense direncini pilin eksi ucu ile gnd arasina baglasan nasil olur.IFB ucunu da pilin eksi ucundan alabilirsin.

OG

Ferhat, elemana yeni baktım, TL494 min 7V girişli, 5V'luk Internal Regulator'un doğru çalışması için min 7V girmelisin.

akım işini de high side ile basitçe çözersin,

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

@OG

Diyelimki IC PWM i tamamen kesti. Fakat pil enduktans uzerinden giris voltajina tabii.

Akim yolu uzerine akimi sinirlayacak hic bir sey yok.

Yani bahsettigin modifikasyon cozum olmuyor. Eger pil voltaji giris voltajinin ustune sarj olduysa akim sinirlama gerceklesir.

OG

Doğru, ama pilin min gerilimini her zaman girişten yüksek kabul ediyoruz,
yok öyle değilse başka ek önlemler gerekir, girişe çift mosfet gibi,
tam korumalı bir devre de tasarlamak mümkün ama Ferhat en az malzeme ile gidiyor sanıyorum.
üstteki önerim, küçük bir ilave ile şarj akımı kontrolü ilavesi
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

JOKERAS

z,aradan 1 yıl geçti hala yazacaksın:)Yeni Yıl Geyiğini yapayım da eksik kalmasın :)

Mucit23'ün yapısını Ekstra Bobin eklemeden Başka malzemeler olabilir,Mevcut bobini kullanarak
Kısa devre korumalı,Akım limitli bir hale sokabilirmisin?

asma

Ekleye ekleye devre alıp başını gidecek ama OG nin ilavesi de dahil olmak üzere aşağıdaki devre yapısı kullanılabilir.

Zener 4,7 veya 5,6V olabilir.
Pil voltajı olması gerekenden düşük ise veya uçlar kısa devre edilirse çıkış akımını keser. (küçük bir akımın akmasına izin verilir)
Voltaj pil için uygun ise ister high side (OG nin önrdiği) ister low side (data sheette olduğu gibi) akım okunur ve pwm e müdahale edilir. Pwm 0 olduğunda çıkış 5 voltun hemen altında kalır. Bu devrede durun o daha çok küçük diye bağırır.

Kolay gelsin.

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Ocak 2021, 20:58:58z,aradan 1 yıl geçti hala yazacaksın:)Yeni Yıl Geyiğini yapayım da eksik kalmasın :)

Mucit23'ün yapısını Ekstra Bobin eklemeden Başka malzemeler olabilir,Mevcut bobini kullanarak
Kısa devre korumalı,Akım limitli bir hale sokabilirmisin?

Soktum ya.

Pili bobine paralel tarafa alinca akim korumasi oluyor. Ama pilin gnd si degismesin istedigi icin cozumumu begenmedi.

Bir diger yontem de bobini transformatore devirmek.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 02 Ocak 2021, 04:20:34Soktum ya.

Pili bobine paralel tarafa alinca akim korumasi oluyor. Ama pilin gnd si degismesin istedigi icin cozumumu begenmedi.

Bir diger yontem de bobini transformatore devirmek.
Yok Trafo istemiyoruz.Ekstra malzeme olabilir ama Esktra bobin ve Mosfet olmayacak.
Çıkış Akımını limitleyebileceğimiz,gerilimiz sabit.Giriş akımımızın büyüklüğü ne olursa olsun
Çıkışı kısa devre ettiğimizde hiç bir şey olmayacak.

z

En tepedeki devre icin istedigin olmaz. Cikisi kisa devre ettiginde akim yolu uzerinde akimi kesen illaki bir yariiletken olmasi lazim.

JOKERAS

z, en yukarıdaki devre için sormadım.Herhangi bir devre.
Önerdiğim Buck-Boost ve İnverting Buck-Boost'u niye beğenmedin?

Mucit23

Ben Zaten pilin voltajını mikroişlemci ile ölçebiliyorum. Eğer Pilin voltajı belli bir voltajın altındaysa Pilin + ucun kesecek PMoslu bir düzenek yapabilirim. Ama ISense direncini Pilin Eksi ucuna bağlayacağım. O şekilde pil akımını garantilemiş olurum. Nihayi hali bu şekilde olacak sanırım.

TL494'ü ölçtüğümde 5V ile çalıştığını görebiliyorum. Sadece 5V Ref çıkışı biraz düşük oluyor. Aslında TL494'e benzer piyasada bol bulunan CC-CV modda çalıştırabileceğim bir entegre varsa deneyebilirim. Texas'ın benzer çok çipi var ama bulmak sıkıntı.