MPLAB X IDE ubuntuda çökmesi

Başlatan MC_Skywalker, 29 Ocak 2021, 18:20:43

MC_Skywalker

Ubuntu 18.04 yüklü laptopuma MPLAB X IDE ve XC8 yükledim. Deneme amaçlı bir proje oluşturayım dedim MPLAB çöktü. Sistem izleyicinden işlemi öldüreyim dedim orada görünmüyor sanırım UI kısmı ile ilgili bir sıkıntı var onu ölürceğim ama UI'nin işlem adını bilmiyorum.

Bu aptal programı nasıl sonladıracağımı bilen varsa paylaşabilir mi? Aynı laptopta Win10 yüklüykende böyle çalılıyordu.

Teşekürler.

OG

IPE gibi java'yı kullanıyor olabilir mi ve java çökmüş olabilir mi..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: OG - 29 Ocak 2021, 18:53:40IPE gibi java'yı kullanıyor olabilir mi ve java çökmüş olabilir mi..

Tamda bu yazacaktım java çökmüş. Sistem Gözlemcisi içinden java'yı öldürünce kapandı. bu düşük profilli laptop için başka bir geliştirme ortamı bulmak gerekli.

Tagli

Ben de gayet hurda bilgisayarlarda denedim ama hiç çökme sorunu yaşamadım. Genelde yaşadığım sorun çok ağır çalışmasıydı. RAM kullanımı ne durumda oluyor senin bilgisayarda?
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

MPLAB X'te hiç birşey yapmıyorken bellek genel kullanım 4.1Gb görünüyor. Bunun 803.9Mb si ide'nin javası


mehmet

Yeni Linux kerneli 8GB altında
problem çıkarabilir.

Tagli

Ben sorunun RAM'le ilgili olduğunu sanmıyorum. RAM yetmezse aşırı yavaşlayabilir, swap'a yüklenebilir ve sürekli olarak HDD ışığı yanabilir, ama swap'ı da bitirene kadar çökme falan olmaz.

Ayrıca 8 GB bellek gayet yeterli bir miktar. Benim şimdi kullandığım eski bilgisayarımda 6 GB var. Epeydir MPLAB X kullanmadım ama yine Java üzerinden çalışan ve genel olarak hantal olduğu kabul edilen Eclipse tabanlı STM32CubeIDE'yi sorunsuz kullanıyorum. Web tarayıca birkaç tab açıkken, arkada da müzik falan çalarken kullanımım 3 GB'ı biraz geçiyor. Sistemim Ubuntu MATE 20.04, klasik Ubuntu'ya göre bir miktar daha az RAM kullanır. Kernel 5.4.0-65

Neyse, uzun lafın kısası, bence başka bir sorun var.
Gökçe Tağlıoğlu

MC_Skywalker

Kernel versonu 5.4.0-64-generic
işlemci çok kötü (Intel(R) Celeron(R) N4000 CPU @ 1.10GHz)sanırım ondan olabilir.

foseydon

hocam 8gb ramli makinede linux makine uçar. işlemci idare eder. bir yerlerde bir hata var.

bu arada "clear os" diye bir işletim sistemi var. intel cihazlar için optimize, ben denedim ciddi hız farkı gördüm. eneyin derim. ayrıca heavy duty bir gui yerine lxqt, xfce tarzı daha az kaynak isteyen bir DE ile rahat edebilirsiniz.

MC_Skywalker

02 Şubat 2021, 00:32:16 #9 Son düzenlenme: 02 Şubat 2021, 00:33:19 MC_Skywalker
nvidia jetson nano için ubuntu 18.04 kullanıyorum. nvidia nın SDK manger pogramı tavsiye ediyor birde alacağım bir edx eğitimi ubuntu 18.04'ü şart koşuyor. Yoksa Lubuntu kuracaktım.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.