Galaxy S7 Edge Donma ve kapanma sorunu

Başlatan Mucit23, 28 Ocak 2021, 22:16:30

Mucit23

Hiç olmadık zamanda telefonum bozuldu.

Yaklaşık 3-4 senedir Galaxy S7 edge kullanıyorum. Bu sene Temmuzda 4. senesine girecekti. Bugün ilk defa karşılaştığım sorunun birkaç defa tekrarı sonrasında telefon komple sustu.

Telefon çalışırken ekranın bir kısmı çizgi halinde karıncalanıp donuyordu. Yaklaşık 20-30 sn sonra telefon kendi kendine kapanıp yeniden açılıyordu. Güç içerisinde 3 sefer bu durumla karşılaştım. Akşam eve geldim dedim yedek alıp format atayım belki yazılımsal birşeydir ama format atmaya fırsat bulamadan telefon aynı şekilde dondu, yeniden başladı Samsung yazısı gelirken tekrar dondu kapandı ve açılmadı. Telefon sanki boot esnasında takıldı kaldı.

Üst taraftaki bildirim ledi açılırken olduğu gibi sabit mavi ve açık mavi arasında dolaşıyor. Normalde bu led aynı şekilde açılırken bunu yapıyordu. Fakat sanki işlemci herhangi bir sebepten takılmış gibi.

Açma - Kapatma tuşuna uzun basmak, Açma kapama + ses açma kısma vs birçok buton kombinasyonunu uzunlu kısalı basarak telefondan tepki almaya çalıştım ama hiçbiri işe yaramadı. 

Yaşadığım sorun birebir videodakiyle aynı.

Yapılabilecek bir şey varmı? Arka kapağı ısıtıp çıkardıktan sonra batarya ile bağlantıyı kesmeyi denemeyi düşünüyorum. Enerjiyi komple kesip açarsam bi ihtimal açılabilir. Telefonu kurtarabilsem çok iyi olacak. Yeni telefon almanın hiç zamanı değil.   :'(

Acil tavsiyelerinize ihtiyacım var. Help!

mg1980

Hocam, arıza olabilir ama virüs bulaşıp hesap ele geçirme olaylarında da benzer şeyler oluyormuş.

Mucit23

Daha çok donanımsal bir sorun gibi geliyor.

Aslında şuan düşünüyorum sabah arabada işe giderken telefon tutucuya telefonu bağlamıştım. Telefonun arkasından kalorifer sıcak hava üflemiş olacak ki telefonu aldığımda biraz ısınmıştı. Gerçi bu durum yaşandıktan 5-6 saat sonra bu sorunu yaşadım.  :du: Bazı sitelerde sim kart kaynaklı olabileceği yazıyor ama pek mantıklı gelmedi.

Mucit23

Telefonun arka kapağını açtım. Resimdeki işaretlediğim bölgedeki çip baya bi ısınıyor.

Batarya bağlantısını kesip tekrar takınca telefon açılıyor. Bir süre çalışıyor ve tekrar donuyor. Ama çalıştığı süre boyunca her şey normal gibi. Hatta telefonu şarj bile ettim bataryayı doldurdum. Fakat Bi an geliyor sistem cortluyor.

muhendisbey

Saç kurutma makinesi ile ısıtmayı deneyin. Düzelirse 7-8sn sıcak hava geçersiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilyas KAYA

Bu sorun genelde pil kaynaklı oluyor. Pil degistimi daha evvel?

ramazan10

Kolay gelsin

Arıza sanırım ekran chipi ile alakalı olabilir.

Kart üzerinde ölçüm alabileceğiniz test pinleri olmalı, buradan kontrol yapıp bir fikir edinilebilir.

Buralardan voltaj teyidi yapılıp ilgili bölgenin kontrolü yapılıyordu. Bir dönem araştırmalarım olmuştu

Cep telefonu tamir forumlarında  , test pinlerinde olması gereken,  voltaj bilgilerini gösteren  şema ve servis  manuelleri bulunuyor fakat biraz araştırmak lazım.

Ekte faydalı olabileceğini düşündüğüm video ve blok şema var.

https://www.youtube.com/watch?v=xf7cxRgIBZ8

https://phonelumi.com/samsung-galaxy-s7-edge-sm-g935f-schematics/

M.Salim GÜLLÜCE

@Mucit23 Ferhat kardeşim geçmişinde darbe görmüşse, düşürmüşseniz zaman içerisinde sonuçlarını görmeniz mümkündür.
O takdirde donanımsaldır. BGA çipler yol koparmış yada bağlantı kesmişse bunu yapar. Çokta uğraşmanızı tavsiye etmem.
Dahada kötüye gider iyiye gitmez. Datalarınızı yedeklemeye çalışın.
Geçmiş olsun diyelim.

Bazı tuş kombinezonu ile sistem kendini formatlar.
En fazla onu yapabilirsiniz.
Format sonrasında Radyo datalarını silerse şebeke kaybına uğrayabileceğinide ayrıca belirteyim.

ramazan10

wtrk

Hocam gsmturkey forumda bir konu açıp sormanızı tavsiye ederim. Nasıl ki burası elektrik- elektronik forum uzmanlarının mekanı ise orası da aynı şekilde. Mutlaka karşılaşan olmuştur.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Mucit23

Telefon son nefesini verdi sanırım.  :)

Dün gece ısınan cipe ve anakarta biraz sıcak hava uyguladım. Sonra sanki düzeldi gibi. Şarja taktım sabaha kadar şarj olmuş. Sabah baya bi kullandım sorun yok gibiydi. Sonra baktım kendi kendine kapanmış. Çalıştığı süre boyunca şarjının hızlı bittiğini farkettim. Muhtemelen arızalı çip komple bataryayı sıfırladı. Şuanda hiç tepki vermiyor telefon.

Bana yeni bir telefon yolu gözüktü.  :'(

Sabah biraz baktım Xiaomi Red Mi Note 9 Pro şuan fiyat performans olarak alınabilecek iyi bir seçenek sanırım.

tunayk

Galaxy M31 de
Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Ocak 2021, 11:32:37Telefon son nefesini verdi sanırım.  :)

Dün gece ısınan cipe ve anakarta biraz sıcak hava uyguladım. Sonra sanki düzeldi gibi. Şarja taktım sabaha kadar şarj olmuş. Sabah baya bi kullandım sorun yok gibiydi. Sonra baktım kendi kendine kapanmış. Çalıştığı süre boyunca şarjının hızlı bittiğini farkettim. Muhtemelen arızalı çip komple bataryayı sıfırladı. Şuanda hiç tepki vermiyor telefon.

Sabah biraz baktım Xiaomi Red Mi Note 9 Pro şuan fiyat performans olarak alınabilecek iyi bir seçenek sanırım.
Galaxy M31 de bakmaya değer o kategoride

sadogan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Ocak 2021, 11:32:37Telefon son nefesini verdi sanırım.  :)

Ankara da iseniz , sıhhıye de balıkçı oğlu handa tamirciler var
sansınızı deneyin bence.

fahri-

Note4 telefonum şarjı %30-50 arasında iken kapanıp açılmaya başladı. Pilini değiştirdim. Herşey normale döndü. Pil şarjlı gibi görünse de ölmüş olabiliyor.

Mucit23

Samsung almıyacam artık. Xiaominin fiyatlarında aynı performansı verecek alternatif de yok.  Benim S7 edge şimdiye kadar hiçbir sorun çıkarmadı. Sadece garantisi bitmeye yakın garantiye yolladım bataryayı felan değiştirdiler. Onun dışında bir sorun yaşamadım. Fakat bi anda anakartın böyle bir arıza vermesi açıkçası üzdü. Tamir olurmu pek sanmıyorum Ama ankarada telefonculara sorduracağım. Önerebileceğiniz bir yer varsa gidebilirim. Sıfır anakart'da internette 500 lira civarı . Eğer tamir ediliyorsa tamir ettirip ikinci telefon olarak kullanırım