Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ESP code protect?

Başlatan Kılıç, 31 Aralık 2020, 21:30:24

Kılıç

Böyle bir şey var mıdır? Kodumuz, heximiz kıymetli malum.

LukeSkywalker

Şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz. Flash hafızaya ESP'nin chip id'sini kaydedersiniz. Daha sonra program başladığında CHIP ID'sini kontrol edersiniz. Eğer işlemcideki CHIP ID ile Flastaki aynı ise programı çalıştırırsınız, değilse sonsuz döngüye sokarsınız.

ilyas KAYA

Eğer olsaydı adı açık kaynak olmazdı  :))


Kılıç

#3
Açık kaynak olan aynı yerde dursun sorun yok. Misal, adam ihaleye girmiş 1000 tane cihaz satmış hepsinde esp8266 modül kullanmış. Hemen yakasına yapışarak nerede ulen bunun kaynağı ? diyebilir misin?

serdararikan

Verileri flash a atarken AES şifreleyip atabiliyorsunuz. AES key işlemci içinde olduğu için kod koruması sağlanıyor

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 31 Aralık 2020, 23:21:26Açık kaynak olan aynı yerde dursun sorun yok. Misal, adam ihaleye girmiş 1000 tane cihaz satmış hepsinde esp8266 modül kullanmış. Hemen yakasına yapışarak nerede ulen bunun kaynağı ? diyebilir misin?

Acik kaynak yazılımlar ile bu esp leri programlarken bunları kabul etmiş sayılırsınız. Acik kaynak vermek zorunluluğu yoktur ancak kod koruma koymamak acik kaynağın olayıdır zaten.
Lisans ücreti ödemediğiniz için bir esp programlama yapabiliyor yada kütüphanelerine erişebiliyorsunuz

Bende esp ile iş yaptım aynen yukarda arkadaşın dediği gibi id numarası ile korumaya aldım. İsterseniz online olarak bir siteye bağlantı kurdurup korumaya alabilirsiniz ama kod koruma olmaz. Yine işi bilen kodları alıp çekebilir

esensoy

Alıntı yapılan: serdararikan - 31 Aralık 2020, 23:26:07Verileri flash a atarken AES şifreleyip atabiliyorsunuz. AES key işlemci içinde olduğu için kod koruması sağlanıyor
Hangi işlemciyle nasıl yapılıyor bu iş? Detay var mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.