3 fazli step motor siparisim - Step motoru yeniden sarmak

Başlatan z, 10 Ocak 2021, 06:48:53

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bedavainternet - 10 Ocak 2021, 14:18:51Bunun şimdi foruma katkısı nedir? Yönetici bu yazdığımı okuyordur eminim. Sayenizde deniz derya forum Z'nin arka bahçesi oldu. Hala bunun da farkında değilsiniz.
Yazacak bişey bulamamış garibim.
Arada böyle birkaz zıpçıktı olmasa çok vasat olacak forum yaw :)
Yazdıklarının eğlendirmekten başka da foruma katkısı yok ha bunların.

z

Motorlarda kullanilan emaye tellerde tasinacak akim ile tel capi arasinda nasil bir secim yapiliyor?

Transformatorlere kiyasla bir motor daha mi kolay sogur daha mi zor sogur?

Step motorlarin devir sayilarinin dusuk olduklari goz onune alinirsa step motorlarda tel capi ve tasinacak akim icin ne diyebiliriz?

Motordan soktugum iletken 0.4mm capinda ve motor katalogunda bu motora 3A denmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Alıntı yapılan: bedavainternet - 10 Ocak 2021, 14:18:51Bunun şimdi foruma katkısı nedir? Yönetici bu yazdığımı okuyordur eminim. Sayenizde deniz derya forum Z'nin arka bahçesi oldu. Hala bunun da farkında değilsiniz.

Alıntı yapılan: mehmet - 17 Kasım 2019, 18:17:54@deneme_1234 ve @bedavainternet
aynı kişi. Fırat Deveci.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

İlk fazın sargılarını sardım fakat canıma yetti.   Buna Çin motoru sarma değil Çin işkencesi denir.

6 şeye birden dikkat etmek gerekiyor.

1. Teli gergin sarmak
2. Telde kuş gözü olmamasını sağlamak.
3. Teli saç aksama sürtmemek.
4. Sarımların bir bölgeye yığılmasını önlemek
5. Sarılan sarım sayısını unutmamak.
6. Kediyi odaya kapatmak.

z

Sarım işi bitti. Muhtemelen yarın parmaklarım su toplamış olacak.

Aşağıdaki fotoda motorun orjinal sarımları görülüyor.

z

Oley oley oley oley.

Sorunsuz şekilde çalıştı.

Bu çalışmanın derli toplu hali için link

muhendisbey

Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Step motorun şaft milini neden mıknatıs çekmez? Şaft mili hangi malzemeden imal edilmiştir ve mıknatıs çekerse ne olur?
Neden soruyorum?
Elimde 5 adet şaft mili eğilmiş step motor var. Mili söktüm fakat ilginçtir mıknatıs çekmiyor. Ucuzlatmak için olduğunu düşünmek çok düz mantık olduğu için kabul etmedim. Bilmediğim bir sebebi olmalı. Acaba bobinler Eddy akımı oluşturarak ısınmaya mı neden oluyor?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Ocak 2021, 13:36:15Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Step motorun şaft milini neden mıknatıs çekmez? Şaft mili hangi malzemeden imal edilmiştir ve mıknatıs çekerse ne olur?
Neden soruyorum?
Elimde 5 adet şaft mili eğilmiş step motor var. Mili söktüm fakat ilginçtir mıknatıs çekmiyor. Ucuzlatmak için olduğunu düşünmek çok düz mantık olduğu için kabul etmedim. Bilmediğim bir sebebi olmalı. Acaba bobinler Eddy akımı oluşturarak ısınmaya mı neden oluyor?
sağdan soldan bulduğu talaşları çekip problem yapmasın deyu olabilir.  8-)
Tamamen attım.
Tutarmı bilmem. :D

z

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Ocak 2021, 13:36:15Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Neden soruyorum?

Eğer step motorun mili magnetik malzemeden olursa rotor mıknatısını kısa devre yapar.

Rotoru gözünüzün önüne getirin. Rotor içindeki mıknatısın bir yüzü N diğer yüzü se S dir.

Mıknatısın dışındaki saç paket bu kutupları alır ve tırnaklara yayar. Mili mağnetik malzemeden yaparsanız tırnaklara giden akıyı zayıflatmış olursunuz.

z

Çinli firmaya çalışmamdan bahsettim ve ilgilendiler. Motorları bu şekilde üretmeleri durumunda fiyatının ne olacağını sordum. Cevap bekliyorum.

Belki de yeni bir ürünün çıkmasına vesile olacağım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 13:49:06Çinli firmaya çalışmamdan bahsettim ve ilgilendiler. Motorları bu şekilde üretmeleri durumunda fiyatının ne olacağını sordum. Cevap bekliyorum.

Belki de yeni bir ürünün çıkmasına vesile olacağım.
Çinliler ilginç.
Git işine yaw 3 5 malzemeyle beni uğraştırma demiyorlar.
10 adet PCB bastıkları gibi özel imalat az adet üründe yapıyorlar.
Ozonatör üreten birisi dediydi.
Özel az miktarlı HV trafo sardırmıştı da..

z

Alıntı yapılan: elektro77 - 10 Ocak 2021, 21:42:30Bende nema23, 3 fazlı step motor var. Çok kaliteli bir motor. Eğer kıyabilirsem bir ara size söküm ve sarım videosunu yapar buraya yüklerim.

Sargilari sokme de kapaklari sokup sargilari gorunur hale getirip bir foto yayinlayabilirsin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 14:24:31Sargilari sokme de kapaklari sokup sargilari gorunur hale getirip bir foto yayinlayabilirsin.
yayınlarım birazdan.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: elektro77 - 11 Ocak 2021, 14:26:05yayınlarım birazdan.

fotolar işinizi gördü ise kapatıyorum motoru tekrar.

ego=1/Knowledge

z

Çok tatlı. Bir cihazdan mi soktun bunu?