3 fazli step motor siparisim - Step motoru yeniden sarmak

Başlatan z, 10 Ocak 2021, 06:48:53

z

Bin bir zorlukla Nema17 3 fazli step motor buldum ve siparis ettim odemeyi yaptim.

Bir kac gun sonra motorun ellerinde olmadigini 1 ay kadar zaman istediklerini soylediler.

Kabul ettim neyse motor geldi.

Fakat surucumu asiri akim korumasina soktu.

Surucu ile bayagi bir oynadim ama motor enduktansi cok dusuk oldugu icin istedigim performansda bir donus elde edemedim.

Motorla birlikte 1 sayfalik dokuman da gelmisti. Dokumanda sargi baglantilarinin ucgen oldugu yaziyordu.

Ben de yildiz baglanti yaparak enduktansi artirma yoluna gitmek istedim.

Fakat kablo baglantilarini inceleyince motorun zaten yildiz bagli oldugunu gordum.

Motor sargi hacminin cok azinin sargi ile dolu oldugunu gorunce iyice iskillendim.

Bu motoru enduktansinin dusuk olusundan dolayi mevcut surucumle surmemin imkani yok.

Simdi yeniden motor siparisi vermem gerekiyor.

Bir ara motor sargilarini sokup yeni bastan kendim saracagim.

LPKF ProtoMat S103 makinenin X ve Y eksenlerinde 3 fazli step motor kullanilmis.

Bir vatandas bu makinede kullanilan step motorlarin marka ve model bilgilerini verirse minnetar olurum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Yarın emaye teli alıp sarmaya başlıyorum.

Yeniden sararken işime yarayacağı düşüncesiyle motorun söküm videosunu çektim.

bedavainternet

Bunun şimdi foruma katkısı nedir? Yönetici bu yazdığımı okuyordur eminim. Sayenizde deniz derya forum Z'nin arka bahçesi oldu. Hala bunun da farkında değilsiniz.

z

Sen de kimsin necisin?

Bana internette kac tane step motor sokum videosu gosterebilirsin?

3 fazli Nema17 step motorun bir olugunda yaklasik olarak kac sipir vardir?

Nasil sarilmistir bunlari gosteren bir video gosterebilirmisin?

Bu video belki de forum sitelerinde hatta youtubedaki ilk 10 videodan birisidir.

Bu baslik neden seni rahatsiz etti?

Acilen izahat istiyorum.

yas

3 fazlı step motorun sargısını ilk defa görmüş oldum (sayısız asenkron motor gördüm). Hakikaten nüve ebatına göre iletken kesiti çok ince ve sipir sayısı az. Acaba bu motorun nominal bir çalışma frekansı nedir? Bildiğimiz asenkron motor sarımlarından (2,4,6 kutuplu gibi) farklı bir teknikle sarılmış. Sargı adım sayısı 1 ilgincime gitti.

z

Bu arada step motor sarim semasina ihtiyacim var.

Gerci videoda sokum videosuna bakarak sarmak mumkun ama gene de bir iki wring diagram olsa fena olmaz.

@bedavainternet

Bana bir iki step motor icin wiring diagram bulabilirmisin? Arka bahceyi senlendirelim.

U ve V sargilari duz olacak da W sargisi ters mi olacak kafam karisti. Videoyu izlemeden cevap verebilirmisin?

Sen ne dersin bu konuda?

z

Alıntı yapılan: yas - 10 Ocak 2021, 15:00:563 fazlı step motorun sargısını ilk defa görmüş oldum (sayısız asenkron motor gördüm). Hakikaten nüve ebatına göre iletken kesiti çok ince ve sipir sayısı az. Acaba bu motorun nominal bir çalışma frekansı nedir? Bildiğimiz asenkron motor sarımlarından (2,4,6 kutuplu gibi) farklı bir teknikle sarılmış. Sargı adım sayısı 1 ilgincime gitti.

Bu benim de garibime gitti.

Adamlar farkli farkli kodlarla birbiri ile tipa tip ayni boyutta motorlar uretip satiyorlar.
Mesela birisi 1A 1.2 Ohm 0.8mH 20mN gibi.
bir digerinde bir baska bir digerinde bir baska.

Her bir motor icin ayri ozelliklerde sac tasarimi sac malzeme degisikligi yaptiklarini sanmiyorum.
Bir tane kalip yapip tikir tikir saclari kesip paketliyorlar ve bunlarla da 50 cesit motor uretiyorlar diye dusunuyorum.

Daha dusuk ozellikli bir motor malzemeleri ile en yuksek ozellikli motor malzemeleri sanirim ayni. Sadece tel kesiti ve sarim sayisi ile oynuyorlar.

Belki de rotor miknatisi da motordan motora degisiklik gosteriyordur. Bu konuda bir bilgi gormedim.
Zaten step motor ureticileri bu tip bilgileri vermiyorlar. Varsa kitaplarda vardir ama ona da ben rastlamadim.

Mesela bu motoru yeniden sararken sargi hacmine max Amper sarim yerlestirmeye calisacagim.
Haliyle bu sargi enduktansini ve sargi akimini etkileyecek.

Ilk yapmam gereken is nuvenin doyuma gittigi amper sarim degerini bulmak.
Bunun icin bir oluga mesela 10 tur sarip icinden testere disi akim akmasini saglayacagim.

Akimi yavas yavas artirip testere disi akim formunda bozulma basladiginda I akimini tespit edecegim.

Bunu 1.73'e bolup 10 tur ile carpinca nuvemi doyuma sokan MMK degerini bulmus olacagim.

Daha sonra bu hacme ne kadar kalinlikta kac sipir sarabilirim bunun pesine gidecegim.

Tabiki burdaki amac statora en yuksek torku verecek ve istedigim enduktansi saglayacak sarim sayisini ve tel capini bulmak.

Az uz calisma degil. Bu yuzden bu asamada amacim 10 tur olan sarim sayisini 20 tura cikartmak.

Bu dediklerimi ileride yapacagim.

Nasil faydali bir topik oluyor mu?

yas

@z hocam, teknik lise okurken, bobinaj dersi gördük, dc motor, trafo, tek fazlı, 3 fazlı asenkron motor gibi bir çok temrin uyguladık ve çalıştırdık. MEB'in meslek liseleri için hazırladığı saman kağıda basılı bobinaj-1 isimli bir kitabımız vardı. Bahsettiğiniz bu parametrelerin hepsini hesaplıyorduk. Fakat şu an tek bir formül bile aklımda değil, hanım kitaplarımı atmadıysa hala elimde olma ihtimali var. Lise yıllarımda basım kıtlığından dolayı bende dahil kitabı bir çok arkadaşım gibi Ankara Olgun sokaktaki ikinci el kitap satanlardan ikinci el olarak temin etmiştik. Hem sarım şemaları, hem hesaplamaları, nüve gücü, sacların iletkenlerin k değerleri, iletken kesitine göre oyuğa sığacak sargı adeti hesabı gibi gerçekten işe yarayacak birçok bilgi mevcuttu. Fakat eski bir kitap olduğu için 3 fazlı step motorlarla ilgili hiçbir bilgi yoktu. Bence bobinaj ile ilgili hemen hemen her kitapta bu tarz bilgiler olabilir. PDF olarak bir araştırmak lazım.

yas

z

40 sene once EML'de okurken biz de pek cok ASM sardik. 3 renkte kalemlerle diyagramlari falan cizebiliyorduk.

Hatta bu C fazini tersleme olayi o yillardan hatirladigim ve su anda kafami karisitiran durum.

Internetin altini ustune getirdim step motorlar icin ornek bir tane sarim diyagrami goremedim.

z

Verdigin pdf'te ayni faza ait bobinler diger kutup altinda iken sarim yonu degismis. Bu cok normal.

Step motorda boyle bir yon degistirme yok.

Gerci ASM ve Step motor cok farkli. Sarimlardaki bu degisiklige cok da sasirmamak gerek.

Taa 1960'larda bulunmus bu motorlarin sarim tekniklerinin siradan dokumanlara girmemis olmasi ilginc.

Sarım diyagramı aşağıdaki gibi.

Umarım çizim hatası yapmamışımdır.

sezgin

Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2021, 15:12:45Bu benim de garibime gitti.

Adamlar farkli farkli kodlarla birbiri ile tipa tip ayni boyutta motorlar uretip satiyorlar.
Mesela birisi 1A 1.2 Ohm 0.8mH 20mN gibi.
bir digerinde bir baska bir digerinde bir baska.

Her bir motor icin ayri ozelliklerde sac tasarimi sac malzeme degisikligi yaptiklarini sanmiyorum.
Bir tane kalip yapip tikir tikir saclari kesip paketliyorlar ve bunlarla da 50 cesit motor uretiyorlar diye dusunuyorum.

Haklı olma ihtimaliniz çok yüksek. Yıllar evvel çalıştığım kamera firması da ithal ettiği oem kameralar için katalogda 3 farklı marka ve fiyat yazar siparişe göre depocu arkadaşlar marka etiketini yapıştırıp paketlerdi. Ne zaman dış kasa aynı sadece marka ve satış katalog bilgileri yakın ürün alacak olsam ucuz olanı seçerim.

Bu arada faydalı bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.

Mr.Thinking

Videonuzu tersten başlatıp, biraz zoomlayıp ve biraz da hızlandırdım ki söküm değil sarım gibi görünsün. Ama kameranın açısından çok fazla çıkmışsınız.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Bende nema23, 3 fazlı step motor var. Çok kaliteli bir motor. Eğer kıyabilirsem bir ara size söküm ve sarım videosunu yapar buraya yüklerim.
ego=1/Knowledge

sezgin05