Pic role kontaktör reset atma sorunu

Başlatan yunuss, 07 Şubat 2021, 21:39:43

OG

Alıntı YapKontaktörün bobin ucuna 0.33uF x2 tip kondansatör takınca sorun çözülüyor.

Kontaktörün sert çekmesine ve bırakmasına engeldir,
acısını kontaklar çeker (aşınma artar)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yunuss

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 15 Şubat 2021, 23:18:25PIC hangisi? 877  veya 452 degil dimi?

18f46k22 kullanıyorum. 16Mhz dahili odilatör + 4xpll ile 64Mhz de çalışıyor

OG

MCU Voltajındaki minik pick'lerde reset atmasın diye
Brown-out Reset 'i kapatmak ek önlem olabilir.

yunuss

Brown-out Reset kapalı mrlc pini input olarak ayarlı. Wdt kapalı

Pic in reset atması yetmez gibi bazen butonlar kendi kendine basıyor. Tuş takımı var. Kontaktör yüzüne glcd ekrana sıfır basıyor.

Butonlar pull up mantıkta çalışıyor. Yani eksi ile anahtarlanıyor.

OG

mrlc pini dirençsiz vdd ye bağlanırsa iyidir

buton, kaypad vs
pull dirençleri parazitleri bastıramıyabilir,
kendi kendine tetiklenebilir, ek önlemler gerekir
en basitinden küçük değerli pull dirençler ile
kaypad'e butona uzanan kablolar gürültü kapabilir.

yunuss

mrlc pinini 5v a bağlayınca program atarken sıkıntı çıkmaz mı

pull up dirençleri 10k kullandım. kaç yapmam gerekir.

yada pull down yapsam yararı olurmu

Erol YILMAZ

Vcap/vddcore bulunduran Mcu larin belirgin sekilde daha dayanikli olduklarini dusunuyorum.

yunuss

bir yerde endüstriyel ortamlar için üretilen picler olduğunu okumuştum.

bu özelliklere sahip picler sanırım

peki bunları nasıl bulabilirim. bir listesi varmdır

RaMu

Çözülmeyecek problem değil,
bu saatte halen bununla uğraşıyorsan çözersin.

En azından kabataslak besleme şöyle şu entegre şurada,
 role burada, kontaktör şurada şöyle bağlı,
şu şunu önlem olarak şöyle kullandım, denedim vs. diye temsili bir çizim paylaş üzerinden konuşalım.

Pic beslemesini adaptörden kurtarıp pil akü ile besleyip sonucu paylaşabilir misin.

Adaptörün beslendiği 220V ile kontaktörün anahtarladığı cihazların beslendiği 220V aynı değil mi.
Sistem trifaz mı ondan bile bahsetmemişsin.
Basitte olsa bir şema şart.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

yunuss

devre 3 faz bir devre

kontaktör bobinleri ile devrenin beslemesi aynı fazdaydı. daha sonra devre beslemesini bir fazdan, röleden geçen kontaktör enerjisini başka fazdan aldık ginede olmadı. devrede besleme ye paralel 20 tane 100nf kondansatör ve bir tane 1000u kondansatör bulunuyor. birde kontaktör bobinine paralel 0.33 uF x2 kondansatör atınca rölelerin çektirdiği kontaktörler sorunsuz çalışıyor.

fakat 40 ane daha kontaktör var. hangisine 0.33 uF x2 atarsak o kontaktöe çektiğinde sorun düzeliyor

pil ile besleyip deneyeceğim

yas

Mesajların hepsini okumadım fakat yukarıdaki şemaya göre şunu söylemem gerek. ULN2004 ün kullanımı tamamen yanlış.

kimlenbu

Endüstriyel şartlarda çalışacak bir projede MCU'dan dışarı çıkan ve MCU'ya giren bütün uçları izole etmelisin. Röle mi süreceksin ? Optocoupler arkasına mosfet sürücüsünü, freewheeling diyodunu, gerekirse snubberını kendin koymalısın.

Keypad, buton vs mi gireceksin ? Schmit trigger içeren optocoupler'lar var, buton debouncing ve diğer gürültüleri bastırmana, haliyle hatalı okuma yapmana engel olur.

Hala önüne geçemiyorsan işlemci katının beslemesini galvanik izolasyonlu bir regülatörle sağlarsın, uygun giriş çıkış filtrelerini koyarsın ve dış dünyadan komple izole edersin.

Bence geçici çözüm aramak yerine tasarımı yenilemen gerekiyor.

yunuss

Alıntı yapılan: yas - 16 Şubat 2021, 09:37:53Mesajların hepsini okumadım fakat yukarıdaki şemaya göre şunu söylemem gerek. ULN2004 ün kullanımı tamamen yanlış.

nasıl bir yanlışlık var. ne eklemem gerekiyor

yunuss

Alıntı yapılan: kimlenbu - 16 Şubat 2021, 10:14:21Röle mi süreceksin ? Optocoupler arkasına mosfet sürücüsünü, freewheeling diyodunu, gerekirse snubberını kendin koymalısın.

4n25 gibi Optocoupler mi kullanıyım.freewheeling diyodunu schottky diyot olması lazım diğil mi

snubber devresini kontak uçlarına takmam gerekiyor sanırım

Alıntı yapılan: kimlenbu - 16 Şubat 2021, 10:14:21Schmit trigger içeren optocoupler'lar var

bu optocouplerın adını öğreneilirmiyim. yanlış basmaların en etkili çözümü bu olmalı.

Alıntı yapılan: kimlenbu - 16 Şubat 2021, 10:14:21Bence geçici çözüm aramak yerine tasarımı yenilemen gerekiyor.

yeni pcb basılacak. bu yüzden tasarımda her değişikliği yapabiliyorum.