Animasyonlu Otomobil arka ledleri..

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 12 Ocak 2021, 22:30:26

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ipek - 14 Ocak 2021, 15:03:37araba konusu uzayabilir ama kısaca,arabam Sandero Stepway benzinli bu güne kadar aldığım araç'larımın içinde  en iyi bu çıktı,çok şükür beni en ufak üzmedi,
fakat atıyorum bir park alanına park ettiniz,ve motoru durdurdunuz,tam o anda bir çıkıyor daha emniyetli olduğunuzu düşünüp hemen oraya giriyorum.fakat motoru tekrar çalıştırdığımda dizel arabalar için tasarlanmış ama üretimde sökülmemiş uyarı lambaları yanıyor,ama arabayı bir dakika sonra çalıştırırsanız böyle saçma uyarı gelmiyor,yazılımı değiştirelim,büyük bir ihtimal düzelecektir ifadesi ile karşılaştım,servis ne yaptığından emin görünmediği için,araba zaten saat gibi çalışıyor,başıma dert almayım diye elletmedim, yani adamlar kendi yazdıkları yazılıma güveni yoksa vay halimize..
Eğer işin içinde yazılım veya algoritma warsa..
Her zaman bir BUG bulma olasılığınız wardır.

Hayati değilse es geçilir.
Yeni versiyonda düzeltilir ama başka BUG lar ile yola devam edilir.

bulut_01

Peki yazdıgımız kodlarda BUG olmaması için hangi konulara dikkat etmemiz gerekir?
YENİLMEZ..

Sozuak

Bir test prosedürü oluşturup çok çeşitli senaryolarda test etmek şartları zorlamak gerekli. Aynı anda veriler gönderip karmaşa yaratıp yaratmadığından tutun da bazı kombinasyonlarda oluşacak buglara kadar test yapmak şart. Mesela sıralı veri gittiğinde (adreslenebilir ledler, gösterge motorları) sorun yoktur ama karılık sırayla gidince vardır  yada 5 yere ardışıl veri yollanır çıkmaz, 3 yere veri yollanır çıkar gibi.
Bug olsa bile ve hatta engellenemese bile oluştuktan sonra geri kurtulma (recovery) gerçekleşiyorsa göz ardı bile edilebilir. KArmaşa arttıkça bug olmaması imkansız gibi birşey. O kadar çok değişken var ki. Bence olmamasından ziyade olsa bile en düşük seviyede kalması/kurtulunması üzerine odaklanılmalı.

Örneğin biz ate testleri yazarken (bir kartın arıza tespit prosedürü otomatik makinede) aynı anda tek hataya göre yazardık/oluştururduk senaryoyu. Mesela X entegresinin Z bacağı açık devre yada kısa devre gibi. Oysa entegre bozulunca genelde tek pini bozulmaz, bozulunca ara değerde de değer üretiyor olabilir. Hatta oluşturulan arıza  lokal olarak tespit bile edilemeyecek kadar az ayrım yaratıyordur. Haliyle tester in kişisel tecrübesi mutlaka onarımın yapılmasında etken oluyordu ne kadar hassas yazsanız da.
Bu da onun gibi bazı şeylerden kaçınmanız zor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bulut_01 - 14 Ocak 2021, 16:11:53Peki yazdıgımız kodlarda BUG olmaması için hangi konulara dikkat etmemiz gerekir?
Girdiler ile çıktılar biliniyorsa.. (Tabiiki sisten büyüyünce bu iş çok zorlaşır)
Girdi ihtimallerinin tamamını içeren tablo oluşturulmalı.
Bu tablodan hangi ihtimal çıkışa nasıl etki etmeli..?

Bunlardan hangisi hayati problemlere yolaçabilir..?
Hangileri çok daha öncelikli..?

gibi kategorize edilerek yol alınırsa sanırım minimum bug sağlanır.
Bug lar tester'lar ile elenmedikçe de sağlıklı olmaz.

Tüm ihtimalleri test edecek bir kişi (Muhtemelen kendiniz) veya aygıt olması gereklir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.