Osiloskop seçimi hakkında

Başlatan 10f200.h, 02 Ocak 2021, 13:25:41

yas

ds1054z serial ile upgrade yapıldıktan sonra UART, I2C, SPI decode özellikleri açılıyor. Bunlar benim için yeterli derseniz, ayrıca logic opsiyona gerek yok. 4 adet BNC girişi kullanıyorsunuz sadece.

z

Bir zamanlar ben de scop seciminde cok zorlanmistim. Hatta analog da analog diye tutturmustum.

Analogdan vazgectim bu kez de USB tipiPC ye baglanan kara kutu scop mu yoksa scop goruntulu ekranli digital scop mu
kararsizligi beni bayagi bir oyaladi.

En sonunda Picoscope aldim. 3 senedir kullaniyorum.

Bu kadar kullanim tecrubesinden sonra, su siralar scop almaya kalksam sanirim Picoscope gibi bir urun alirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2021, 16:20:25Bir zamanlar ben de scop seciminde cok zorlanmistim. Hatta analog da analog diye tutturmustum.

Analogdan vazgectim bu kez de USB tipiPC ye baglanan kara kutu scop mu yoksa scop goruntulu ekranli digital scop mu
kararsizligi beni bayagi bir oyaladi.

En sonunda Picoscope aldim. 3 senedir kullaniyorum.

Bu kadar kullanim tecrubesinden sonra, su siralar scop almaya kalksam sanirim Picoscope gibi bir urun alirim.
Herkes yanında birde PC taşıyamayabilir.
Ben portable ekranı olan bi Scobu daha çok severim.

z

1 Analag scopum,
2 Digital scopum,
1 tane de PC scopum var.

Teorik masa ustu islerimde PC scopumun ustune hic biri su dokemez. Digital nimetleri maximum.

Ama kaba islerde Analog scobumun yeri ap ayri.

Bir yere scop goturecek olsam sirt cantama Picoscope + PCmi koysam analog scopu yada Digital scopu tasimaktan daha az hamaliyeti olur.

Ustelik ekran kirilacak korkum da yok.

Artik nereye gidersem gideyim bana bir klavye bir mouse bir ekran ayarlayin desem zibil gibi. Bunlari tasimiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

4 scope'li biri olarak konu ile alakalı olmadığı için kısa tutacağım.

20 sene evvel aldığım Iwatsu gibi kullanışlı değil hiç biri faz ölçümü bunun dışında hiç biri yapamıyor.
direkt CCIR çıkışı var bağla 50" tv'ye görmüyorsan..

fide

Alıntı yapılan: ipek - 03 Ocak 2021, 16:55:414 scope'li biri olarak konu ile alakalı olmadığı için kısa tutacağım.

20 sene evvel aldığım Iwatsu gibi kullanışlı değil hiç biri faz ölçümü bunun dışında hiç biri yapamıyor.
direkt CCIR çıkışı var bağla 50" tv'ye görmüyorsan..

Raspberry pi yada jetson nanoya bağlı bir usb scope ve /veya logic analyser nasıl performans gösterir merak ediyorum. Taşınabilir ve tek kabloyla tv /ekran bulunan her yerde çalışabilir.
Hatta belki laptop ekranı arkasına bile monte edilebilir. Hdmi led panel dönüştürücüler piyasada bulunuyor. Şık bişey olurdu ama performansını denemek lazım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Herkes eteğindeki scopları dökülmüş.
Ne güzel yawu..

Elimdeki son analog LG yi bir yeni mezun öğrenciye hibe etmiştim.
Onun dışında firmada 5 Scop war.
-2 adet Portable fluke (servis elemanları kullanıyor)
-2 adet Rigol 1054z (birisi yazılım ar-ge bölümünde diğeri bende)
-1 adet digital instek (eski bir model öldü ölecek elektronik serviste)
-1 adet Scopix 4 kanallı izole portable (ama çok sevemedim. Çok fonksiyonnel olmasına rağmen.. Hantal oluşundandır belkide)

Sozuak

Neyse ortalama önerilen skop fiyatı  10bin TL.

bir kaç yıl daha bekleyelim bakalım bu arada para biriktirelim... :)

apsis

Konu nereden nereye gelmiş   :D . Siglent sds1104x-e var. Fena cihaza benzemiyor. 1054z ile bunun arasında kalmış durumdayım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK