SMD LED Minimum Direnç Değeri

Başlatan berkay_91, 08 Şubat 2021, 18:33:02

berkay_91

Merhaba, 1206 SMD kılıf bir ledi 5V ta minimum sürebileceğim direnç değeri nedir? ledin iç direnç değerini bilmediğim için 1K direnci seri bağladığımda çok iyi ışık veriyor ve ısınmıyor fakat direnci düşürmem gerekirse en az kaç ohm direnç koymam gerek?

power20

1k ile iyi ışık veriyorsa direnci düşürmenize gerek yok.

ESP8266-01  board üzerinde kırmızı dirence seri olarak 4k7 bağlanmış. Besleme 3.3v.  iyi ışık veriyor

muhendisbey

Bu sorunun belli bir cevabı maalesef yok. Kullandığınız LED'in rengi, üreticisi gibi bir çok parametreden bahsedebiliriz.

Datasheeti yok ya da marka modeli bilinmiyor dersek:
Ne kadar kısık olursa ömrü o kadar uzun olur. Ömürden ziyade aydınlatma ise görevi, ortalama hava şartlarında birkaç saatlik çalışmada ne kadar ısındığına bakmak gerekir. Birkaç dakika ya da saniye yeterli olmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

eeburakdemir

Merhaba.
Kullandığınız ledin rengine bağlı olarak eşik değeri değişecektir. Günümüzdeki ledlerden 1mA akım geçirdiğinizde gayet iyi denebilecek seviyedeki parlaklığı elde edebilirsiniz.
Asla pes etme...

Sozuak

Seri üretim yada markaları değişken hatta lotları farklı serilerde bile aynı dirençle değişik parlaklık seviyelerinde yanarlar. Parlaklığı işinizi görecek seviyede ise boş yere düşürmeyin.  Akımı 20mA yı geçmemeli ama 5-10mA da elde edilen parlaklık yeterli ise bunu boş yere 20 mA ya ayarlamak gereksiz.

Cemre.

Ölçü aletinin diyot kademesi ile LED'in iletim gerilimi tespit edilebilir. Örneğin iletim gerilimi 2V olarak tespit edilmiş olsun. LED'in en fazla 20mA ile çalışabileceğini varsayarsak (normalde datasheette yazmalı) hesap şöyle olacak.

(Besleme gerilimi - LED iletim gerilimi)
----------------------------------------
LED akımı

(5-2)/0.02 = 150

Demekki bu LED'e 150 OHM'dan daha düşük değerli bir direnç takarsak LED akımı 20mA'in üzerine çıkacaktır.