3 fazli step motor siparisim - Step motoru yeniden sarmak

Başlatan z, 10 Ocak 2021, 09:48:53

elektro77

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2021, 17:37:08Çok tatlı. Bir cihazdan mi soktun bunu?
evet. İtalyan malı bir sahne robotundan söktüm.

Emre_Tuncay_

@z hocam bizde endüstansı çok düşük olan fırçasız motorları süremediğimizde veya kontrol edemediğimizde fazlarına seri bobin sarıyorduk faydası oluyordu.

z

Bu yontemin avantaji, disaridan baglanacak bobindeki MMKyi da torka cevirmek oldu.

Aslinda akimin egimini dusurdum. Surucuyu  modifiye etmek isime gelmedi. Eger etmis olsaydim ve rezonans sorunu olmasaydi cok yuksek devirlere cikma sansim olurdu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com  https://www.facebook.com/pages/Cnc-Designer/337826782908966

Firzen

Alıntı yapılan: bedavainternet - 10 Ocak 2021, 17:18:51Bunun şimdi foruma katkısı nedir? Yönetici bu yazdığımı okuyordur eminim. Sayenizde deniz derya forum Z'nin arka bahçesi oldu. Hala bunun da farkında değilsiniz.

Kıskandın mı? Doğruyu söyle

@z hocam tam olarak ne iş yapıyorsunuz? Ne işle meşgulsunuz merak ettim ya
The University of Sheffield                                  (PhD) Automatic Control and Systems Engineering

apsis

Alıntı yapılan: muhendisbey - 11 Ocak 2021, 16:36:15Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım.

Step motorun şaft milini neden mıknatıs çekmez? Şaft mili hangi malzemeden imal edilmiştir ve mıknatıs çekerse ne olur?
Neden soruyorum?
Elimde 5 adet şaft mili eğilmiş step motor var. Mili söktüm fakat ilginçtir mıknatıs çekmiyor. Ucuzlatmak için olduğunu düşünmek çok düz mantık olduğu için kabul etmedim. Bilmediğim bir sebebi olmalı. Acaba bobinler Eddy akımı oluşturarak ısınmaya mı neden oluyor?

Paslnmaz çelikten yapılmış mildir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

apsis

AlıntıEğer step motorun mili magnetik malzemeden olursa rotor mıknatısını kısa devre yapar.

Çok sorun teşkil ettirecek bir durum değil aslında. Eddy kayıpları artar. Ancak çalışmaya engel olmaz. Her Hem paslanmaz hem de normal çelikten mil de yaptık ikisi de çalışıyor. Paslanmaz çelik manyetik olarak yalıtkandır.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Alıntı yapılan: apsis - 12 Ocak 2021, 11:48:29Çok sorun teşkil ettirecek bir durum değil aslında. Eddy kayıpları artar. Ancak çalışmaya engel olmaz. Her Hem paslanmaz hem de normal çelikten mil de yaptık ikisi de çalışıyor. Paslanmaz çelik manyetik olarak yalıtkandır.

Siz step motor yapmamisinizdir. Eminmisin?

BLDC, AC Senkron, DC motorlarda bu sorun olmaz. Sadece yapilari geregi step motorda sorun olarak ortaya cikar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com  https://www.facebook.com/pages/Cnc-Designer/337826782908966

apsis

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Bu durum değişken relüktanslı step motorlar için değil de Hybrid motorlar için geçerli. (Zaten en yaygin motor tipi de budur)

Emin değilim permanent magnet step motorlarda da sorun olmaması lazım.

Eğer mil normal çelik gibi mağnetik iletken bir malzemeden yapılırsa aşağıdaki çizimden de görüleceği üzere milde sarı renkle gösterilen bölge mıknatısın N ve S kutuplarını kısa devre eder.

Bunun sonucunda motor degisken reluktansli motora donusur ve motorun torku çok düşer. Normalde mıknatısın kutupları sac paket ile silindirik yuzeydeki çıkıntılara yönlendirilir. Bu çıkıntılardan geçen akı statordaki sargıların altında kalan kutupların çıkıntılarından devresini tamamlar. Rotordakı mıknatısın N ve S kutuplarına şapka gibi takılan saç paketlerin arasında 2 ila 5 mm kadar mesafe bulunur. Bu mesafe rotor ve stator arasındakı 0.1 mm gibi mesafeye kıyasla çok uzun olduğu için burdaki kayıplar dert edilmez.

Ayrıca bu şapkalar asla yerlerinden sökülmemelidir. Eğer söküp geri takarsanız motorun %5 doğruluğunu kaybedebilirsiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com  https://www.facebook.com/pages/Cnc-Designer/337826782908966

muhendisbey

Alıntı yapılan: apsis - 12 Ocak 2021, 11:44:55Paslnmaz çelikten yapılmış mildir.
Çelik kelimesini bu mile kondurmak istemedim. 5mm de olsa çelik nasıl eğilir? Hele de Nema 17 motorda? Rulmanının dağılması gerekli diye düşündüm. Bir de mil üzerine iz açıldığı için daha yumuşak bir malzeme olduğunu düşünüyordum. Gerçi çelik var çelik var.

@z teşekkür ederim ben ısınmasına yormuştum bu bakış açısı da farklı geldi.
5mm paslanmaz manyetik olmayan çelik çubuk bulabilir miyim bilmiyorum. İndüksiyonlu çubuk ile bir deneme yapacağım. Çok da önemli değil maliyet açısından ama arasında ne gibi fark olur belki gözlemleyebilirim. Olursa çift şaftlı motor elde etme imkanı için de düşünülebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ipek

konu ile pek alakalı değil ama 1976 model HS-130 Dual pikap'ımda ampli için trafo falan yok motordan alınan iki sargı ile 4W'lık çıkış katları besleniyor,sesi sonuna kadar açsanız bile devirde en ufak bir oynama yok,plak dinlerken plağın üzerine enkoder slotu gibi bir kağıt disk yerleştiriyorsunuz,en küçük kayma olmuyor.bu slota güvenemedim günümüzün ışık kaynakları artık 50 Hz değil diye.hanımın telefonuna pikap devir kontrol diye bir program indirdim.plak telefon ile birlikte dönüyor,artık telefonda ne sensorü var ise 1 dakika sonra 33.3 devir imtihanda geçti yazıyor..

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.