Animasyonlu Otomobil arka ledleri..

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 13 Ocak 2021, 01:30:26

M.Salim GÜLLÜCE

Texas'ın bu iş için ürettiği özel bir çip.
CAN bus ile birden fazla çipi kontrol etmek mümkün.

12-channel automotive 40V highside LED driver with flexwire interface.

https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps929121-q1.pdffide

Can-bus driven H bridge motor sürücü,
Can-bus driven 3 phase motor driver,
Can-bus driven IGBT,
Can-bus high side, low side yada isolated current sensör de çıkarırlar yakında
 ::op  ::op  ::op  ::op  ::op     
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: fide - 13 Ocak 2021, 01:48:20Can-bus driven H bridge motor sürücü,
Can-bus driven 3 phase motor driver,
Can-bus driven IGBT,
Can-bus high side, low side yada isolated current sensör de çıkarırlar yakında
 ::op  ::op  ::op  ::op  ::op     

O haltları pek yemezler sanırım.
Zira en bereketli sektör şimdilerde OTOMOTİV

Ancak OTOMOTİV alanında o dediklerine ihtiyaç duyulursa geliştirirler.

Düşünsene gasa bastın motor hızlanıyor.
Can-Bus irtibatı kesti birden ve pedalşdan ayağını çektin ama hızlanıyor tam gaz..!!!

Mucit23

Orası öyle abi. Araçlardaki yeni gelişen sistemler henüz çok güvenlikli değil. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. İleride araçlar siber saldırılara oldukça açık hale gelecek.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 13 Ocak 2021, 01:53:28O haltları pek yemezler sanırım.
Zira en bereketli sektör şimdilerde OTOMOTİV

Ancak OTOMOTİV alanında o dediklerine ihtiyaç duyulursa geliştirirler.

Düşünsene gasa bastın motor hızlanıyor.
Can-Bus irtibatı kesti birden ve pedalşdan ayağını çektin ama hızlanıyor tam gaz..!!!

Canbustan irtibatı kestiğini denetlenmesini düşünürler herhalde

Sozuak

14 Ocak 2021, 00:18:24 #5 Son düzenlenme: 14 Ocak 2021, 13:30:54 Sozuak
Şu sıra araçlarla bayağı ilgiliyim. Arabamdaki tonlarca arızayı onarınca dedim bu iş üzerine yer açayım :)

Geçtiğimiz yıllarda başıma gelen bir olay. Benim aracın gaz kelebeğinde dijital bir pot var. Acaba bunda sorun mu var diye bir gün uğraşırken konnektörünü takmadığımı farkettim ama sanki takılıymış gibi gayet güzel devirleniyor. Gidişi felan normal. Sonra map sensörünü çıkarttım. Motor iptal. Demek ki dedim gaz kelebeği açılınca düşen manifold basıncına göre yedek gaz verme sistemi de yapmışlar.
Dün bsi yi onarıp araca bir enerji vereyim dedim. Dörtlüler çalışıyor ama koldan sinyaller çalışmıyor. Sonra aklıma geldi elden kumanda kısmında da elektronik var. Hepsi orada toplanyor ama dörtlü kısmını oraya entegre etmemişler. emniyet için sanırım en kötü durumda çalışsın istemişler zira direksiyon kumandalarının sigortası takılı değildi zira orada da bir kısa devre var.
Artık sistemleri dijital kumanda edilebilir hale getiriyorlar zira otonom kontrol için dijitalleşme şart. Mesela Cruise kontrol için gaz kısmında elektronik sistem olmalı ki ayarlama yapılabilsin. Bunda da mesela idle stepper motor var. Gaz kelebeği kapalı iken yan kanaldan adım motorunu kumanda ederek hem rölantiyi sabit tutuyor hem de denediğim kadarı ile rölanti motoru (idle stepper motor) yerinde takılı değil iken motor devri 3-4 binlere rahatça çıkabiliyor. Bu demektir ki elektronik gaz kelebeğiniz varsa tele bağlı olmadan rölanti motorunun konumu ile gayet güzel gidebilirsiniz. Frenlerde de abs zaten elektronik fren kumandası sağlıyor.
Mekanik olarak fren, gaz kelebeği, direksiyon sistemle kuple ama elektronik olarak işliyor sadece yedek olarak onu da koymuşlar.
Led kısmında da mesela bu verilen entegreye baktım. Açıklamalarında backup olarak ta kullanılabilecek bir ek sistem de eklenme olasılığını düşünmüşler. Yani bir şekilde arıza olur bağlantı koparsa temel düzeyde gerekli uyarıları da verebiliyor.
Bazı araçlarda da elektronik direksiyon pompa sistemi var. pompa motordan tahrik edilmiyor ayrı bir elektrik motoru ile tahrik ediliyor. Bunda da arıza olursa mesela motor tam devir dönerse direksiyon aşırı hassaslaşıyor. Hatta elle uyartılıp salınıma girdiğini gösteren videolar da var.
Tedbir olarak yedekli bir tasarım mutlaka konacaktır ama elektrikli araçlarda kontrol hattı kopmasa bile bilgisayar sistemi de anormal bir veri yollayabilir ki bu da tam yol ileri komutu verebilir. Onu önlemek için de tüm sistemlere bir geri besleme örneğin kontrolsüz hızlanma durumunda batarya sistemine gücü düşür, fren sistemine frenle, varsa ki motor-teker arasındaki dişli kutusuna kavramayı gevşet gibi ne aniden duruş ne de tam yol kontrolsüz gidiş imkanı tanımazlar.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 13 Ocak 2021, 01:53:28Düşünsene gasa bastın motor hızlanıyor.
Can-Bus irtibatı kesti birden ve pedalşdan ayağını çektin ama hızlanıyor tam gaz..!!!

CANBUS'ta genellikle 5x mesaj periyodu süresince mesaj gelmezse, ilgili mesaj TIMEOUT'a düşer...
Sonra da belirlenen duruma gidilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 13 Ocak 2021, 22:46:06Canbustan irtibatı kestiğini denetlenmesini düşünürler herhalde
Tamamen sallamıştım.

Bende düşünecekleri kanaatindeyim.
Hatta sürekli data basarak canlı data uygulayacakları kanaatindeyim.
Ama riske edilemeyecek şekilde ele almazlarsa hakkaten fecaat olur.

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 14 Ocak 2021, 00:50:00CANBUS'ta genellikle 5x mesaj periyodu süresince mesaj gelmezse, ilgili mesaj TIMEOUT'a düşer...
Sonra da belirlenen duruma gidilir.
Üstadım CANBUS protokolünü bilmediğimdendir.
Ben donanımsal yapıyı bilirim o kadar.
Yazılım tarafında ise sadece algoritmik yapıyı tahmin edebilirim.

Eksik bilgimdendir :)

ipek

ayrıca pekte güvenli değil Canbus, bir amerikan Jeep,önde 12 inch ekran terestial ve CCIR Tv yayınlarını gösterebiliyor.geri vites'e takınca arka kamera oluyor,fakat vitese takıp yürümeye başladığın an navigasyon oluyor,ün,...öğrencisi Koreli bildiğin dikiş iğnesini bir kaç tele batırdı,bu iğnelerede Can Sniffer diye el tipi bir alete bağladı,vites posisyonlarını log'ladı,bir kaç gün sonra aynı iğnelere ATtiny 85 minicik bir devre bağladı ,artık dokunmatik ekrana iki defa seri tık tık yapmadığın sürece ekran hep tv olarak kalıyordu,tabiiki bu tehlikeli birşey ama bir öğrenci 3 günde arabanın yazılımını kırıvermişti,hani güvenlik..

argeman

Alıntı yapılan: ipek - 14 Ocak 2021, 05:06:35ayrıca pekte güvenli değil Canbus, bir amerikan Jeep,önde 12 inch ekran terestial ve CCIR Tv yayınlarını gösterebiliyor.geri vites'e takınca arka kamera oluyor,fakat vitese takıp yürümeye başladığın an navigasyon oluyor,ün,...öğrencisi Koreli bildiğin dikiş iğnesini bir kaç tele batırdı,bu iğnelerede Can Sniffer diye el tipi bir alete bağladı,vites posisyonlarını log'ladı,bir kaç gün sonra aynı iğnelere ATtiny 85 minicik bir devre bağladı ,artık dokunmatik ekrana iki defa seri tık tık yapmadığın sürece ekran hep tv olarak kalıyordu,tabiiki bu tehlikeli birşey ama bir öğrenci 3 günde arabanın yazılımını kırıvermişti,hani güvenlik..

  Aslında güvenlik değil de sanki bir hack durumu, artık araçların fabrika çıkış özellikleri haricinde sanayide herşey yapılabiliyor bir elm327 ve yazılımla, beygir gücü artırımından tutunda geri vitese attığınızda sağ aynanın aşağı inmesi gibi, fakat bir araç anahtarının kopyalanabilmesi bana göre tam bir fiyasko, bir tanıdığım kullandığı laptopun kamerasını bantlardı anlam veremezdim gülerdim, fakat Zuckerberg' bantlıyormuş :)

Tagli

@ipek hocam, Türkçe'de tek kelime var, güvenlik diyoruz ama İngilizce'de aslında 2 kelimeye karşılık geliyor. Safety ve Security terimlerini birbirine karıştırmayalım.

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 13 Ocak 2021, 01:53:28Düşünsene gasa bastın motor hızlanıyor.
Can-Bus irtibatı kesti birden ve pedalşdan ayağını çektin ama hızlanıyor tam gaz..!!!

CANopen'dan örnek verirsek, buna karşı ilk aklıma gelen 2 farklı önlem var. Birincisi heartbeat protokolü: Bir node hayatta olduğuna dair belli aralıklarla tüm sisteme bildirim yapar. İkincisi ise PDO timeout: Cihazlar bekledikleri bir PDO paketi bekledikleri zaman aralığında gelmezse bir sorun olduğunu anlarlar.

Elbette araçlarda CANopen kullanılmıyor. Ancak benzer mantığın araçlarda kullanılan protokollerde de olacağını tahmin ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Sozuak

Bu kadar korkmayın. Yıllardan beridir uzun yol otobüslerinin frenleri, gazları elektronik çalışıyor. Yıllarca Mercedes otobüslerde telefon kullanımını yasakladı o da yetkisiz onarımlar yapılarak sistemin rf sinyallerinden etkilenme olasılığına karşıydı. Artık telefon yasağı da kalktı.
Uçaklar yıllardan beridir fly by wire uçuyor.
Fren sistemleri istemsiz ,kontrolsüz tahrik durumunda aracın stabilitesini sağladığı gibi aracın frenine basıldığında abs, esr, ebs gibi bir sürü entegre ve motorla iletişim halinde çalışan sistem var ve bunlar yıllardan beridir araçlarda kendini kanıtladı. İletişim kopması, aracın yapısal hasar sonucu kablolarının kopması ile oluşma olasılığı daha yüksektir bence. Hele hele otomatik vites te olunca elektronik olarak tahriki kontrol etmek bir yağ basıncı regülatör valfinin pwm ile kademeli sürüşü ile mümkün. Kendi aracımdan biliyorum. Yağ basıncı ayarı yaparak spor, normal ve kaygan zemin tercihi yaptığınızda basıncı sırasıyla yüksek, normal ve düşük yapıyor. Gaza abansanız bile araç gitmiyor kaldı ki elektronik debriyaj için de bir valf mevcut.
Yani yıllardan beridir araçlar bu yönde evrilmiş durumda. Bir de yakın mesafe 360 derece radar olduğunda, kameralı yol takip sistemi olduğunda hiç birşey olmaz hatta insan hatasından kaynaklı kazalar azalır bile.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sozuak - 14 Ocak 2021, 11:44:52Bu kadar korkmayın. Yıllardan beridir uzun yol otobüslerinin frenleri, gazları elektronik çalışıyor. Yıllarca Mercedes otobüslerde telefon kullanımını yasakladı o da yetkisiz onarımlar yapılarak sistemin rf sinyallerinden etkilenme olasılığına karşıydı. Artık telefon yasağı da kalktı.
Uçaklar yıllardan beridir fly by wire uçuyor.
Fren sistemleri istemsiz ,kontrolsüz tahrik durumunda aracın stabilitesini sağladığı gibi aracın frenine basıldığında abs, esr, ebs gibi bir sürü entegre ve motorla iletişim halinde çalışan sistem var ve bunlar yıllardan beridir araçlarda kendini kanıtladı. İletişim kopması, aracın yapısal hasar sonucu kablolarının kopması ile oluşma olasılığı daha yüksektir bence. Hele hele otomatik vites te olunca elektronik olarak tahriki kontrol etmek bir yağ basıncı regülatör valfinin pwm ile kademeli sürüşü ile mümkün. Kendi aracımdan biliyorum. Yağ basıncı ayarı yaparak spor, normal ve kaygan zemin tercihi yaptığınızda basıncı sırasıyla yüksek, normal ve düşük yapıyor. Gaza abansanız bile araç gitmiyor kaldı ki elektronik debriyaj için de bir valf mevcut.
Yani yıllardan beridir araçlar bu yönde evrilmiş durumda. Bir de yakın mesafe 360 derece radar olduğunda, kameralı yol takip sistemi olduğunda hiç birşey olmaz hatta insan hatasından kaynaklı kazalar azalır bile.
Ben hâlâ dedmin arabasını kullanıyorum.
Karbüratörlü...
Manuel vites.
Akü, Benzin-Gaz, Yağ, ve Su tamamsa başka şeye ihtiyacın yok demektir.
Biraz ilkel olmak Otomobil konusunda sevdiğim birşey.

noravel

Konunun teknik tarafından ziyade bu tarz animasyonların tehlikeli olabileceğini düşünüyorum. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama bu tarz ışık animasyonları görünce istemsizce animasyon döngüsünü sonuna kadar izleme zorunluluğu hissediyorum. Buda trafikteki dikkati azaltıyor.

ipek

araba konusu uzayabilir ama kısaca,arabam Sandero Stepway benzinli bu güne kadar aldığım araç'larımın içinde  en iyi bu çıktı,çok şükür beni en ufak üzmedi,
fakat atıyorum bir park alanına park ettiniz,ve motoru durdurdunuz,tam o anda bir çıkıyor daha emniyetli olduğunuzu düşünüp hemen oraya giriyorum.fakat motoru tekrar çalıştırdığımda dizel arabalar için tasarlanmış ama üretimde sökülmemiş uyarı lambaları yanıyor,ama arabayı bir dakika sonra çalıştırırsanız böyle saçma uyarı gelmiyor,yazılımı değiştirelim,büyük bir ihtimal düzelecektir ifadesi ile karşılaştım,servis ne yaptığından emin görünmediği için,araba zaten saat gibi çalışıyor,başıma dert almayım diye elletmedim, yani adamlar kendi yazdıkları yazılıma güveni yoksa vay halimize..

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.