Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

işlem seçimi tercih yapma

Başlatan sifirzero, 31 Ocak 2021, 18:32:57

sifirzero

Merhaba arkadaşlar bir markanin terfosifonunda gördum. Ekranda Suyun sicakligini gosteriyor. Sicakligi istedigimi ayara getirme işlemi yapinca o seçenek ekrana geliyor. Hemen sonra tekrar ekranda suyun sicakligini gösteriyor. Ekranda sicakliklari gösteriyirum ama secenek yapma olayini cozemedim. Diger secenegi yaptigimda ekrana gelmiyor konu hakkinda yardimci olurmusunuz. Örnek video.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

sifirzero

Sicaklik ayar yapma yapacagimi nasil algilamasini saglarim yardimci olurmusunuz. Tam anlatamadim galiba
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Sozuak

O düğmenin tek fonksiyonu sıcaklık ayarı değil mi zaten. Enkoder den veri gelince direkt ayarlama rutinine girer sanki bir butona basılmış gibi

sifirzero

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ocak 2021, 18:41:07O düğmenin tek fonksiyonu sıcaklık ayarı değil mi zaten. Enkoder den veri gelince direkt ayarlama rutinine girer sanki bir butona basılmış gibi
Hocam mantigi nasildir. Aciklama yaparmisiniz yada örnekler uygulama veya hangi konulara bakmaliyim

Sozuak

Şimdi mantığı şu enkoderli bir ayar mekanizması var. Enkoderde anlık temas sağlayan 2 adet buton var yön tespiti için.

Yani  bir butona basılması ile aynı mantık. Siz de programınız da  bir butona basılıp basılmadığını nasıl izliyorsanız öyle izleyip konum değişikliğini algılayınca ki burada iki buton olduğundan 2 dijital inputunuz var ,ilgili alt programa dallanacaksınız gerisini de oradan halledeceksiniz. Ayar işlemi bitince de bir gecikme ile ana göstergeye döneceksiniz.

https://www.picproje.org/index.php?topic=56196.0

sifirzero

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ocak 2021, 18:54:24Şimdi mantığı şu enkoderli bir ayar mekanizması var. Enkoderde anlık temas sağlayan 2 adet buton var yön tespiti için.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Yani  bir butona basılması ile aynı mantık. Siz de programınız da  bir butona basılıp basılmadığını nasıl izliyorsanız öyle izleyip konum değişikliğini algılayınca ki burada iki buton olduğundan 2 dijital inputunuz var ,ilgili alt programa dallanacaksınız gerisini de oradan halledeceksiniz. Ayar işlemi bitince de bir gecikme ile ana göstergeye döneceksiniz.

https://www.picproje.org/index.php?topic=56196.0

teşekkrler yeni birşey daha öğrendim

sifirzero

butonlar ıile yaptım. proteusda encoder bulamadım. teşekkürler.
web sitemde yayınlayınca paylaşayım site ile hayrlı akşamlar.

M.Salim GÜLLÜCE

Bendeki sistemde Rotary Encoder değil normal pot.
Sürekli Pot değerini okur değişiklik varsa değişimi menüye yansıtacak alt programa dallanırsın.
Alt program belli süre okuma stabil olduğunda geriye döndürür.
Mesela...

sifirzero

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 01 Şubat 2021, 01:19:29Bendeki sistemde Rotary Encoder değil normal pot.
Sürekli Pot değerini okur değişiklik varsa değişimi menüye yansıtacak alt programa dallanırsın.
Alt program belli süre okuma stabil olduğunda geriye döndürür.
Mesela...

Sizdeki sistem nedir hocam. Bakabilirmiyim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: sifirzero - 01 Şubat 2021, 01:22:38Sizdeki sistem nedir hocam. Bakabilirmiyim.
Azizim...
Demirdöküm marka şofbenden bahsettim.
Kullanıyorum.

Sadece mantığını izah etmeye çalıştım.
Paylaştığın vidyo benzeri çalışıyor.

sifirzero

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 01 Şubat 2021, 01:27:57Azizim...
Demirdöküm marka şofbenden bahsettim.
Kullanıyorum.

Sadece mantığını izah etmeye çalıştım.
Paylaştığın vidyo benzeri çalışıyor.
Anladim abi pot ile de yapmaya caliscam inşaAllah teşekkurler.

MC_Skywalker

ECA proteus kombi musluk suyu ve petek sıcaklarını iki aydı pot ile ayarlıyor. hangi potu çevirisen onun değeri LCD de görünüyor. çevirmeyi bırkatığında petek suyu sıcaklığını gösteriyor.

RaMu

Alıntı yapılan: sifirzero - 31 Ocak 2021, 21:35:08...
butonlar ıile yaptım. proteusda encoder bulamadım. teşekkürler.
...
Isis te "Motor-Encoder" diye geçen elemanı kullanabilirsin.
DC motora bağlanmış bir encoder olarak çalışır.
Motorun iki ucuna besleme verince encoder uçlarından encoder palsi verir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sifirzero

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 01 Şubat 2021, 14:33:15ECA proteus kombi musluk suyu ve petek sıcaklarını iki aydı pot ile ayarlıyor. hangi potu çevirisen onun değeri LCD de görünüyor. çevirmeyi bırkatığında petek suyu sıcaklığını gösteriyor.
Evet hocam ayni islem tek pot yani encoder ile yapmaya calisiyorum.

sifirzero

https://www.sifirzero.com/2021/02/scaklk-set-ve-scaklk-gostergesi.html?m=0

Sicaklik set ayari yapar iken ayri sicaklik ekrani ayri gosteren yani termosifondaki ayar kisminin benzeri. Proteusta rotary encoder olmadigi icin buton ile yaptim. Kod ve devre web sitede mevcut.