Bode Diagramı - Sistem tanıma

Başlatan bunalmis, 22 Ocak 2006, 11:13:12

z

Elimizdeki karakutunun deneysel olarak transfer fonksiyonunu  tespit etmek için Bode diyagramı çiziyoruz.

Şimdi soracağım soru öğrenciyken aklıma gelmediği için hocalarıma soramadım. Şimdi de cevaplayacak adam bulamıyorum.

Karakutuyu w1......w2 aralığında teste tabii tutarak Vo(w)  ve Teta(w) değerlerini ölçeceğiz.

Pekiii

:?: Açısal frekansı, w1'den başlayıp w2'ye kadar süpüreceğimize göre süpürme hızımız için üst limit nedir?

:?: Süpürme hızını max yapabilmek için, süpürme hızıyla karakutunun transfer fonksiyonu arasında alaka varmıdır?

Hiç kimseden cevap çıkmazsa halen okuyan öğrenci arkadaşlardan soruyu ders hocalarına sormalarını rica ediyorum.

(Konuşulacak hocanın  Devre analizi 3-4 veya Kontrol teori dersini vermesinde fayda var)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Transfer fonksyonunu bulmak için epey yöntem gelistirilmis. Eger bir analojik filtreninkini çikartmak istiyorsan söyle yapabilirsin : filtrenin girisine normal dagilimli beyaz gürültü uygularsin (Gauss). çikistaki spektrum filtrenin transfer fonksyonu olacak.
Otomatikte PRBS sinyalleri tercih edilir. Girise uygun bir  verilirse çikis sinyali kayit edilirse ikisinin korelasyonu yapilip transfer fonksyonu bulunabilir.
Eger tek bir sinüs sinyal ile w1 -w2 arasi frekanslardaki transfer fonksyonuna ait noktalari bulmak istiyorsan o zaman sistemin yerlesik düzene geçmesini beklemelisin.
Bu yüzden tek bir frekans vermektense genis spektrumlu bir sinyal verip çikisa bakmak daha çok kullanilan bir yöntem.

z

Beyaz gürültü ile transfer fonksiyonu tespit etmek hoşmuş ama sprectrum analiser gerekecek.

Korelesyon yöntemini tam anlamadım.

Şimdi elimizdeki sisteme örneğin basamak fonksiyonu girelim. Çıkış cevabınının türevi bu durumda transfer fonksiyonumuzun kendisi olacaktır.
Girişle çıkış arasındaki korelasyondan giderek de aynı sonucu bulsam dahi elimde sistem çıkışındaki cevabın grafiği yani sayısal değerleri olacak ve bu cevabı veren  fonksiyonun kendini aramam gerekecek.

Zira ben karakutunun matematiksel fonksiyonunu arıyorum.

Sinüsoidal sinyal cevabı işime geliyor. Ancak dediğin gibi testi tek bir frekansda yapmıyorum. Girişi w1 den başlayıp w2 ye kadar zamanla frekansı artan sinyalle tarıyorum.

Sorun tarama frekansı ne olacak. (Frekans modülasyonunu yapan sinyalin frekansı)

Sanırım aynı cevabı veriyoruz. Sistemin herhangi bir w frekansına vereceği cevabın oturması için geçici olayların bitmesini bekleyeceğiz. (Tahminim) sistem oturduğunda w(n+1) frekansı için tekrar deneyi yapacağız ve gene sistem cevabının oturmasını bekleyeceğiz sonra w(n+2) için ......

Ancak deneyin hızlıca bitmesi için bir frekansda fazla da beklemenin anlamı yok. İşte sorun burda başlıyor bu bekleme süresi için analitik bir şeyler söyleyebilirmiyiz. (İşin kötü yanı zaten sistem transfer fonksiyonunu bilmiyor ve zaten onu tespit etmek için bu deneyi yapıyoruz)

picusta

Korelasyon olayini Matlab iyi yapiyor. Ordaki System identification toolbox bu is için biçilmis kaftan. Ordaki tutoriallardan fikir edinebilirsiniz.
Parametrik bir de non parametrik identification vardir. Genelde basta sistemin yapisini az çok bildiginiz için (basamak cevabi, impulse cevabi mesela) belli bir model kalibi olur. Sonra elde edilen bode ile bu modelin parametreleri bulunur (kutup, sifir sayisi, geçikme ).
Neyse bu max süpürme hizi için bir derselere göz atayim.

z

Türkün aklı ya kaçarken yada ... ken çalışırmış.

Benimde soruyu foruma sorunca kafam çalışmaya başlıyor.

Sanırım cevabı buldum.

Kabaca şu şekilde.

Kara kutunun çıkışına tepe dedektörü koy. Bunun türevini al. Bunu da pencere aralığı karşılaştırıcısına gir. Komparatör çıkışınında integralini al. İntegarl alıcının çıkışını da Sweep jenaratörün modülasyon girişine bağla.

Bu düzenek karakutunun transfer fonksiyonunun optimum sürede çıkartır.

Sistem nasıl çalışıyor.

w frekansıya deneye başlandığında sistem tepki vererek çıkış vermeye başlıyor. Ancak geçici rejimden dolayı bir tepe bir tepeyi tutmuyor. Tepeler arasında fark olduğu sürece türev alıcı pencere dışında voltaj vererek karşılaştırıcının 0 vermesine neden oluyor. Bir süre sonra tepeler birbirinin aynı olmaya başlıyor ve türev alıcı bunu sezinliyor.
Pencere içine giren türev sinyali karşılaştırıcının çıkışının 1 olmasına neden oluyor. Bu integre edildiğinde integral çıkışı artmaya başlıyor buda w frekansını kaymasına neen oluyor be esnada tepeler değişiyor ve sistem tekrar stabıl hale gelinceye kadar bekliyor........

Şu soruya kafa yorabilirmisiniz.

Sinüs fonksiyonunda frekans 0 pi.2 aralığında f1, pi/2 pi aralığında f2
pi, 3pi/2 aralığında f3, 3pi/2 2pi aralığında da f4 olacak şekilde modülasyon yapalım.

Böyle bir sinyalin frouier dönüşümünü alabilirmisiniz.

Bir filitrenin tepki süresi T1,T2,T3,T4 peryodlarından daha kısa olabilirmi?

z

Elimdeki Matlab çok eski ve öğrenci versiyonu. Yeni versyonlardan temin etme şansımız varmı?

Birde hiç araştırdınız mı bu yazılımın mekruh olmayanı ne kadara alınabiliyor?

Öğrenci versiyonunun profosyonel versiyondan ne gibi eksiklikleri var?

picusta

Hmm senin yapacagin bir nevi feedback.
Ama feedback yaparken dikkat edilecek hussus sistemin stabil olmasi. Optimum cevap süresini ayarlamaya çalisirken sistem oscilasyon'a baslayabilir.
Bir de Kalman filtresi ile identification yapilabilir, bu da optimum stokastik gözlemci oldugundan bu uygulamada bu yöntem en hizli olabilir.

z

Picusta,

Bir başka başlık altında şu Kalman konusuna başlasak nasıl olur?

Hep merak ettiğim bir konu ve kitaplardan zerre bir şey anlamıyorum. Bu konuyu derslerde işlediniz mi?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Birde hiç araştırdınız mı bu yazılımın mekruh olmayanı ne kadara alınabiliyor?

Program modüler zaten. Modul modul alabiliyorsunuz fakat her halukarda cok pahalı :) Figes lisanlıyor heralde bunu.

picusta

Kusura bakma demin tam olarak düzenegi iyi okuyamamisim, yarigisiz infaz yapmisim. Tamam bu dedigin mükemmel olur, çalisir ve optimal ölçme zamanina yaklasir. Stabilite sorunu olmaz, ben arada frekansi degistirecek zannettim (daha çabuk degere ulassin diye).
Kontrol teorisi basligi altinda ileri kontrol teknikleri hakkinda bilgimi paylasmaya baslayacagim (state feedback, observer, optimal, nonlinear, robust) bugün veya yarin. Bu arada görüntü isleme konusu n'oldu, linkler ise yaradimi? daha detay gerekiyormu?

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "bunalmis"Elimdeki Matlab çok eski ve öğrenci versiyonu. Yeni versyonlardan temin etme şansımız varmı?

Emule'dan indirebilirsiniz;

ed2k://|file|Matlab%207%20Full%20-%20Cd1%20And%20Cd2.zip|1177015846|36B2A831A5E15C451C22AFA4A59C28A2|/

Matlab 7 Full Zip 1.1gb

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Maymun iştahılık demeyeyim de zoru görünce beklemeye alma gibi problemim var. Öncelikli işlerden dolayı şimdilik ara verdim.

Petek

Hocam pahalı değil. Ankara'da maltepe pazarında 2.5-3 YTL arasında bir fiyattan satıyorlar. İstanbulda pahalıysa buradan gönderelim size...

Mekruh sayılmaz tahmin ediyorum. Olsa olsa Muavenet'in ve çuvalın rövanşı olur.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

z

Bak bu çuvalın rövanşı olayını çok tuttum. Maltepe pazarında hala bu işler devam ediyormu? Kapatıldı diye duymuştum.

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bak bu çuvalın rövanşı olayını çok tuttum. Maltepe pazarında hala bu işler devam ediyormu? Kapatıldı diye duymuştum.
Devam ediyor. CD ler tezgahta değil ama sorundeğil, bir iki dakikada elinizde oluyor. Resim albümü gibi kataloglar yapmışlar. O kataloglardan beğeniyorsunuz, 1-2 dakikada CD elinizde :)
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein