Negatif buck converter

Başlatan Mr.Thinking, 07 Ocak 2021, 14:16:10

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 16:19:42O zaman negatife çevirme işini adj tipleri ile yapmayacağız. Uygun değiller demek ki. Eline sağlık.
Neyse ki b planı için uyguladığım MC34063  devresi şuan güzel çalışıyor. Onu kullanacağım artık. Akım korumasının da olması benim için avantajlı.
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Akım koruması LM'de de var.Tabi içinde olduğu için ayarlama şansın yok.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Ocak 2021, 22:22:29@elektro77 ,Giriş kapasitesinin önemi forumda çok tartışıldı aslında.
Kablolar,Bobinler,Pcb yolları vs Emk oluşturuyor bu da Entegreyi bozabiliyor.

Entegrenin Gnd hattına dikkat edin.Giriş Gnd'ye bağlı değil.Entegre Gnd'sini Diyot ve Bobin
üzerinden alıyor.Bu sebeple Entegreye enerji uyguladığınız anda iç Transistör iletimde olacağı için
Giriş Voltajı bobin üzerinden doğrudan kısa devre olup giriş voltajını kısa devreye sokuyor.
Bu küçük Gecikme Tüm sistemi Bloke ediyor olmalı.Onun için bu düzeni bozmak gerekiyor.
Onun için On/Off hattını gecikmeli olarak çalıştrımak sanırım sorunu çözer.
prof z,'nin eklediği 2. şemaya dikkat edin.On off hattına bir gecikme uygulanmış.

İroni değilde gönderme diyelim.Çünkü o Konu Led Yakma ile başlayıp Sonra Felsefeye,
yapay zekaya kadar gitti.Makara yapıyorum Alınmayınız lütfen:)
Bu devrede 2200µF kapasitör üzerinden tamamlar devreyi.
Diyot ve bobinin esamesi okunmaz.
Switching işleminden sonra GND işe şase arasında potansiyel fark oluşmaya başlar.
O zamana kadarda GND ile Şase aynı sayılır.

Elektro77 kardeşimiz aslında bu devreyi çalıştırdı. Ancak ADJ versiyonu kullandığı için -1.25 volt çıkış alabildi.
Feedback gerilim ayarı yapılınca yükselmesi gerekirdi.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 09:12:26Bu şemayı aynen yaptım. On/Off pininide geciktirdim. Devre çalıştı fakat sadece 20 saniye çalıştı.
Ben artık 2576 ların çakma olduğuna emin oldum. 2576 defterini kapatıyorum. 34063 ile devam edeceğim.
2576 nın aşağıdaki neydüğü belirsiz marka olanından almayın.

Aslında senin aldıkların National instrumente ait.
National Semiconductor haklarının tamamını Texasa devretti diye biliyorum.
Aynı ürünü ONSemi ve ST de imal ediyor en azından.
Senin ürün markasız değil kısacası.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Ocak 2021, 13:28:20@elektro77 birde şöyle denermisin?

Bunu denerse sakatlanı @JOKERAS
Zira feedbackten - voltaj girilmez.
GND ye kıyasla +1.25 volt olmak zorunda.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 12 Ocak 2021, 21:25:02Elektro77 kardeşimiz aslında bu devreyi çalıştırdı. Ancak ADJ versiyonu kullandığı için -1.25 volt çıkış alabildi.
Feedback gerilim ayarı yapılınca yükselmesi gerekirdi.
-1.25 volt aldığım kesindir.Tüm entegrelerde feedbacki gnd ye bağladığımda her seferinde -1.25 aldım. Buda aslında entegrelerin sağlam ve çalışır olduğunu gösterdi.
Fakat ne hikmetse gerilim bölücü olayına girdiğimde hepsi anında bozuldular.
Kiminden yüksek voltajlarda aldım ama 15 voltu tutturayım derken onlarda bozuldu. Hassas bir nokta var ama beceremedim malesef. Yahu kıçıkırık bir entegre uğraştırdı beni. Ne devreler ne beslemeler yapmışlığım var. Bu neki.
Dedim ya imtihana tabi tutuldum ben. Yada bunu yaptığım müşteri ile imtihanım var. Acele ettikçe aksilik çıkıyor.
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 21:48:54-1.25 volt aldığım kesindir.Tüm entegrelerde feedbacki gnd ye bağladığımda her seferinde -1.25 aldım. Buda aslında entegrelerin sağlam ve çalışır olduğunu gösterdi.
Fakat ne hikmetse gerilim bölücü olayına girdiğimde hepsi anında bozuldular.
Kiminden yüksek voltajlarda aldım ama 15 voltu tutturayım derken onlarda bozuldu. Hassas bir nokta var ama beceremedim malesef. Yahu kıçıkırık bir entegre uğraştırdı beni. Ne devreler ne beslemeler yapmışlığım var. Bu neki.
Dedim ya imtihana tabi tutuldum ben. Yada bunu yaptığım müşteri ile imtihanım var. Acele ettikçe aksilik çıkıyor.
kullandığın bobin problemli olabilirmi?
Zira bobin yanıp kısadevre olmuşsa entegreyide yakar.
Kalın telli olması gerek.
Çok fazla akım kaldırmayacak bir bobin mi kullandın aceba diyorum.
Datasheet i  warsa akımını bi öğren birde ölçe bilirsen sağlam olup olmadığına bak. (Ölçmek problem aslında) başka bir bobin kullanman daha çok mantıklı.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 12 Ocak 2021, 22:25:51kullandığın bobin problemli olabilirmi?
Zira bobin yanıp kısadevre olmuşsa entegreyide yakar.
Kalın telli olması gerek.
Çok fazla akım kaldırmayacak bir bobin mi kullandın aceba diyorum.
Datasheet i  warsa akımını bi öğren birde ölçe bilirsen sağlam olup olmadığına bak. (Ölçmek problem aslında) başka bir bobin kullanman daha çok mantıklı.

Birkaç değişik bobinle de denedim bazılarını. Sonuç yine aynı.
Bobini yakacak kadar çalışmadı ki devreler. Dedim ya neredeyse üfledim bozuldular. bozulurlarken ısınmadılar bile. Zaten 100mA sınırlı bir kaynakla besledim her seferinde.
Şu dikkatimi çekti: datasheetlerde girişe uygulanacak gerilimin regüle edilmemiş olmasından bahsediyor.
Bir arkadaşta cevaplarda demişti ki:
Alıntı yapılan: ipek - 08 Ocak 2021, 00:26:12Texas'ın devresini aynen uyguluyor ve verim alıyorum. 1Amper asılıyorum.
trafolu beslemeye bağlarsam en küçük sıkıntı yok,piyasadaki ucuz LM2596 modülleri modifiye olarak kullanıyorum..
ama Bench Power Supply'a bağlarsam yani enerjiyi ondan alırsam on kerede bir kere cihazı kısa devreye sokuyor.
Sorun bu mu acaba?
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 22:39:30Birkaç değişik bobinle de denedim bazılarını. Sonuç yine aynı.
Bobini yakacak kadar çalışmadı ki devreler. Dedim ya neredeyse üfledim bozuldular. bozulurlarken ısınmadılar bile. Zaten 100mA sınırlı bir kaynakla besledim her seferinde.
Şu dikkatimi çekti: datasheetlerde girişe uygulanacak gerilimin regüle edilmemiş olmasından bahsediyor.
Bir arkadaşta cevaplarda demişti ki: Sorun bu mu acaba?
Mümkündür.
Ancak çok uzak bir ihtimal. girişine 5 10 ohmluk bir direnç koyarak önüne geçilebilir.
Zira regüleli güç kaynaklarıyla trafolu kaynaklar arasında ani akım karşılama farkı war sadece.

Kafama takılan bişey daha war.
Çıkışına 1-1.5 k civarında bir yük bağlasan düzelirmi.
Zira regülasyon devreleri yüksüz olunca pek dengesizleşir.

Bir başka şey daha...
besleme kaynağından bağladığın kablo bobin etkisi oluşturursa anlık yüksek voltaj etkisi yaparki 2576 lar dayanmaz buna.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 12 Ocak 2021, 22:43:54Bir başka şey daha...
besleme kaynağından bağladığın kablo bobin etkisi oluşturursa anlık yüksek voltaj etkisi yaparki 2576 lar dayanmaz buna.
Bunu nasıl tespit edebilirim?
Ölçü aletinin hold özelliği ile ölçülebilir mi?
ego=1/Knowledge

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 22:47:02Bunu nasıl tespit edebilirim?
Kabloyu birbiri üzerine sararak bağlamak istediğin noktaya taşı.
arasında boşluk oluşturmasın.
(Twist)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 12 Ocak 2021, 22:48:25Kabloyu birbiri üzerine sararak bağlamak istediğin noktaya taşı.
arasında boşluk oluşturmasın.
(Twist)
Saracak kadar uzun bir kablo değil ki?Bir kaç tur sararak Ferrit bir nüveden geçirsek.
Ama ben 2576 ları bozan sebebin bu olup olmadığını nasıl ölçerim.

Ek:Şekli görünce anladım. Tamam
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Mehmet Salim abi,Sen konuya gecikmeli yazdığın için bazı nüansları kaçırmışsın.Yaşlılık diyelim:))
Abi,bunu dene derken Entegreler gerçekten bozukmu,osilasyon varmı babında denemek için bir fikir verir
diye düşündüm.Ayrıca bunu Adj olan ve bende de bozulan entegrede denedim.Osilasyon çıkıyor bunu görmüştüm.

Kondansatör Gnd'yi vermez abi,Bu mantıkta giriş kapasitesi hiç olmazsa Devre çalışmayacakmı?
Bence Entegre geri dönüşü entegre Gnd 'sini diyot ve Bobin  üzerinden Gnd'yi alır.
Bu bir gecikme demek.Doğal olarak içerdeki Transistör hemen iletime geçip bobini direkt olarak
süreceği için Giriş voltajının Transistör ve bobin üzerinden Kısa devre olmasına sebep olup
Entegre çalışmaya fırsat bulamadığı için Bloke olacak.Her zaman olmaya bilir ama yakalayınca kısa devre olur.Sanırım onun için entegre On/off hattına gecikme uygulanmış.

Gnd'si Diyot ve Bobin üzerinden ilk anda tamamlanan Entegre Startup işlemini yapacak.Muhtemelen
entegre içinde Soft start yapısı da var.Bobin Belirlenen akıma ulaşınca Transistör kesilerek
Bobin akımı farklı bir Potansiyel oluşturarak Yük tarafından harcanacak.
Yük,Eldeki gerilimi belirlenen seviyeye kadar emince Feedback bu farkı görüp tekrar başa dönecek.

-----------------------------------
@elektro77 , Bobin işi değil o.O kadar şeyde bobin yanarmı yav.
Ben LM2596-5.0 la denedim gayet güzel çalışıyor.Feedbacki 50K Trimpotla veriyorum.
Bobin 100Uh,Diyot RGP30 Şotki.Sen SS14 Kullanmışsın,40V 1A.Sen  SS36 deneyiver bakalım ne oluyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektro77 - 12 Ocak 2021, 22:51:40Saracak kadar uzun bir kablo değil ki?Bir kaç tur sararak Ferrit bir nüveden geçirsek.
Ama ben 2576 ları bozan sebebin bu olup olmadığını nasıl ölçerim.

Ek:Şekli görünce anladım. Tamam

Bayaa zor ölçmek.
Girişe konan kapasitör onu bastırmak için kullanılır zaten.
Ayrıca 100nF mercimak yada seramik te paraleline konur.
Seramik kapasitörlerin rezistif ve indüktif bileşenleri yoktur.
Ama elektrolitiklerde her ikiside hatırı sayılır seviyededir.
Mesela sana bir örnek devre vereyim.

Mr.Thinking

Geniş bir zamanda 2576 defterini açarım yine. Şimdi işin aciliyeti var ve 2576 ım kalmadı. Sipariş işine girersem kaybedeceğim zaman beni müşteri ile sıkıntıya sokar. 34063 devresi işimi gördü. Yinede sipariş ettim. Ama ana devreyi bu şekilde tamir edip vereceğim artık.
Hepinize ilgilerinizden dolayı sonsuz teşekkür ederim. Allah razı olsun.
Fakat şunuda isterdim. Bir arkadaş ta çıkıp :ben 2576 adj ile bu devreyi çalıştırdım deseydi tadından yenmezdi. Ben olsam yapardım doğrusu. Allah ta biliyor.
Fakat adj tipi 2576 lar negatif çevrim işine uygun olmadığı için çalıştıramazdı da kimse heralde.
Saygılarımla.
ego=1/Knowledge