Tubitak Proje Seçimi

Başlatan xMehmetx, 09 Ocak 2021, 15:57:15

xMehmetx

Merhabalar
Okulum benden bir proje yapmamı istedi ve çok fazla elemanlara aşina olmadığım için kolay ama zormuş gibi görünen etkili bir devre önerisi almak istiyorum.
Okulum; Anadolu Meslek Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü

Basit çapta PİC BASİC dili yazabiliyorum.
Eleman bilgim basit elemanlar da geçerlidir.
Aklımda Step motor mantığında çoklu fan devresi var.
Kendi güç ünitesi olan ve LM 317 den oluşan harici takılacak fanların Pot ile ayarlanabilmesi gibi bir proje var aklımda ama siz daha etkili bir proje düşünür ve yazarsanız çok iyi olur.
Teşekkürler.

sifirzero

Görunen cismin boyunu hesaplama olabilir. Maximim 10cm veya 50cm kadar gibi. Veya koku tanima gibi proje yapabilirsin.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Andromeda

.. oksimetre yapılabilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr.Thinking

radyo frekans ablasyon cihazı yapın. Bir işlemci veya yazılım olmadan da yapılabilir. 470 khz frekansta yapın.
Kolaydır ama zormuş gibi görünür.
ego=1/Knowledge

Firzen

Alıntı yapılan: xMehmetx - 09 Ocak 2021, 15:57:15Merhabalar
Okulum benden bir proje yapmamı istedi ve çok fazla elemanlara aşina olmadığım için kolay ama zormuş gibi görünen etkili bir devre önerisi almak istiyorum.
Okulum; Anadolu Meslek Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü

Basit çapta PİC BASİC dili yazabiliyorum.
Eleman bilgim basit elemanlar da geçerlidir.
Aklımda Step motor mantığında çoklu fan devresi var.
Kendi güç ünitesi olan ve LM 317 den oluşan harici takılacak fanların Pot ile ayarlanabilmesi gibi bir proje var aklımda ama siz daha etkili bir proje düşünür ve yazarsanız çok iyi olur.
Teşekkürler.

Başlık: TESLA
Bilgi: Hacı Murat

Afedersin ama birilerinin gerçekleri söylemesi lazım. Anlıyorum Tübitak Projesi yapmak istiyorsun ama. Bu kadar az bilgi ile sence de mantıklı mı? Hele diğer arkadaşımın ücreti karşılığında Tübitak Projesi demesi OHA falan oldum. Ödev anlarım, ders projesi, dönem projesi onlar da tamam. Ama Tübitak diyoruz. Burada bir kişinin CV'sine bilimsel yetkinlik olarak ekleyeceği bir başlıktan bahsediyoruz.
Kararsız...

EGE

Maalesef üzülerek bende söylemek istiyorum ,

Para da olmadan olmuyor ancak her şey de para demek değil ,
Yardımcı olmak ,paylaşmak da lazım ki gençlerin geleceklerine ,ümitlerine takoz olmayalım.

z

Eften püften projeleri bosver.

Mademki Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümünde okuyorsunö bölümünle alakalı bir çalışma olsun.

Gerçi önereceğim cihazın Tubitak açısından değeri olmasa da (benim fikrim) sana EKG cihazlarını sınamak için stimulator yapmanı öneriyorum. (Adını yanlıs yazmamışımdır umarım belki de kalibrator demek lazım)

Yani elektronik bir kalp yapacaksın ve elektriksel atımlar üretecek. Bu atımları (sinyalleri) EKG cihazının elektrodlarından girdiğinde EKG cihazı sanki kalbi izliyormuş gibi tepki verecek.

PIC basıc ile yapabilirsin. En basitinden bir PIC işlemciye bir tane DAC bağlayacaksın. Belki bir ekran bir kaç tane de tuş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Firzen - 10 Ocak 2021, 02:06:18Başlık: TESLA
Bilgi: Hacı Murat

Afedersin ama birilerinin gerçekleri söylemesi lazım. Anlıyorum Tübitak Projesi yapmak istiyorsun ama. Bu kadar az bilgi ile sence de mantıklı mı? Hele diğer arkadaşımın ücreti karşılığında Tübitak Projesi demesi OHA falan oldum. Ödev anlarım, ders projesi, dönem projesi onlar da tamam. Ama Tübitak diyoruz. Burada bir kişinin CV'sine bilimsel yetkinlik olarak ekleyeceği bir başlıktan bahsediyoruz.

neden şaşırıyon ki  herkes nasibinin  rızkının peşinde  ????
ayrıca bir ben değilim facebok da bu işi yapan yığınla  adam var ...
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 10 Ocak 2021, 11:23:44neden şaşırıyon ki  herkes nasibinin  rızkının peşinde  ????
ayrıca bir ben değilim facebok da bu işi yapan yığınla  adam var ...
Acayip isler yapan insanlar var diye,
Bizim de yapmamiz doğru oluyor mu yani?

xMehmetx

Alıntı yapılan: EGE - 10 Ocak 2021, 09:17:01Maalesef üzülerek bende söylemek istiyorum ,

Para da olmadan olmuyor ancak her şey de para demek değil ,
Yardımcı olmak ,paylaşmak da lazım ki gençlerin geleceklerine ,ümitlerine takoz olmayalım.

Bütün malzeme ihtiyaçlarım bölümüm tarafından karşılanacaktır.
Teşekkürler

kudretuzuner

Merhaba, ben size yardımcı olabilirim. Mesleğimde kullanılmak üzere geliştirdiğim bir projenin bir kısmını paylaşabilirim. Bir kısmı dediğim %25 kadarını. Bu da size yeterli olur sanırım. Ben 2 adet FSR ile alt çenenin sağlı sollu üst çeneye eşit baskı yapıp yapmadığını kontrol eden bir çalışmam var ayrıca 2 adet EMG sensörü ile de adalelerin kasılmalarının elektriksel potansiyelini ölçmektedir.(EMG kısmı yazılım halindedir.) PIC 18F4550 kullanıldı ve assembly ile programlandı. PC tarafına ise VB.Net 2010 express edition ile yazıldı. Demo videoları aşağıdadır.                                                                                                https://www.youtube.com/watch?v=UfRBW2q6gxM&t=31s
https://www.youtube.com/watch?v=N45ITsh56q0&t=5s
https://www.youtube.com/watch?v=Vwc2YRf_mG4
https://www.youtube.com/watch?v=vG7jDgfaAgg
Alttaki videoyu da izledikten sonra biyomedikalin ne olduğunu daha iyi kavradım. Bana göre ROBOT KOL BUDUR.
https://www.youtube.com/watch?v=utxfbjjuhRk
Amatör

Andromeda

Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2021, 09:40:55Eften püften projeleri bosver.

Mademki Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümünde okuyorsunö bölümünle alakalı bir çalışma olsun.

Gerçi önereceğim cihazın Tubitak açısından değeri olmasa da (benim fikrim) sana EKG cihazlarını sınamak için stimulator yapmanı öneriyorum. (Adını yanlıs yazmamışımdır umarım belki de kalibrator demek lazım)

Yani elektronik bir kalp yapacaksın ve elektriksel atımlar üretecek. Bu atımları (sinyalleri) EKG cihazının elektrodlarından girdiğinde EKG cihazı sanki kalbi izliyormuş gibi tepki verecek.

PIC basıc ile yapabilirsin. En basitinden bir PIC işlemciye bir tane DAC bağlayacaksın. Belki bir ekran bir kaç tane de tuş.

.. ne amaçla kullanılacak bu cihaz?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sifirzero

Gözle ilgili projede dusunebilirsin. Uzagi göremeyen göz yakini göremeyen göz. Gormediklerinde numaralandirma yapabilirsin. Saglik alani cok geniş makina cihaz alani var.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

xMehmetx

Alıntı yapılan: Andromeda - 10 Ocak 2021, 14:40:45.. ne amaçla kullanılacak bu cihaz?
Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2021, 09:40:55Eften püften projeleri bosver.

EKG simülatör diyecektiniz herhalde kalibratör biraz farklı diye biliyorum.
Simülatörü yapılabilir bir devre öneriniz için teşekkürler.

xMehmetx

Alıntı yapılan: sifirzero - 10 Ocak 2021, 14:45:05Gözle ilgili projede dusunebilirsin. Uzagi göremeyen göz yakini göremeyen göz. Gormediklerinde numaralandirma yapabilirsin. Saglik alani cok geniş makina cihaz alani var.
Simülatörü için olan cihaz EKG cihazının standartındakiler gibi çalışıp çalımadığını gösteriyor.
Eğer cihaz standartındakiler gibi düzgün çalışmıyorsa Tekniker tarafından kalibre edilmedlidir.