STM32F1 ve F4 Arasında CAN-BUS Haberleşme sorunu

Başlatan hypercupe, 11 Ocak 2021, 15:08:54

hypercupe

Merhaba arkadaşlar, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Öncelikle sorunum STM32F103C8 ile STM32F407VG arasında CAN BUS Haberleştirmesi yaptırmak istememden geçiyor. TJA1051 modülünü Çin'den aldım ve ikisi arasında gerekli bağlantıları yaptım. LOOPBACK modunda gayet güzel iletiyor veriyi alıp işliyor istediğim işlemleri yapıyor fakat NORMAL moda aldığım zaman ESR registerinden takibini yapıyorum 101: Bit dominant error hatasını alıyorum LEC ise 136'dan başlıyor 8 artarak ilerliyor. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim kod ile ilgili bir hata olsa LOOPBack modunda çalışmaz diye düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Tagli

Cihazları birbirine nasıl bağladın? Tam bir devre şeması paylaşabilir misin? Bir de mümkünse eğer bir lojik analizör edinip işlemci tarafındaki TX ve RX hatlarına bak.
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

1. Can baudrate leri ayni olmali
2. Sonlandirma direnci olmali...

hypercupe

Baudrateler aynı cubeide ile hesaplıyorum hatta kullandıkları apb veri yollarının bile mhz leri aynı sistem çalışma frekansları aynı sonlandırma direncine gelecek olursakta CJMCU-1051 yazarsanız googleye zaten modül üzerinde sonlandırma direnci mevcut hocam.

Mevcut bağlantım ise tam olarak böyle :

Link

lojik analizorüm mevcut olmadığı için malesef analizini yapamıyorum.

En son registerlara baktığım da ise TERR0 registeri 1 durumunda yani iletimde bir sorun var ama çözemiyorum malesef.

1n4001

Devre şemanıza göre transceiver'ların standby pini bağlı değil gibi görünüyor. Her ikisininde S pinini GND'ye bağlayıp deneme yapınız.

hypercupe