Negatif buck converter

Başlatan Mr.Thinking, 07 Ocak 2021, 14:16:10

Mr.Thinking

Gnd si ortak olarak +15 volt pozitif bir gerilimi -15volt negatife nasıl bir devre ile dönüştürebilirim?
Aşağıda örnek hazır bir kit mevcuttur. işin aciliyeti olduğu için piyasada bulunabilen 500mA akım çekebileceğim bir devre öneriniz var mıdır?
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

MC34063 önermiştim datasheet i incele pzozitifi de negatifide war orada.
Bu entegre bukalemun gibi her şekle girer. Buck-Boost-Inverter ne istersen.
Yüksek akım istersen ayrıca MOS eklemen gerekir. 500 mA de gerekmez.
Bende kendi uygulamamı vereyim sana.
PCB dizaynını kendin yaparsın artık.

İşaretlediğim direnç değerlerini değiştirerek istediğin gerilimi elde edersin.
istenen voltajda 5 nolu ayaktaki voltajı 1.25 Volt olacak şekilde direnç değerlerini belirlemen yeterli.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 07 Ocak 2021, 14:30:46MC34063 önermiştim datasheet i incele pzozitifi de negatifide war orada.
Bu entegre bukalemun gibi her şekle girer. Buck-Boost-Inverter ne istersen.
Yüksek akım istersen ayrıca MOS eklemen gerekir. 500 mA de gerekmez.
Bende kendi uygulamamı vereyim sana.
PCB dizaynını kendin yaparsın artık.
İşaretlediğim direnç değerlerini değiştirerek istediğin gerilimi elde edersin.
istenen voltajda 5 nolu ayaktaki voltajı 1.25 Volt olacak şekilde direnç değerlerini belirlemen yeterli.

Hocam Allah razı olsun. Pcb şeması varsa verirsen duacın olurum. Hatta hazırı varsa satın alabilirim bu devreden. Acil olmasa uğraşırım da. Dükkanda çok beklettim işi.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Özdisandan switching regulator entegrelerinide araştırabilirsin.
Çok küçük boyutlarda çiplerde wardır. ama çip küçüldükçe karşılayacağı güç azalır.
https://b2b.ozdisan.com/p/dc-dc-cevirici-entegreler-212

Bu da çok küçük bir çip mesela.
Ama invert (- çıkış) için bazı alicengiz işlemler gerekir zannımca.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ocak 2021, 14:34:09Hocam Allah razı olsun. Pcb şeması varsa verirsen duacın olurum. Hatta hazırı varsa satın alabilirim bu devreden. Acil olmasa uğraşırım da. Dükkanda çok beklettim işi.
PBC şeması koocaman bir kartın üzerindeki bir bölümde yer alır.
İşine yaramaz.

Mr.Thinking

Sizce aşağıdaki işimi görürmü? @M.Salim GÜLLÜCE

ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ocak 2021, 14:52:55Sizce aşağıdaki işimi görürmü? @M.Salim GÜLLÜCE

LM2576 negatif regülatör değil üstelik kılıfı çok büyük.
Şemayı neredn aldığını bilmiyorum ama şemada pozitif için yapılmış zaten. negatif çıkış vermez.
Datasheetlerden bakmaya çalış.
verdiğim PCB resminde sağ alt öşedeki çip.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 07 Ocak 2021, 14:54:52LM2576 negatif regülatör değil üstelik kılıfı çok büyük.
Şemayı neredn aldığını bilmiyorum ama şemada pozitif için yapılmış zaten. negatif çıkış vermez.
Datasheetlerden bakmaya çalış.
verdiğim PCB resminde sağ alt öşedeki çip.
Gönderdiğim Şema negatife invert etmiş. Çipide gördüm. Elinize sağlık güzel bir tasarım olmuş.
Peki aşağıdaki şekilde çalıştığını söylüyorlar. Doğruluk oranı nedir.
yer olarak eski devredeki trafoyu filan çıkarınca biraz yer kazandım. Yani aşağıdaki modüllerden biri sığabilir.

ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

texas bu devreyi önermiş. Hazır kit alıp aşağıdaki şekilde  girişe +15 verip çıkışın pozitifinede gnd verdiğimde kısa devre oluyor. Şema ve elimdeki kit yapısı farklı demek ki.

ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ocak 2021, 15:28:14texas bu devreyi önermiş. Hazır kit alıp aşağıdaki şekilde  girişe +15 verip çıkışın pozitifinede gnd verdiğimde kısa devre oluyor. Şema ve elimdeki kit yapısı farklı demek ki.

Şemanın tamamını görünce tamam dedim.
Aslında sağlıklı bir çevrim değil.
3 amperlik bir devre yi zorlayarak + yı şaseleyip GND yi - ye zorlamışlar.
Dolayısıyla fazla kayıp olacağı görüşündeyim.

Diğer arkadaşlar daha etkin yorum getirebilirler.
Verdiğin resimdeki sabit voltaj üzerine kurulu, -15 volt istiyorsan LM2576-ADJ olanını iki adet gerilim bölücü direnç ile kullanmalısın.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ocak 2021, 15:28:14texas bu devreyi önermiş. Hazır kit alıp aşağıdaki şekilde  girişe +15 verip çıkışın pozitifinede gnd verdiğimde kısa devre oluyor. Şema ve elimdeki kit yapısı farklı demek ki.

Pozitif regülatörün çıkışına GND verirsen devre dumura uğrar.
Devrenin negatife göre dizayn edilmişini kullanmalısın derim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 07 Ocak 2021, 15:46:39Pozitif regülatörün çıkışına GND verirsen devre dumura uğrar.
Devrenin negatife göre dizayn edilmişini kullanmalısın derim.

7.mesajımda öyle yapmışlar. Ama dumura uğramış mı bilmiyorum.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

ikisinin arasındaki farkı şöyle görmelisin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 07 Ocak 2021, 16:06:29ikisinin arasındaki farkı şöyle görmelisin.
Negatife çeviren devreyi aynen yaptım ama çalışmıyor. beslemeyi kısa devreye sokuyor.
Ya texas yalan söylüyor yada elimdeki lm2576adj ler patates.
Fakat elimdekiler pozitif olarak çalışıyor.

ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 07 Ocak 2021, 17:18:24Negatife çeviren devreyi aynen yaptım ama çalışmıyor. beslemeyi kısa devreye sokuyor.
Ya texas yalan söylüyor yada elimdeki lm2576adj ler patates.
Fakat elimdekiler pozitif olarak çalışıyor.

Devre şemasını 1 e bir uyguladınmı acep.