Soğutma İle İlgili Bir Soru

Başlatan rayman, 26 Ocak 2021, 03:01:06

rayman

Çalışmalarımda ısınan malzemeler için fan koyuyorum. Fan herşeyi soğutuyor bu iyi gibi görünsede aklıma takılan soru var :
Diyelim ki toleransı ısıya göre değişen malzemeler sürekli soğutulduğunda  içindeki ısınan maddeler  ısısını atamadan sürekli soğuk işlem uyguluyoruz.. Bu malzemeler transistörden , dirence kadar ısıyı atamassa sürekli soğursa malzeme gerektiği gibi çalışıyor mu ? Yoksa ısıyı mutlaka atıp , böylelikle rahat mı çalışması gerekiyor ?

Mucit23

Alıntı yapılan: rayman - 26 Ocak 2021, 03:01:06Çalışmalarımda ısınan malzemeler için fan koyuyorum. Fan herşeyi soğutuyor bu iyi gibi görünsede aklıma takılan soru var :
Diyelim ki toleransı ısıya göre değişen malzemeler sürekli soğutulduğunda  içindeki ısınan maddeler  ısısını atamadan sürekli soğuk işlem uyguluyoruz.. Bu malzemeler transistörden , dirence kadar ısıyı atamassa sürekli soğursa malzeme gerektiği gibi çalışıyor mu ? Yoksa ısıyı mutlaka atıp , böylelikle rahat mı çalışması gerekiyor ?

Bu cümleyi anlayamadım. Malzeme soğuyorsa zaten üzerindeki ısıyı dışarı atıyordur.

Sozuak

Yerine göre belirli bir çalışma sıcaklığı yada sıcaklığın stabil kalması gereken durumlar olabilir tabi.
Çıkış katları için soruyorsan
 Anfi devrelerinde bias sağlayan transistör mesela çıkış katı transistörleri ile beraber monte  edilir ki ısı değişimlerine göre transistörlere doğru biası sağlasın. Haliyle beraber ısınıp soğuyorsa sorun yok. Ama bazı aklı evveller tasarımı değiştirip ayrı soğutucuya koyup bir de fanla , çıkış transistörlerine göre daha düşük ısıda tutacak şeyler yapabiliyorlar.
Araba motoru değil sonuçta sabit 90 derece olunca sağlıklı çalışma rejimine ulaşsın.
Yarıiletkenlerin genleşme sorunları olmaz verilen limitler dahilinde.
Transistörleri soğutmaktan bahsediyorsan ideal çalışma sıcaklığı referans olarak 25 derece verilir kataloglarda. Gazlı yada sıvı soğutmalı uç bir sistem eklemiyorsan eksi bilmem kaç derecelere indiren sorun olmaz ama bazı anfilerde de ses tonu ısınınca oturur hani o onun karakteristiğidir.

M.Salim GÜLLÜCE

Geçmişte arızalanmış elektrolitik kondansatörlerin ısınınca normale döndüğüne şahit olmuşumdur.
Sıcaklık limiti elektrolitik kapasitörlerde en az 85°C dir. Bazı ürünler 105°C için üretilirler.
Yarı iletkenlerin çoğu ise 125°C a kadar çalışabilir. Ancak 125°C tavan limitidir.
O ısıda satabil çalışma yapısı da değişecektir.
DataSheet lerinde konu hemen her malzemede grafiksel olarak akım gerilim yada % olarak değer kayması cinsinden sapmalar verilir.
Fanlı hava sirkülasyonunun daha ziyade ısınan elemanlar üzerinde yoğunlaşması ideal olandır.
Örne: CPU fanı gibi..

dnacikaya

Netes'in bloğunda konuyla ilgili bir yazı var. Termal kameraların arge aşamasında kullanımı. Bu yöntemle devrenin ısı haritasını çıkarabilirsiniz.

https://www.netes.com.tr/blog/yuksek-cozunurluklu-termal-kameralar-arge-uygulamalarina-gelismis-termal-ayrinti-saglar

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.