Oyuncaklarda Karşılaşılan Pil Türleri ve Oyuncakların Tamiri

Başlatan elekTRofizikci, 31 Ocak 2021, 21:00:53

elekTRofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN //elekTRofizikci

Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde, çocukların memlekete gitmesiyle oyuncaklarını revizyona aldım. Ele almışken de hem oyuncaklarda kullanılan bazı yöntemleri, basit teknoloji ve çözümleri özellikle de pil çeşitlerini göstermek istedim. İçlerinde pil bırakılan ve uzun süre kullanılmayan tüm elektronik cihazlar gibi oyuncaklarda bu pillerden hasar görebilmektedir. Zamanla oyuncak içindeki pil akmaya başlar ve pil yuvasının metallerini oksitlendirir.  Bu kimyasal akması oyuncağa ve etrafındaki onu kullanan çocuklara da zarar verebilir. Bu nedenle hem çocuğunuzu hem de ürününüzü korumak adına, içinde pil ile uzun süre cihazlarınızı bekletmeyin. Pillerini çıkararak muhafaza edin. Videonun sonunda da bir tablo yaptığım pil listesi var. Olurda kenarda yedekte dursun derseniz listeden faydalanabilirsiniz. Genelde saat pili dediğimiz AA, kumnda pili dediğimiz AAA pilleri olmakla beraber, metal para şeklinde olan AG13, LR 44 ve L1131 in sıklıkla kullanıldığını gözlemledik. Bunun dışında elbette kullanılan piller mevcut lakin benim incelediğim 15 oyuncakta bunlar çıktı. 9Voltluk yassı pil ile çalışanda çıkacaktır mesela. Neyse, bence keyifli bir video oldu, kırpmasaydım 70 Dk filan sürüyordu. İlgilenenlere iyi seyirler dilerim.
https://youtu.be/v-F5STvpbus

#pil #piller #batarya #enerji #enerjidepolama #enerjidepolamayöntemleri #AA #AAA #LR44
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

yılmaz_34

evet elektronik cihaz ve oyuncaklarda pil akması benimde birkaç defa karşılaştığım bir durum genelde selülozik tinlerle  temizleyip yeni il takıyprum...
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....