Galaxy S7 Edge Donma ve kapanma sorunu

Başlatan Mucit23, 29 Ocak 2021, 01:16:30

serdararikan

Xiaomi candır. Geçenlerde çocuğun tableti sıvı teması var uyarısı verdi ve şarj olmadı. Daha 1.5 senelik tablet. Kesinlikle sıvıya da temas etmedi. Garantisi olduğu için servise götürdüm. Servis sıvı teması yüzünden şarj soketi oksitlenmiş dedi. 165tl istediler. Telefonumu göstererek (Xiaomi mi 6) bu telefonu 4 senedir kullanıyorum su da döküldü üstüne bunun soketi neden oksitlenmiyor dedim cevap yok. Orada kaldığım 10 dakika içinde 3 telefon geldi sıvı teması hastası veren. Soket değişti aranan 2 hafta sonra yine aynı hata. Kendiliğinden düzeldi. Özetle bir daha Samsung ile işim olmaz. Alırsın 3 sene sonra donmaya pili hızlı bitirmeye başlar. Xiaomi candır. Cayır cayır çalışır.

muhendisbey

Alıntı yapılan: serdararikan - 30 Ocak 2021, 15:28:43Samsung ile işim olmaz. Alırsın 3 sene sonra donmaya pili hızlı bitirmeye başlar. Xiaomi candır. Cayır cayır çalışır.

Donmaların çoğunun telefon üreticisi ile ilgisi yoktur.
Android 4 ten bu yana uygulamalarda neler değişti? Android 4 Döneminde cihazlar 8-16 max 32Gb flash hafızaya sahipti.

Şu an uygulamalarınızın ne kadar alan tükettiğine dikkat edin.

Eskiden uygulamada HD bir görsel kullanılması çok gerekmezken, şu an telefonlar FHD, QHD ekranlara sahip olunca görsel ya küçük kalıyor ya da kötü görünüyor.

Keza eski forum üyeleri bilir, bazı arkadaşlar avatarda yüksek çözünürlüklü görsel kullandıkları için forum kağnı gibiydi. Telefondan açanların ise kotası dolardı.

Benzer şekilde web sitelerinin boyutu büyüdü. Görseller, videolar... 4Gb kotalı ADSL dönemini hatırlar mısınız?
Bunlar ciddi bir işlem yükü, RAM tüketimi gerektirir. Zaman içerisindeki donmaların, yavaşlamaların nedeni budur. Xiaomi, Huawei, Samsung ya da Apple olması bu durumu değiştirmez. Telefonun RAM miktarı ne kadar fazla ise yavaşlama daha zor hissedilir. Bu kadar marka saydık, işletim sistemlerinin temeli Unix. Yani biri laciverte boyuyor, diğeri kırmızıya ama neticede aynı.

İşlemciler bile belli artık. Telefon biraz eli yüzü düzgünse Snapdragon, bir alt seviyeyse Mediatek ya da kendi üretimi bir işlemci.

Tasarım belli, hacı şakir sabunları. Nokia gibi yanarlı dönerli, fırıldaklı kımıl kımıl modeller de kalmadı.

En iyi telefon markasına gelirsek: elinizde tuttuğunuz en iyi marka. Telefonunuza sahip olun, zira 1 telefon, 1 maaşla bile zor alınıyor. Hatta bazı marka ve modelleri alamıyoruz. Kullandığım telefon S7 Edge. Hımbıl, yavaş, hafızası hızlı doluyor ama bir telefona da durduk yere 3-5bin vermek zoruma gidiyor. Bozulduğu, çalışmadığı, tökezlediği yere kadar...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 03 Şubat 2021, 13:18:48ama bir telefona da durduk yere 3-5bin vermek zoruma gidiyor. Bozulduğu, çalışmadığı, tökezlediği yere kadar...

Bende aynı şekilde düşünüyordum. S7Edge Aslında zamanının iyi telefonlarından. 32gb'lık hafızası dışında şikayetim yoktu. Call Of Duty gibi ağır oyunları bile donmadan kasmadan oynardım. Yeni telefon alma ihtiyacı hissetmiyordum.

Bu arada telefonu tekrar ısıtıp çalıştırıp anakarta termal kamera ile baktım. Isınan çip 60-65 derecelere kadar çıkıyor. Bataryayı bitiriyor sanıyordum ama batarya bitmemiş. Telefon çalıştıktan bir iki saat sonra kendi kendine kapanıyor ve daha açılmıyor. Çalıştığı süre boyunca normal kullanabiliyorum. Belki o arızalı çip değişse düzelecek. Bunu da işinin ehli birine yaptırmak lazım. Değer mi emin değilim.

muhendisbey

03 Şubat 2021, 13:46:28 #18 Son düzenlenme: 03 Şubat 2021, 13:47:45 muhendisbey
Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Şubat 2021, 13:25:44Bende aynı şekilde düşünüyordum. S7Edge Aslında zamanının iyi telefonlarından. 32gb'lık hafızası dışında şikayetim yoktu. Call Of Duty gibi ağır oyunları bile donmadan kasmadan oynardım. Yeni telefon alma ihtiyacı hissetmiyordum.

Bu arada telefonu tekrar ısıtıp çalıştırıp anakarta termal kamera ile baktım. Isınan çip 60-65 derecelere kadar çıkıyor. Bataryayı bitiriyor sanıyordum ama batarya bitmemiş. Telefon çalıştıktan bir iki saat sonra kendi kendine kapanıyor ve daha açılmıyor. Çalıştığı süre boyunca normal kullanabiliyorum. Belki o arızalı çip değişse düzelecek. Bunu da işinin ehli birine yaptırmak lazım. Değer mi emin değilim.

Entegre bulunmuyor, bulunsa da değiştirilemiyor, değiştirilse de düzen tutmuyor. Çözüm basit, ekranı kırık, ya da pembe çizgiler oluştuğu için ucuza satan birinden 2. el olarak temin edip anakart değiştirmek. Yalnız alırken dikkat edin eğer Türkiye garantili almışsanız yine Türkiye garantili, ithalatçı garantili almışsanız yine ithalatçı garantili olsun. Aynı telefonda farklı anakart ve soketler kullanabiliyorlar. En önemlisi de imei'si kayıtlı olsun. Sonradan imei atılmış olmasın. Bunu LG G2 telefonumun anakartını değiştirirken yaşadım. Değiştirdim şu an 2. telefon olarak da kullanıyorum.

Unutmadan, ısınan entegre için bir metal pad gibi bir şey varsa termal macun ya da bant kullanın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.