Saat derece saniye gösteren devrem..

Başlatan yılmaz_34, 25 Ocak 2021, 18:56:07

yılmaz_34

PIC 16F877A işlemcisiyle  bir tane saat derece saniye gösteren devre yağmaya çalışıyorum devre 2 pcb den meydana geliyor  hex kodunu attım pice tüm gerekli bağlantıları yaptım ama display lerde saat derece düzgün çalışmadı  sorunun display in altındaki srücü entegrelerinde  olduğunu düşünüyoruz..
voltaj ölçümü yaptım 74HC595  sürücüde 5volt  gördüm ama ULN2004 entegresinde  voltaj okuyamadım.
sizce soru nerede yada ne yapmak laızm ???

İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

volkanunal

Hocam sadece merak ettiğim için soruyorum, bunlar neden yapılıyor, satmak için mi hobi için mi yapıyorsunuz ?
Primum nil nocere

yılmaz_34

Alıntı yapılan: volkanunal - 25 Ocak 2021, 19:42:44Hocam sadece merak ettiğim için soruyorum, bunlar neden yapılıyor, satmak için mi hobi için mi yapıyorsunuz ?

çalışma odam da kullanıyorum müşteri çıkarsa da satıyorum...
bu tarz devreler ciddi emek uğraş istiyor yapımıda zahmetli müşteri çıkarsa elbette satarım ama seviyorum bu işleri..

forsa1975

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 25 Ocak 2021, 20:25:51ama seviyorum bu işleri..

Bende kayan yazı, saat-termometre gibi devreler yapardım picproje ile tanıştığım zamanlarda. Gereksiz abartıp tv kumandası ile saat ayarlama vb.. Hep bu uğraşı sevme belirtileri.

Tavsiye:  PCB devreleri SMD tasarla , güzel bir penset ve havya ile montajı yaparsın. Daha küçük alanda ,daha güzel görüntüsü olan devrelerin olur. Adetli yapman gerekirse bir dizgici ile anlaşırsın 50- 100 tane koyarsın kenara.  lazım oldukça displayları takar verirsin. Güzel de  bir kutu ayarlarsan.  ( Şimdi benim de  canım çekti.)

m.ak

Devre resmi koyu zemin olduğu için takip etmek zor,açık renk zeminde tekrar yüklersen yardımcı olmaya çalışırım.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: forsa1975 - 25 Ocak 2021, 20:37:15Bende kayan yazı, saat-termometre gibi devreler yapardım picproje ile tanıştığım zamanlarda. Gereksiz abartıp tv kumandası ile saat ayarlama vb.. Hep bu uğraşı sevme belirtileri.

Tavsiye:  PCB devreleri SMD tasarla , güzel bir penset ve havya ile montajı yaparsın. Daha küçük alanda ,daha güzel görüntüsü olan devrelerin olur. Adetli yapman gerekirse bir dizgici ile anlaşırsın 50- 100 tane koyarsın kenara.  lazım oldukça displayları takar verirsin. Güzel de  bir kutu ayarlarsan.  ( Şimdi benim de  canım çekti.)

şu devreyi bir çalıştırsaydık hayırlısıyla .... :du:

Sozuak

Her bir uln entegresinin 1-7 arası bacaklarına  10 k dirençle sırayla +5V ver. Bu esnada tüm basamakların bağlı segmentleri yanıyor mu kontrol et öncelikle.
PIC'in kristal uçlarında da yaklaşık 2.5V olması lazım osilatör çalışıyorsa ona da bir bak.

Ayrıca 595 ile uğraşmadım ama mantıken baştaki 595 in 14 nolu ucuna picden seri veri gelecek, o 595 in 9 numarasından çıkacak bir sonrakinin 14 numarasına gelecek  ta ki son 595 e kadar. Son 595 in 9 no su bir yere gitmeyecek. 11 nolu pinler beraber, 12 nolu pinler beraber bağlanıp her ikisi de PIC'in 2 ayrı ilgili pinine gidecek diye düşünüyorum.

Hiç böyle bir devre yapmadım ama her basamak aynı veriyi alıyor gibi düşünüyorum.

Ortaya çıkan sorun nasıl ?

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 25 Ocak 2021, 23:17:31Her bir uln entegresinin 1-7 arası bacaklarına  10 k dirençle sırayla +5V ver. Bu esnada tüm basamakların bağlı segmentleri yanıyor mu kontrol et öncelikle.
PIC'in kristal uçlarında da yaklaşık 2.5V olması lazım osilatör çalışıyorsa ona da bir bak. Ayrıca

tmm abi kontrol edecem..

yılmaz_34

sorun bu  abi kristal bacaklarında 1 volt çıktı   

Sozuak

Peki tüm segmentler ulnden itibaren yanıyor mu ?

Displaylar statik mi yani durgun mu yoksa değişiyor mu kendi kendine ?

Kaynağa göre kristal mi rezonatör mü kullanılmış ?

Kristal ucuna dokununca hareket varsa duruyor mu göstergelerde ?

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Sozuak - 26 Ocak 2021, 00:25:44Peki tüm segmentler ulnden itibaren yanıyor mu ?

Displaylar statik mi yani durgun mu yoksa değişiyor mu kendi kendine ?

Kaynağa göre kristal mi rezonatör mü kullanılmış ?

Kristal ucuna dokununca hareket varsa duruyor mu göstergelerde ?

displayler sabit ama saniye gösteren ledler yanıp sönüyor
rezantör kullanılmış
uln den itibaren yanıp yanmadığını nasıl anlıyacaz ki ???

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: mufitsozen - 26 Ocak 2021, 12:22:46Rezantor nedir?

şemada kristal rezenatör diyor  bende bilmiyorum 3 baaklı  bir eleman...

Sozuak

Alıntı yapılan: Sozuak - 25 Ocak 2021, 23:17:31Her bir uln entegresinin 1-7 arası bacaklarına  10 k dirençle sırayla +5V ver. Bu esnada tüm basamakların bağlı segmentleri yanıyor mu kontrol et öncelikle.

Kabil ATICI

Kristal yanında kondansatör kullanılır. Rezonatör de bu kondansatörlere gerek olmadan doğrudan bağlanır ve bir bacağı GND bağlanır. (değişik tipleri olabilir) kendilerine göre avantaj ve dezavantajları taşırlar.

Devre üzerinde nasıl desem, entegrelere besleme uçlarına mümkün olduğunca yakın her bir entegre için 100nf bağla. Buna işlemci de dahil. Belirli aralıklarla 10uF eklenebilir. 2-3 entegre olabilir.
ambar7