DANFOSS FC-51 MOTOR SÜRÜCÜ

Başlatan efsanepoldem, 07 Şubat 2021, 19:39:23

efsanepoldem

Geçenlerde gmt marka (TSG-070) 1 adet hmi satın aldım. Elimde 1 adet de danfoss marka FC-51 motor sürücü bulunuyordu. Gerekli bağlantı ve ayarları yaptım. Frekans (hız) bilgisini hmi den  sürücüye ne yaptımsa yazamadım. Bu arada danfossun kullanma klavuzundan yazma adresi modbus 2810 olarak belirtiliyor, yani ben öyle anladım emin değilim. Sonuc olarak bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Cemre.

Merhaba,

Çoğunlukla ilgili adrese değer yazmak yeterli değildir. Muhtemelen bir de frekans referans kaynağı seçimi için bir parametre mevcuttur. Bu parametreyi değiştirerek frekans referansının kaynağını "haberleşme" olarak değiştirmelisiniz.

Basit anlamda haberleşmenin çalışıp çalışmadığı, gerekli diğer ayarların doğru olup olmadığını teyit etmek için cihazın aktif olarak değer taşıyan bir adresinden okuma işlemi de yapılabilir. Ben bu amaçla DC Bara Gerilimini tutan register adresini okumayı tercih ediyorum. Eğer kılavuzda bu adres verilmişse önce ilgili değeri okuyabildiğinizi, ürünün ekranında gösterdiği değer ile kıyaslamayı deneyebilirsiniz.

Üreticinin Türkiye ofisinden teknik destek talep etmek de bir seçenek tabi...

efsanepoldem

Açıkçası DC bara gerilimini okuyabiliyorum. Yani haberlesmede bir sıkıntı yok. Ancak datashette bu bahsettiğiniz parametreleri çok incelememe ragmen anlayamadım. Malum ingilizce de olmayınca. Eğer mümkün ise  hmi den hız ayari yapabilmem için danfos sürücüde hangi  parametrelerin degismesi gerektigini
soyleyebilirmisiniz

efsanepoldem

+

mozkan87

Sürücü üzerindeki "auto on" yazan butonun ışığı yanmıyor ise rs485 ile start veremezsiniz. İlk önce bu butona basıp ledinin yanmasını sağlayın daha sonra hızı yazmayı deneyin.

efsanepoldem

Zaten denemelerimi o şekilde yapıyorum

mozkan87

Daha önce kullandım ama ben plc üzerinden iletişim kurmuştum. Şimdi ayrıntılı hatırlamıyorum yarın iş yerinde bir bakayım dökümanlar duruyorsa.

efsanepoldem

Bende uğraşmaya devam edeceğim