TL494 Sabit Akım modu

Başlatan Mucit23, 30 Aralık 2020, 09:36:49

JOKERAS

O zaman entegrenin iç yapısı ters çalışıyor.Tersten kasıt Pwm sinyalinin İnvert edilmiş şekli.
Başkaca bir sürü entegre bulabilirisin ama TL494 ucuz ve bol bulunan bir entegre.
Yerine olabilecek entegrelere baktım,LM serileri var,var ama Fiyatlari 1$-2$ dolardan başlıyor.
Giriş voltajın sabitse Bence TL431'e de gerek yok, direnç bölücü ile işi hallet gitsin,bu kritik bir yapı değil.

Mucit23

Bu entegrenin kısa devre modu biraz kafamı karıştırdı. Kendim TL494 ile çeşitli buck bosst devreleri yaptım. Genellikle pil şarjı için kullanıyorum. Normalde gerilim kontrolü felan harika çalışıyor fakat Şöyle bir sorun var. Devreden akım çekiliyorken kısa devre koruması yapıldığında bobinden ses geliyor. Yapı aşağıdaki gibi

Ses gelmesini kafamda oturtamadım. Normalde çıkış akımını 1A ile sınırlıyorum. 1A'e yaklaşınca Bobinden ses gelmeye başlıyor. Eğer çıkış akımını 1.5-2A civarına ayarlarsam 1A civarı akım çektiğimde ses gelmiyor bobinden.

JOKERAS

Bu yapıda kısa devre yapamazsın.Kısa devreyi nasıl dedekte ediyorsun?
Devrede her hangi bir shunt yok!Devre kısa devre edilirse Duty oranı Max noktaya çıkmak isteyecek.
Max noktaya çıktığında tüm yapı beslemesi Bobin ve Fet üzerinden Peryodik olarak Kısa devreye girip çıkacak.
Bobinin bu sırada İsyan etmesi normal.

Set Akıma yaklaşınca ötmesi uzun mevzu.Akım modlu Entegre veya Devre kullanmak icab eder.
Senin devre sabit akım değil,Sınırı belirlenmiş akım.Voltaj modunda çalışan devre.

Şu şekilde deneyerek sorun çözülebilinir Sanırım.Sınırları belli olan bir yapı nihayetinde.
Bobine Paralel RC ekleyip Bobin Rezonans Frekansını bastırabilirsin.
Bobin Henri Değerini düşürebilirsin,Daha kaliteli Bobin kullanabilirsin.

Mucit23

Ben kısa devre etmiyorum. Batarya şarj ediyorum. Şemada eklemeyi unutmuşum. Şimdi şemayı düzenledim. Batarya üzerinden akım için feedback alıyorum.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Mayıs 2021, 11:10:59 Devreden akım çekiliyorken kısa devre koruması yapıldığında bobinden ses geliyor.
Bu yorumundan Kısa devre ettiğin anlaşılıyor.

Şemanın tamamını verince durum ve yorum değişir.

Akım Comparatörünü İnverting yapıp denemelisin.Sistemin ters çalışıyor olabilir.
Veya Şemada entegrenin çıkışına bir Transistör daha ekleyip Sinyali İnvert edip deneyebilirsin.
Boost ve Buck birbirinin tamamen zıttı.

Mucit23

Kısa devre farklı bir şey. Ayarlamış olduğum akım değerine yaklaşınca ses gelmeye başlıyor. Şemanın tamamını önceki mesajda verdim zaten.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Mayıs 2021, 15:41:21Akım Comparatörünü İnverting yapıp denemelisin.Sistemin ters çalışıyor olabilir.

Ters çalışıyor olabilir diye birşey olmaz ki. Datasheette nasıl çalıştığı açıklanmış.  Ben pozitif çıkış alıyorum. Negatif çıkış alsaydım inverting çıkışı kullanabilirdim.

Datasheette akım sınıflama için referans bir tasarım verilmiş.

Bende benzer bir yöntem kullandım zaten. Akım çekiliyorken bobin doyuma mı gidiyor onu çözemedim. Muhtemelen böyle bir durum var. Hesaplamıştım gerçi ama söküp 100uH takıp öyle deneyeceğim.

devrecii

Kompanze etmen gerekebilir, fvb yazan taraftaki opampı nasıl konpamnze etmş isen ıfb yaan yeri de öyle kompnze etmelisin bence.