ESP01 stabil mi? ciddi işlerde kullanılır mı?

Başlatan power20, 28 Ocak 2021, 11:17:23

power20

Özellkleri yapılacak iş için gayet yeterli. Fakat içime kurt düştü. Ne tavsiye edersiniz?
 @mustafa_cmbz   kilit-reset durumlarından bahsetmiş esp32 önermiş.  Bu sorunlar kendi yaptığımız yazılımın yapısıyla ilgili değil midir? Yoksa kronik sorun mu var? ESP01 amatör bir  kart mı? çöp müdür?

power20

? Ciddi bir iş için, biz  bu yollardan giderken dönüşe geçmiş  abilerden cevap beklemekteyim.

magnetron

benim imzamdaki SHMPLC linkinde 1 dk lık video var - web server olarak yapılmış

arka arkaya sayfa istenince kilitleniyordu enerjisini açıp kapatarak bir çözüm buldum

ilyas KAYA

8266 01 ile 8266 12 gibi türevleri arasında bir fark yok. Tamamen sizin programlama ve devre tasarım yetinize bağlı.
Yillarca hic bağlantı kopmadan çalıştırıyoruz ama nedense millet surekli bağlantı kopmasından şikayetçi.
Kullandıkları kütüphanelerde sorunlar var muhtemelen.

power20

Uzun gecikmeler sıkıntı oluyor. Araya yield() gerekiyor.

Ben prototip yaptım. Web server olarak kilitlenme durumu tek tük oldu. fazla sayfa açmayın diye uyarabilirim. Önemsemedim. Müşteriye yolladım. Daha geribildirim almadım. Fakat kendisi  sayfasız kullanacak. TCP client bağlancak. Sayfalar sadece ayar ve test olarak kullanılıyor.

ilyas KAYA

Unutmadan yazayım. Esp8266 ya program attıktan sonra 1 kereye mahsus watchdog reset yapmanız lazım.
Esp32 ler de otomatik yapıyor ancak 8266 lar yapmiyor. Watchdog timer resetten sonra kesme kopma olmayacaktır. Isinma sorunu wifi lerin hepsinde genel sorun. Yuklu veri akışı olursa ve  ısınma olursa diye ya soğutucu takacak yada pcb ye yapışık şekilde tasarım yapıp pcb de soğutma yöntemini kullanacaksınız.

Lcd ekran koymak yerine ayar yapmak veya cihazı kontrol etmek için çok sık kullandığım çok ucuz bir yöntem. :)

power20

Seri çıkışı iptal etmiş, rx only ayarlamıştım.  Buna rağmen wdt reset.. gibi bir çıkış verdi. Sanırım kendisi açılışta wdt reset yapıyor. Api güncellenmiştir?

Kendim watchdog reset nasıl yapabilirim?

power20

@ilyas KAYA,

Esp01  mesafe konusunda bilgi alabilir miyim? Bina içi,bina dışı kaç metre diyelim?

ilyas KAYA

Buna cevap vermek çok güç. Modem gibi. Yeri geliyor 1 oda arkadan cekmezken 4 ncu kattan çekebiliyor
 Acik alanda 50 metre denedim sorunsuz. Antenli olan esp07 ile tabi daha stabil ancak mesafe konusunda sizi üzecegini sanmam. Zaten 1 2 dolarlık birsey. 2 tane alıp deneyin