3 fazli asenkron motor ile transformator deneyi.

Başlatan z, 10 Ocak 2021, 06:33:02

z

3 fazli bir motorun milinin donmesine engel olalim ve konnektor kutusundan sargilarin baglantisini ayirip her hangi bir faz sargisina motoru yakmayacak buyuklukte bir voltaj verelim.

Diger sargilardan voltaj alirmiyiz?

Rotoru komple sokup alalim. Ayni deneyi bir daha yapalim.

Bu kez?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Mantık olarak rotordaki saclardan devreyi tamamlayacak olan manyetik alanla verimi düşük olsa da bir gerilim indüklenmesi gerçekleşir. Yük bağlanırsa o sargıya gerilim kolayca çöker.
Rotoru da sabit tutmaya gerek olacağını sanmam.

Rotor yokken da manyetik alanın gücüne bağlı çok çok düşük bir hayalet gerilim indüklenmesi olasıdır diye düşünüyorum.

z

Hayalet voltaj tabiri hosuma gitti.

Mukemmel tasarlanmis bir motorda her iki durumda da sifir volt almamiz gerektigini dusunuyorum.

Sozuak

Rotor sacları ister istemez aynı anda birden fazla sargıyı kesmek zorunda ki döner manyetik alanla etkileşime girsin. Haliyle bir şekilde 3 sargıdan 2 si ortak manyetik ortamı paylaşacak.
Rotor yokken de oluşacak manyetik alanın bir şekilde iç içe geçmiş sargıları etkilememesi imkansız. Ayrık sarılmış olsa bir ihtimal diyorum. Yeri geliyor elektronik devrelerde bile ortaya çıkıyor indüklenen gerilimler.
Bence var olan sistemin yan etkisi ama böyle yan etkilerden faydalanarak başka sorunlara çözüm bulunabiliyor. Kaldı ki sisteme zararı olan birşey değil ise onu yok etmek için yapılacak ek iş yükü, israf olmaz mı, hem iş saati hem malzeme olarak.

algorist

Asenkron motoru trafo devresine dönüştürüp düşünmekte fayda var.
e-e-e

M.Salim GÜLLÜCE

Rotor u sabitlersen çok az geri dönüş alırsın.
çıkarırsan daha çok...!!

z

Rotor olunca daha cok gerilim enduklenmesi lazim.

Bir faz sargisina voltaj uygulaninca olusan alan sekonderi yani kisa devre rotor iletkenlerini kesecek ve kisa devre akiimlari akitacak. kisa devre cubuklarindan bazilari diger faz sargilarinin altinda. Haliyle bu cubuklardan akim akinca bu kez karsilarindaki faz sargilarinda gerilim endukleyecekler.

Donusum oranlari n/1 -> 1/n

Fakat rotor cubuklari esit akiya maruz kalmayacaklarindan giris voltaji kadar olmasa da hatiri sayilir bir voltaj enduklemesi olacak gibi gorunuyor.

Rotor takilmayinca bu kez statordan rotor bosluguna cikacak aki bir sekilde diger faz sargilarindan akacak onda da gerilim olusacaktir.

Normalde fazlar arazi magnetik kuplaj olmamasi gerekiyor ama sanirim bundan kacis yok.

Neyse bir arkadas deneyip sonucu ilan edinceye kadar beklemedeyim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 06:28:51Rotor olunca daha cok gerilim enduklenmesi lazim.

Bir faz sargisina voltaj uygulaninca olusan alan sekonderi yani kisa devre rotor iletkenlerini kesecek ve kisa devre akiimlari akitacak. kisa devre cubuklarindan bazilari diger faz sargilarinin altinda. Haliyle bu cubuklardan akim akinca bu kez karsilarindaki faz sargilarinda gerilim endukleyecekler.

Donusum oranlari n/1 -> 1/n

Fakat rotor cubuklari esit akiya maruz kalmayacaklarindan giris voltaji kadar olmasa da hatiri sayilir bir voltaj enduklemesi olacak gibi gorunuyor.

Rotor takilmayinca bu kez statordan rotor bosluguna cikacak aki bir sekilde diger faz sargilarindan akacak onda da gerilim olusacaktir.

Normalde fazlar arazi magnetik kuplaj olmamasi gerekiyor ama sanirim bundan kacis yok.

Neyse bir arkadas deneyip sonucu ilan edinceye kadar beklemedeyim.

AC motor sargıları biraz garip.
Trafo gibi düşünecek olursak rotor kısa devre şönt elemanları sekonder olarak manyetik alanı emecek ısıya dönüştürecek.
Şönt eleman denklem dışına çıkınca 3 faz sargıları birbirini indüklemeye başlarlar diye düşünürüm.

Şimdi test eden birisi olunca ne oluyor bende merak ettim doğrusu.

Çocuklara söyleyeyimde bir motor bulsunlar :)

z

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 13:22:57Şimdi sende variak ta yoktur.
3 fazlı waryak war ama 200 kilo.
atölyeye çıkaramam.
110 volt vericeem.

z

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 13:40:11Bence 50 voltu asmamak gerekir.
Uzun wadeli vermezsem problem olmaz sanırım.
1-2 dakikayı bulmaz test.
575 volt bile war ama 50 volt yok.

M.Salim GÜLLÜCE

Hüsran...!!!
Motor üçgen bağlı çıktı.
Bir bobine 110 VAC verildiğinde, Herhangi bir uçla boştaki uç arası 57 VAC görülüyor.
İndüksiyon sebepli değil gerilim bölücü sebepli olsa gerek  :'(
Rotoru sökmeme gerek bile yok zannımca.