ESP32 wifi sinyali sorunu

Başlatan darkmark, 14 Ocak 2021, 18:01:14

darkmark

Öncelikle herkese merhaba. ESP32 CAM modülü ile ilgili yaşadığım küçük problemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilgisayar mühendisi olduğumdan elektronik bilgim yok denecek kadar az. Bu yüzden başta herkesten özür diliyorum. Evime akıllı ev sistemleri yapmaya çalışıyorum.

Sorunum kısaca şöyle; ESP32 CAM modülünü programlayarak ip-camera yaptım. Bunu telefondan, tabletimden veya bilgisayarımdan görüntüleyebiliyorum. Kısacası kamera mükemmel çalışıyor. Lakin modülü çalışmasını istediğim yere takmaya çalışınca wifi sinyali ile alakalı problem yaşıyorum. Durumu grafiksel olarak açıklamam gerekirse,

Ve tahminimce wifi sinyalinin izlemeye çalıştığı yol şöyle,

ESP32 Cam modülünü çine gittiğim bir seyahatimde almıştım. Yanında parmak boyutunda, siyah, harici antenide vardı. Hem dahili hemde harici anteni ile denemeler yaptım. İnternetten baktığım kadarı ile harici anteni kullanmak için 0 ohm direnç değişimi yapılması gerekiyordu. Onu da yaptım. Yani testler sırasında hata yaptığımı düşünmüyorum. Harici anten daha iyi çalışmasına rağmen her iki antende de sinyalde kopmalar yaşıyorum. Bu arada, modemim ttnet in internet alınca yanında verilen VMG3312-B10B modeli.

Kameranın olduğu yerede cep telefonumla internete girmeye çalıştım. Telefonda da çekme sorunları oluyor. Kameranın amacı kimin geldiğine bakmak olduğundan kameranın yerini değiştiremiyorum. Modemin yeride ne yazık ki değiştirilebilecek türden bir şey değil. Diğer odalarda müsait hiç bir ortam yok modem için. Şu çok antenli modemlerden almak bana pek mantıklı gelmiyor. Fiyatları 500-1000 TL arasında ve belkide yeni modem ilede bağlantı problemleri yaşayacağım.

ESP32 CAM modülüne müdahale ile yani daha farklı bir anten modeli ile çözüm bulabilir miyim? Çözüm önerilerinizi duymak için sabırsızlanıyorum.

mustafacan

tplinkin verimli 16db. 2.4 ghz lik antenleri var ama garanti olsun ucuz olsun dersen
araya tekrarlayıcı kullan.
 esp32 ile yada esp8266 ile ucuz bir şekilde bu işi halledebilirsin.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

nodemcu esp8266 25-30 tl ile çözmeni tavsiye ederim ben çok kullandım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ilyas KAYA

O mesafede tabiki sorun olması normal. Benim modem 100 mt öteden çekiyor, 4ncu kattanda çekiyor ama ofiste 2 oda öteden çekmiyor:)
Xiaomi nin repeater dan aldım mecburen. Tplink ve asus da var ama xiaomi kesinti yapmadan çok rahat çalışıyor. Hatta modemden dha iyi sinyal basıyor diyebilirim. 100 tl ye heryerden bulabilirsin

foseydon

hocam kablosuz haberleşme ile alakalı genel geçer bilgileri başka bir başlıkta yazmıştım. kısada arada engel olmadan 50m gidecekse engel varsa 10m bile gidemeyebilir. yerleşim önemli.

yukarıda bir arkadaşın dediği gibi araya bir repeater koymak sorunu çözebilir.

esp'nin üzerindeki anten PCB tipi yönlü anten. ESP'nin anteni alıcıya bakacak şekilde yerleştirirsen belki biraz düzelme olabilir.

modülün üzerinde farklı anten kullanamazsın. modülün üzerinde anten konnektörü yok. alıcı tarafına kullanabilirsin. alfanetwork'ün kazanaçlı antenleri var, tavsiye ederim.

hobi olarak yapmıyorsan, gidip bir ip kamera almak ve kameranın olduğu noktaya ethernet kablosu çekmek daha ucuza gelebilir.

sezgin

Wifi sinyal oldukça hassas, belli malzemeler özellikle alçıpan çok kesiyor. Çizimde sinyal 3 duvardan geçiyor eğer bu duvarlar bahçe duvarının dışını saymazsak 5 alçıpan yüzey geçecek bu da sinyali ciddi anlamda düşürür.

MC_Skywalker

Routerinizin hangi kanladan yayın yaptığını öğrenin. Otomatik kanal seçiyor ise bunu sabit bir kanala ayarlayın fakat önce kanal durumlar için routerinzdeki kanal tarama uygulamasını çalıştırın az yoğun olan kanalı seçin.

Evinizin bulunduğu bölge kalabalık ise ve ISSP'lerin, Belediyenin Wi-Fi Hot spotları varsa onlar ev tipi routerlerden daha güçlü olduklarından sinyal kalitenizi bozar.

Bazı cihazlar 12. ve 13. kanlallardan Routere bağlanamıyorlar. Benim Jetson Nano da başıma geldi. 1 ile 11. kanllarda bağlantı sorunu yok ne zaman Router 12. ve 13. kanallar geçse bağlanamıyordu. O yüzden Routeri sabit bir kanala ayarladım.

darkmark

Arkadaşlarım, değerli yanıtlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: mustafacan - 15 Ocak 2021, 10:57:47
nodemcu esp8266 25-30 tl ile çözmeni tavsiye ederim ben çok kullandım.

Söylemeyi unutmuşum. Apple homekit'i taklit eden bir uygulama yaptım. Bu yüzden sistem sadece wifi ağı içersindeki yani hub'ın bağlı olduğu ağ içersindeki cihazlar ile çalışabiliyor. Bu repeater denemesinide yaptım. Böyle yapınca aslında yeni bir ağa bağlanıyorsunuz ve esp32-camera modülü ne yazık ki hub'ın bulunduğu ağdan ayrılmış oluyor. Yani bu çözüm işe yaramıyor.

ESP32 modülü üzerinde harici anten çıkışı var. Buna bir kaç metre kablosu olan daha farklı bir anten bağlayarak sorunumu çözemez miyim? Bunda ısrar ediyorum çünkü diğer her yöntem bu çözümden daha pahalı gibi görünüyor?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: darkmark - 15 Ocak 2021, 22:49:19Arkadaşlarım, değerli yanıtlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Söylemeyi unutmuşum. Apple homekit'i taklit eden bir uygulama yaptım. Bu yüzden sistem sadece wifi ağı içersindeki yani hub'ın bağlı olduğu ağ içersindeki cihazlar ile çalışabiliyor. Bu repeater denemesinide yaptım. Böyle yapınca aslında yeni bir ağa bağlanıyorsunuz ve esp32-camera modülü ne yazık ki hub'ın bulunduğu ağdan ayrılmış oluyor. Yani bu çözüm işe yaramıyor.

ESP32 modülü üzerinde harici anten çıkışı var. Buna bir kaç metre kablosu olan daha farklı bir anten bağlayarak sorunumu çözemez miyim? Bunda ısrar ediyorum çünkü diğer her yöntem bu çözümden daha pahalı gibi görünüyor?

Başka ağa geçmiyor neden geçsin ki ? Aynı alt ağda çalışır. Modemin arayüzünden bakarsanız repeater dan bağlı cihazlar sanki modeme direk bağlı gibi ip alır.