Negatif buck converter

Başlatan Mr.Thinking, 07 Ocak 2021, 14:16:10

z

Feedback bacagi topraga gore pozitif gerilim geri beslemesi ister. Sen bu devreyi yaparsan chip, voltaj niye yukselmiyor yav pwmi artirayim der. Tam gaz basar ve nihayetinde yanar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Ocak 2021, 13:56:18Feedback'i sonra düşünürüz.Hele bir çalışıyormu çalışmıyormu onu görelim.
@elektro77,Lm2596'lar kolay kolay bozulmaz,Termal korumaya geçmiş olma ihtimalleri var.
O termal koruma ne ise şu an ondan hiç çıkmıyorlar. Kaynağı sürekli kısa devrede tutuyorlar.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 12 Ocak 2021, 13:56:28Feedback bacagi topraga gore pozitif gerilim geri beslemesi ister. Sen bu devreyi yaparsan chip, voltaj niye yukselmiyor yav pwmi artirayim der. Tam gaz basar ve nihayetinde yanar.
O zaman @M.Salim GÜLLÜCE den de şikayetciyim. Devreyi o çizdi. :)
ego=1/Knowledge

JOKERAS

z, R1 'i Gnd den ayırıp 1.25V Referans voltajı verilip denenebilinir.
Dur bakalım hele Devre bir çalışıyormu çalışmıyormu onu görelim.
Ayrıca bu test etmek için, sorun neden oluyor onu bulmak için.Entegrelermi
Dandik yoksa başka bir numaramı var onu görelim.

O termal koruma ne ise şu an ondan hiç çıkmıyorlar. Kaynağı sürekli kısa devrede tutuyorlar.
O zaman Entegreler Duman olmuş:)

Demekki giriş Akımını çok yüksek tuttun.Bu tip şeyler uğraşırken giriş akımını düşük tutup uğraşmakta fayda var.Durumu gördükten sonra Akımı yükseltirsiniz.Bu sayede entegreleri bozmamış olursunuz.

Arızalı diye Ayırdığınız entegreleri Aletle ölçün Kısa devre olanlarını hiç denemeyin bile.

z

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 14:06:03O zaman @M.Salim GÜLLÜCE den de şikayetciyim. Devreyi o çizdi. :)

Yok gnd bacagi uygulama notundaki gibi baglaninca bahsettigim sorun olmaz.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Ocak 2021, 14:07:44z, R1 'i Gnd den ayırıp 1.25V Referans voltajı verilip denenebilinir.
Dur bakalım hele Devre bir çalışıyormu çalışmıyormu onu görelim.
Ayrıca bu test etmek için, sorun neden oluyor onu bulmak için.Entegrelermi
Dandik yoksa başka bir numaramı var onu görelim.

O zaman Entegreler Duman olmuş:)

Demekki giriş Akımını çok yüksek tuttun.Bu tip şeyler uğraşırken giriş akımını düşük tutup uğraşmakta fayda var.Durumu gördükten sonra Akımı yükseltirsiniz.Bu sayede entegreleri bozmamış olursunuz.

Arızalı diye Ayırdığınız entegreleri Aletle ölçün Kısa devre olanlarını hiç denemeyin bile.
akımı 100mA le sınırlamıştım denerken.
ego=1/Knowledge

z

Eger FB bacagina voltaj verilecekse trimpotla max uc noktalari 1.24..1.26 olacak sekilde ayarli bir gerilim vermekte ve voltaji 1.26 dan itibaren cok yavas dusurmekte fayda vardi ama olaylar cok hizli gelisirdi cunku hata amplifikator kazanci cok yuksek. PWM'i aciverdimi gecmis olsun.

Cipte asiri akim korumasi varmi bakmadim. Cipler takir takir gittigine gore buyuk olasilikla yok.

Akimi 100mA'e sinirlasan da giris kapasitorunun degeri yuksekse  depolanmis enerji cipi yakmaya yetebilir.

O yuzden SMPlerle calisirken sebekeye seri lamba baglama olayi her zaman ise yaramaz.
Sonucta her an icin kapasitif punta kaynak makinesine donusmeye hazir bir cihazdir smps.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 12 Ocak 2021, 14:15:09Eger FB bacagina voltaj verilecekse trimpotla max uc noktalari 1.24..1.26 olacak sekilde ayarli bir gerilim vermekte ve voltaji 1.26 dan itibaren cok yavas dusurmekte fayda vardi ama olaylar cok hizli gelisirdi cunku hata amplifikator kazanci cok yuksek. PWM'i aciverdimi gecmis olsun.

Cipte asiri akim korumasi varmi bakmadim. Cipler takir takir gittigine gore buyuk olasilikla yok.

Akimi 100mA'e sinirlasan da giris kapasitorunun degeri yuksekse  depolanmis enerji cipi yakmaya yetebilir.

O yuzden SMPlerle calisirken sebekeye seri lamba baglama olayi her zaman ise yaramaz.
Giriş kapasitörü 100µF idi.
Ayrıca bunları söylemek için biraz geç kaldınız.
Alıntı yapılan: z - 12 Ocak 2021, 14:15:09Eger FB bacagina voltaj verilecekse trimpotla max uc noktalari 1.24..1.26 olacak sekilde ayarli bir gerilim vermekte ve voltaji 1.26 dan itibaren cok yavas dusurmekte fayda vardi ama olaylar cok hizli gelisirdi cunku hata amplifikator kazanci cok yuksek. PWM'i aciverdimi gecmis olsun.
ego=1/Knowledge

z

Vakit hic bir sey icin gec degil. 10 cip nedir ki?

JOKERAS

Dur, hurdaların arasından bir tane Lm2596S-Adj buldum bir deneyeyim bakayım.

Vakit hic bir sey icin gec degil. 10 cip nedir ki?

Evet aynen katılıyorum. 50 Tane Transistör yakmışlığım var:))
Çok güzel yanıyor keratalar:)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 12 Ocak 2021, 14:30:54Vakit hic bir sey icin gec degil. 10 cip nedir ki?
Çipinde de değilim parasında da. Tekrar tedarik etmek mesele. Bakkalda satılmıyor ki!
ego=1/Knowledge

z

Mesela 220v sebekede calismadan duran smpsde dogrultucu kapasitorleri sebekede seri lamba olsun olmasin 310 volta sarj olur.

Kapasitorun degeri 220uF olsa E=0.5*220E-6 * 310 * 310 = 11 joule demektir.

Mesela IRF740 icin Single Pulse Avalanche Energy sadece 0.5 Joule.

Her ne kadar transformatorun primer devresi akimin tirmanmasini dizginlese de boyle bir durumun olmadigini varsayinca 220uF deki birikmis enerji  Moslarin  minciklanma sonucunda iletime sokulmasi durumunda, paralel bagli 22 tane IRF740'i bozmaya yeter.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 12 Ocak 2021, 14:44:06Mesela 220v sebekede calismadan duran smpsde dogrultucu kapasitorleri sebekede seri lamba olsun olmasin 310 volta sarj olur.

Kapasitorun degeri 220uF olsa E=0.5*220E-6 * 310 * 310 = 11 joule demektir.

Mesela IRF740 icin Single Pulse Avalanche Energy sadece 0.5 Joule.

Her ne kadar transformatorun primer devresi akimin tirmanmasini dizginlese de boyle bir durumun olmadigini varsayinca 220uF deki birikmis enerji  Moslarin  minciklanma sonucunda iletime sokulmasi durumunda, paralel bagli 22 tane IRF740'i bozmaya yeter.
Giriş kapasitörü takmıyorum çalışmaz diyor bir arkadaş, takıyorum bozar diyorsunuz. Ben anlamakta güçlük çekiyorum yazılanları.
ego=1/Knowledge

JOKERAS

@elektro77, z diyorki sen diyor giriş akımını istediğin kadar düşür, seri Lamba,direnç vs bağlasanda
Giriş kapasitesi dolduğu için hiç bir hükmü yok.Devre de sorun varsa diyor Kondansatöre depo edilen enerji
malzemeleri yine bozacak diyor.Çok doğru söylüyor.Zamanında Tamrici arkadşlarla bu konuda çok tartışmışlığım vardır.TV tamircisi arkadaşların bazıları besleme arızalarında
bu şekilde seri Lamba takarlardı,bu sayede Transistörü yakmayacaklarını sanırlardı.Ama Yine Yanardı:)
Halbuki şunu yapsalar çok şahane olurdu.(Meslek sırrı:)İki kişinin bildiği sır değildir:)
Seri lambayı Kapasiteden önce değilde Kapasiteden sonra taksalar bir tane bile Transistör yakmadan Cihazı tamir edebilirlerdi.Neyse..

Şimdi Hurdaların içinden bulduğum LM2596S-Adj olan Entegreye Ti'nin şemasını birebir uyguladım.Çalıştı giriş 12V, Çıkışa yük bağlı olmadığı için 45Voltlara kadar çıktı.Çıkış kapasitesi Ateş gibi oldu biraz beklesem patlayacaktı.150Ohm Yük bağladım Voltaj 18Volt civarı oldu fakat Feedback kontrol etmedi.
Belkide entegre bozuktu bilemiyorum.Biraz çalıştırdım biraz sonra Entegre Duman oldu.

Sonra bir tane  LM2596-5 buldum devreyi aynen ona tatbik edip Startı verdim.Fıııstık gibi çalışıyor:)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Ocak 2021, 15:59:28@elektro77, z diyorki sen diyor giriş akımını istediğin kadar düşür, seri Lamba,direnç vs bağlasanda
Giriş kapasitesi dolduğu için hiç bir hükmü yok.Devre de sorun varsa diyor Kondansatöre depo edilen enerji
malzemeleri yine bozacak diyor.Çok doğru söylüyor.Zamanında Tamrici arkadşlarla bu konuda çok tartışmışlığım vardır.TV tamircisi arkadaşların bazıları besleme arızalarında
bu şekilde seri Lamba takarlardı,bu sayede Transistörü yakmayacaklarını sanırlardı.Ama Yine Yanardı:)
Halbuki şunu yapsalar çok şahane olurdu.(Meslek sırrı:)İki kişinin bildiği sır değildir:)
Seri lambayı Kapasiteden önce değilde Kapasiteden sonra taksalar bir tane bile Transistör yakmadan Cihazı tamir edebilirlerdi.Neyse..

Şimdi Hurdaların içinden bulduğum LM2596S-Adj olan Entegreye Ti'nin şemasını birebir uyguladım.Çalıştı giriş 12V, Çıkışa yük bağlı olmadığı için 45Voltlara kadar çıktı.Çıkış kapasitesi Ateş gibi oldu biraz beklesem patlayacaktı.150Ohm Yük bağladım Voltaj 18Volt civarı oldu fakat Feedback kontrol etmedi.
Belkide entegre bozuktu bilemiyorum.Biraz çalıştırdım biraz sonra Entegre Duman oldu.

Sonra bir tane  LM2596-5 buldum devreyi aynen ona tatbik edip Startı verdim.Fıııstık gibi çalışıyor:)
O zaman negatife çevirme işini adj tipleri ile yapmayacağız. Uygun değiller demek ki. Eline sağlık.
ego=1/Knowledge