can bus haberleşme test programı

Başlatan fractal, 25 Ocak 2021, 15:21:36

fractal

selamlar;

herhangi bir sistemde can bus uerinden cihazları test edebileceğim bağlanabileceğim bir yazılım varmı?

teşekkurler
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

dumansiz

Merhaba,
Tam anlayamadım isteğinizi. "Analyzer" mı arıyorsunuz?
https://rbei-etas.github.io/busmaster/
Burada ücretsiz bir bilgisayar yazılımı var. Ancak; aşağıdaki cihazlardan birine sahip olmanız gerekiyor.
https://github.com/rbei-etas/busmaster/wiki/Hardware-support

volkanunal

Biz bu ürünü kullanıyoruz hocam, kendi arayüzü var.
https://www.can232.com/?page_id=16

Bir diğer kullandığımız üründe kvaser ancak o pahalı gelebilir.

Tagli

CANtact adında bir kart var, STM32F042C tabanlı. İnternette şemasını ve hex dosyasını bulmak mümkün. Bundan türemiş birkaç donanım ve bunlara uyumlu alternatif firmware'ler de var. Doanım alternatiflerinden biri CANable. Alternatif firmware'in adı da candlelight.

Ben şemasına bakarak kendim kartı çizip Çin'de yaptırmıştım. Sonra da Python için yazılmış bir CANopen kütüphanesini kullanarak konsol üzerinde denemeler yaptım. Güzelce çalıştı.

Belki de en kolay ulaşılabilir ama en dandik çözüm Arduino + MCP2515 modülü kullanmak olur. Ben de ilk denemeleri bununla yaptım. Arduino CAN Bus üzerinden gelen mesajları seri porta basıyor, oradan görmek mümkün oluyor. Ama genel olarak pek yeterli bir yöntem olmayacaktır bu.
Gökçe Tağlıoğlu

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.