Bu devre hakkında bilgi alabilirmiyim ?

Başlatan yılmaz_34, 06 Ocak 2021, 20:04:23

yılmaz_34

Pic  ile yapılmış saat devrelerine hep merakım vardır dün gece nette dolaşırken bir tane buldum ama bazı noktaları  çözemedim devre hakkında  bilgi verecek aydınlatacak birileri olursa sevinirim...

1-devre  görüldüğü üzere 2 parçadan oluşuyor bunu nasıl birleştirecez ?
2- devrede 0R  diye belirtilen direncin değeri nedir  ?
3-ares şemada sağ alt köşede  ki yerler  tam çizilmemiş  burası nasl birleştirilecek  acaba  ??
istenirse ares şema ve kaynk kodları da yükleyebilirim siteye ...

İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

Sozuak

Üst üste sandwich yapıda. Dikkat edersen üst üste binen kenarlarda 3 pin bağlantılar var. Oralara dişi-erkek header lehimleyeceksin birbirine bağlanacak

0R demek köprü direnci. sıfır ohmluk direnç demek.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 06 Ocak 2021, 20:11:34Üst üste sandwich yapıda. Dikkat edersen üst üste binen kenarlarda 3 pin bağlantılar var. Oralara dişi-erkek header lehimleyeceksin birbirine bağlanacak

0R demek köprü direnci. sıfır ohmluk direnç demek.

aydınlattığınız için teşekkürederim..
üst üste sandaviç şeklini  anladım .
birde sıfır ohm direnci ilk defa duydum onun yerine tel ile atlama yapsak olurmu  ??? köprü direnci dediğiniz ya ordan aklıma geldi..

Sozuak

Bazı yerlerde 0R dirençler aynı zamanda sigorta görevi de görür ama evet hepsinin yerine direkt tel atabilirsin.

Bu arada ortalarda da headerler var onları yazmamışım. DISP1-2-3 şeklinde kodlu.

yılmaz_34

resimdeki kısmın bağlantısı nasıl olmalı  ???

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 06 Ocak 2021, 22:40:11Bazı yerlerde 0R dirençler aynı zamanda sigorta görevi de görür ama evet hepsinin yerine direkt tel atabilirsin.

evet öyleymiş şimdi araştırdım..  ::ok

Sozuak

74 serisinin ekserisinde gnd ve vcc uçları alt sıranın son pini gnd, üst sıranın son pini vcc dir. Böyle bir durumla karşılaşınca kimseye sormakla vakit kaybetmeden veri kağıdını inceleyip bağlantının ne olduğunu öğrenmeyi alışkanlık haline getirirsen çok rahat edersin. Haliyle kimseye muhtaç olmadan çözmen kolaylaşır.
Soruna gelecek olursak orası vcc ucu ve aynı seriden diğer entegrelerin aynı pinlerine bağlayabilirsin. TTL serisi için 5V hattı.
Hemen sağındaki elko nun boşta duran ucuna birleştir

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 06 Ocak 2021, 23:08:5674 serisinin ekserisinde gnd ve vcc uçları alt sıranın son pini gnd, üst sıranın son pini vcc dir. Böyle bir durumla karşılaşınca kimseye sormakla vakit kaybetmeden veri kağıdını inceleyip bağlantının ne olduğunu öğrenmeyi alışkanlık haline getirirsen çok rahat edersin. Haliyle kimseye muhtaç olmadan çözmen kolaylaşır.
Soruna gelecek olursak orası vcc ucu ve aynı seriden diğer entegrelerin aynı pinlerine bağlayabilirsin. TTL serisi için 5V hattı.
Hemen sağındaki elko nun boşta duran ucuna birleştir

eyvallah ustam anaşıldı  teşekkür ederim aydınlattığınız için ..
yalnız veri kağıdından kastını dataset herhalde ama onu okumayı  pek beceremiyorum.. :(

Sozuak

Öğrenmeye başlamak lazım. Uğraşmadan öğrenemezsin. Bugün kızıma ilk defa mantık ve sayı sistemlerini anlattım. Yavaş yavaş Arduinoyu öğreteceğim. Emeklemeden yürünmüyor ama emekledikten sonra yürüyüp sonra koşabilirsin.
Beceremem diye birşey yok, gözünde büyüttüğün bir bakmışsın hiçbirşeymiş.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Ocak 2021, 00:00:40Öğrenmeye başlamak lazım. Uğraşmadan öğrenemezsin. Bugün kızıma ilk defa mantık ve sayı sistemlerini anlattım. Yavaş yavaş Arduinoyu öğreteceğim. Emeklemeden yürünmüyor ama emekledikten sonra yürüyüp sonra koşabilirsin.
Beceremem diye birşey yok, gözünde büyüttüğün bir bakmışsın hiçbirşeymiş.

valla ustam ingilizcem yok ne yapim ingilizce mi öğrenim yada başka bir yolu var mı ???

valla zamanıda bizi de böyle çekirdekten yetiştirenler  olsaydı keşke şimdi herşey daha farklı olurdu  ben yüzde 44 engelli biriyim zamanında babama çok söylediler bu çocuğu  bilgisayar v.b  birşeye yönlendirin diye deme olmadı .. :'(  :(

M.Salim GÜLLÜCE

Hz. google ne güne duruyor ki.
Kopyala yapıştır.
Zaten datasheetler teknik terim ağırlıklı.
3 5 kelime biliyorsan neredeyse her yeri anlaşılır olur.