Tork sensörü nereden alınır ?

Başlatan fbkaya, 14 Ocak 2021, 11:08:13

fbkaya

Merhabalar,
Bir projede motorların torklarını ölçmek için en az 300 Nm ve 1000rpm ölçebilen tork sensörüne ihtiyacımız var. Bu konuda tecrübelerinize açığım. Daha önce iletişime geçip memnun olduğunuz yada tavsiye edebileceğiniz firmalar var mıdır ?

Herkese iyi çalışmalar.

Tagli

Yıllar önce okula ATI marka 6 eksen kuvvet-tork sensörü alınmıştı. Distribütör firmanın adını unuttum. Ama sensör + sinyal işleyici donanım çok uçuk bir fiyata gelmişti, $10k mertebesindeydi diye hatırlıyorum.

https://www.ati-ia.com/products/ft/sensors.aspx
Gökçe Tağlıoğlu

z

Motor torklari o sensorle olculebilir mi?

O statik tork sensoru gibi geldi bana.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Pardon, motordan ölçüleceği kısmı gözümden kaçmış. Kusra bakmayın.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Motor torkları statik tork sensörleri ile ölçülmez. Motoru Sarkaç tipi dinamometreye bağlamak lazım. Biz bir proje için senkron jeneratör kullandık. Dizel motorun çıkış momentini, gücünü ölçmüştük.

300nM 1000rpm için yaklaşık 50kw bir senkron jeneratör işinizi görür. Jeneratörün ürettiği voltajı ayarlamak için jeneratörü serbest uyartımlı yaparsınız. Uyartım akımı ile oynayarak jeneratörün üzerine aldığı yükü değiştirirsiniz. Dolayısıyla jeneratörü tahrik eden motoru uyartım akımına göre yüklersiniz. Jeneratörü yüklemek içinde çıkışa yeterli güçte elektrikli ısıtıcı bağlarsınız.

İster jeneratörün çıkışındaki elektriksel güçten, isterseniz jeneratörün gövdesine bağlanan bir loadcell ile momenti ölçebilirsiniz.

z

Motor miline mekanik fren duzenegi balayabiliseniz terazi ve tahteravalli ile olcebilisin.

Yuunus

yeni araclarda tork surekli olculuyor sanirim arastrilabilir, hareketli olmasa straingauge ile yapilabilirdi.mil uzerindeki burulmaya bakilirdi.

apsis

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

M.Salim GÜLLÜCE

Elektromanyetik disk frenlerle birşeyler tasarlanabilirmi.?
http://www.boeli.com/electromagnetic-multi-disc-clutches-brakes

fbkaya

@Mucit23 50kW senkron jeneratörlü tasarım sanırım bi' hayli maliyetli olur.

@z Hocam mile fren bağlayabiliyoruz. Terazi ve tahterevalli ile nasıl ölçebiliriz ?

@M.Salim GÜLLÜCE Manyetik frenimiz var hocam.

@digiman Eğer hareketli olmasa straingauge yerine loadcell kullanarak ölçebilirdik. Stall torku loadcell ile ölçebiliriz.

@Tag Teşekkürler.

@apsis Türkiye distribütörleri var mı ?

muhendisbey

Rotary loadcell ile tork ölçebilirsiniz. Ya da dairesel parça işleterek mevcut tiplerdeki load cell'leri kendi amacınız için kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

apsis

Alıntı yapılan: fbkaya - 14 Ocak 2021, 18:13:28@apsis Türkiye distribütörleri var mı ?

Bilmiyorum. Çinden doğrudan alım yapılmıştı. Burulmadan torku ölçebilmek için sanırım içerisinde strain gauge var.

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Alıntı yapılan: fbkaya - 14 Ocak 2021, 18:13:28..Hocam mile fren bağlayabiliyoruz. Terazi ve tahterevalli ile nasıl ölçebiliriz ?

Loadcell ile mildeki burulmayi olcen tork olcer yapilabilir ama doner aksam ile hareketsiz aksam arasinda enerji ve sinyal tasima sorunun cozulmesi lazim.

Resimdekine benzer deney duzenegi kurulur.

Terazide dara alinir.

Motorun devir sayisi olculmek istenen devir sayisina kadar yukseltilir.  Gerekirse fren gucu artirilirarak motorun cektigi gucun nominal degere ulasmasi saglanir.

Istenen devir sayisi elde edildiginde (motorun nominal gucu de asilmamis olmali) Terazi motor govdesine etkiyen kuvveti, boyu belli cubuk sayesinde olcer.

Kabaca bu sekilde.

miyago

Jeneratör yerine alternatör kullanılabilir mi? Belkide dinamometre demeliydim.