sıcaklık sensörü

Başlatan pax, 16 Ocak 2021, 00:40:31

pax

Apartmanlarda ortak ısınmada veya büyük alanlarda kullanılan  doğalgaz Kombi kazanlarının  kontrol kartlarında genelde ntc kullanılıyor (en azından benim gördüklerimde) . Bunun özel bir nedeni var mıdır? Neden  rtd veya ds18b20 gibi diğer sensörler kullanılmıyor. Kendim kontrol kartı yapmak istiyorum ve ds18b20 kullanmak istiyorum. Yanlış mı yaparım?

Erol YILMAZ

Ntc oldukca ekonomik bir sensor tipi...

Niye NTC kullanmiyorsunuz ki?

Misal sensör kopsa en basitinden bi otomasyon marketten yenisini alip takarlar ama ds18b20 muhtemelen başa bela olur.

pax

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 16 Ocak 2021, 01:02:29Ntc oldukca ekonomik bir sensor tipi...

Niye NTC kullanmiyorsunuz ki?

Misal sensör kopsa en basitinden bi otomasyon marketten yenisini alip takarlar ama ds18b20 muhtemelen başa bela olur.
açıkçası ds18b20 ile programlamak daha kolayıma gidiyor. NTC biraz karmaşık geldi. lineer değil vb..

Erol YILMAZ

Fırsat işte, ntc ye ısınmak için...

Kolay gelsin,,,

selimkoc

NTC'li devrede ısı bilgisi almak için beklemeye gerek yok. Ne kadar hızlı alabiliyorsanız alabilirsiniz. Bu da PID 'li devre tasarımında hız ve kararlılık sağlar. Dijital sensörlerde dönüşüm süresince beklemek gerekir.

pax

NTC yi kullanabilmek için anladığım kadarıyla op-amp da kullanmam gerekiyor. çünkü ntc ile ölçm yaptığımda mV seviyesinde gerilim alıyorum .

Murat Mert

Alıntı yapılan: pax - 16 Ocak 2021, 12:06:56NTC yi kullanabilmek için anladığım kadarıyla op-amp da kullanmam gerekiyor. çünkü ntc ile ölçm yaptığımda mV seviyesinde gerilim alıyorum .

gerek yok!
10K ntc yi gir 10K ile pull up yap direk adc ye gir tamam. Steinhart formulünü ve ntc beta değerini de uyguladın mı olay tamamdır.
mert07

pax

Alıntı yapılan: Murat Mert - 16 Ocak 2021, 13:23:31gerek yok!
10K ntc yi gir 10K ile pull up yap direk adc ye gir tamam. Steinhart formulünü ve ntc beta değerini de uyguladın mı olay tamamdır.

tamamdır deneyeceğim teşekkür ederim. peki kullanacağım ntc pcb üzerinde olmayacak 1.5m kablo ile uzakta olacak bunun için özel bir önlem almam gerekiyor mu gürültü bastırmak için vb...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: pax - 16 Ocak 2021, 15:46:24tamamdır deneyeceğim teşekkür ederim. peki kullanacağım ntc pcb üzerinde olmayacak 1.5m kablo ile uzakta olacak bunun için özel bir önlem almam gerekiyor mu gürültü bastırmak için vb...
Twist ve Shield kablo iyi olur.
1.5 metre fazla değil aslında. Ancak ortam gürültüsüne bağlı.

pax

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 16 Ocak 2021, 16:23:30Twist ve Shield kablo iyi olur.
1.5 metre fazla değil aslında. Ancak ortam gürültüsüne bağlı.
elimdeki ntc bu
https://enda.com/automation/temperature-sensors/probes/ntc-app-xxp/

Murat Mert

Alıntı yapılan: pax - 16 Ocak 2021, 15:46:24tamamdır deneyeceğim teşekkür ederim. peki kullanacağım ntc pcb üzerinde olmayacak 1.5m kablo ile uzakta olacak bunun için özel bir önlem almam gerekiyor mu gürültü bastırmak için vb...

birçok uygulamalarda özel kablosuz kullanımlar gördüm sıkıntı yok. Ntc yi hazır olan ürünlerden seçerseniz sensör kısmı bulb li olanlardan ve metal kılıf her tür ortamda kullanırsınız. metal kovan kısmını hallederseniz ntc çekirdeğini çok uyguna alıp kendinizde halledersiniz.
mert07

OG

ayrıca ölçüm skalası..
DS... tarzı elemanlar o skalaya ulaşamaz, yarıiletken içerdiğinden.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Okan AKÇA

Forumda ntc ile sıcaklık ölcümü ilgili başlıkta formülleri var.

ipek

genelde DS18xx sensor'ler üretimde verilmiş seri numaraları mevcut, Algoritma örneklerinde bir zamanlar dikkat etmiştim, device takıldığında ,cihazın kimlik kodunun son 4 dijit'ini E2'ye yazıyorlar, böylece sistemde açık devre yada kısa devre takibi yapabiliyorlar. sanırım bu NTC için yetersiz..

ikinci bir durum ise polinomları çıkarılmış güzel bir lineer çalışmış devreniz,malzeme tedarikçiniz tarafından,başka bir yerden temin edilirse tekrar yazılıma gömülmeniz gerekebilir..