Rgb led sürücü devresi

Başlatan sessiz_roman, 09 Şubat 2021, 14:46:29

sessiz_roman

Arkadaşlar selam, benim bir projem var. Bu projede 9 adet 10ar rgb ledden oluşan gruplari kontrol etmem lazim.
Örneğin ilk 10 rgb led mor yanarken ikinci 10lu grup rgb led sarı yanacak gibi. Bu şekilde 9 adet 10lu rgb ledi grup grup kontrol etmem lazim.

Bir arkadaşın fotoğraf stüdyosu için aydinlatma bölgesi yapmaya çalışıyoruz cam ürünlerin resmini çekmek için

Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler

M.Salim GÜLLÜCE

Birbirinden bağımsız olacak her gurup.
10 lu bir gurup led paralel bağlanacak.

O halde 3 lü PWM sürücü gerekir.
PWM ile dilediğin RGB rengi artırıp azaltabilirsin.
Sonra bunların ne renkte yanacağını bir merkezden idare edebilmelisin.

Epeyce kapsamlı bir çalışma gerekecek :)

sessiz_roman

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 09 Şubat 2021, 15:05:28Birbirinden bağımsız olacak her gurup.
10 lu bir gurup led paralel bağlanacak.

O halde 3 lü PWM sürücü gerekir.
PWM ile dilediğin RGB rengi artırıp azaltabilirsin.
Sonra bunların ne renkte yanacağını bir merkezden idare edebilmelisin.

Epeyce kapsamlı bir çalışma gerekecek :)
anladığım kadari ile her biri için üçlü pwm sürücü gerekiyor yani toplamda 27 adet pwm çıkış gerekiyor doğru mudur.
Peki bu iş için özel üretilmiş cipler filan yok mudur epeydir araştırıyorum bulamadim

ertuğrul54

Ledlerin gücü zayıf ise ws2812b pixel led tavsiye ederim her ledi ayrı ayrı renk ile kontrol edebilirsiniz

OG

27 çıkış için yeterli pinli bir pic al

kolay bulunabilirlere örnek

her kanal için RGB değerlerini ver (teknikte sarı diye bir şey, yok rgb bileşenleri var)
hex konusunda yardımcı olayım.

Pic çıkışlarına yeterli akımda mosfet bağlanacak
pic 5V ile beslenecek
o kadar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ertuğrul54 - 09 Şubat 2021, 15:41:56Ledlerin gücü zayıf ise ws2812b pixel led tavsiye ederim her ledi ayrı ayrı renk ile kontrol edebilirsiniz

Ws2812 yi araştırdım bir tane led arizalaninca digerleri yanmiyor benim asıl kacindigim nokta bu yani seri çalışan bir yerde ariza cikarsa arkadaşın işi sekteye ugrar.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: OG - 09 Şubat 2021, 15:48:4927 çıkış için yeterli pinli bir pic al

kolay bulunabilirlere örnek

her kanal için RGB değerlerini ver (teknikte sarı diye bir şey, yok rgb bileşenleri var)
hex konusunda yardımcı olayım.

Pic çıkışlarına yeterli akımda mosfet bağlanacak
pic 5V ile beslenecek
o kadar.

Yani 27 pwm çıkışı olan bir mikro denetleyici ve yeterli sayida mosfetle işi hallet diyorsunuz en temelde bu yolla halledilebilir ama teferruatli bir yol

MC_Skywalker

MCU ile I2C ile haberleşen PCA9685 16 kanal 12 bit PWM entegresini kullana bilirsiniz. Hatta hazır modüller var.

OG

27 pwm çıkışlı demiyorum
27 pin çıkışlı

teferruatli değil en basit yol
idi.
kolay gelsin
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ertuğrul54

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 09 Şubat 2021, 16:10:57Ws2812 yi araştırdım bir tane led arizalaninca digerleri yanmiyor benim asıl kacindigim nokta bu yani seri çalışan bir yerde ariza cikarsa arkadaşın işi sekteye ugrar.
ws2813b var :) ona bakabilirsin

sessiz_roman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 09 Şubat 2021, 16:22:29MCU ile I2C ile haberleşen PCA9685 16 kanal 12 bit PWM entegresini kullana bilirsiniz. Hatta hazır modüller var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Aynen bende böyle bir çözüm yolu arıyorum bu modülü arastirayim tesekkurler

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ertuğrul54 - 09 Şubat 2021, 16:24:06ws2813b var :) ona bakabilirsin
Evet bu ledin varlığından yeni haberdar oldum  :)

sessiz_roman

Alıntı yapılan: OG - 09 Şubat 2021, 16:23:3727 pwm çıkışlı demiyorum
27 pin çıkışlı

teferruatli değil en basit yol
idi.
kolay gelsin
Hocam pinleri açıp kapayıp pwm gibi sürmekten mi bahsediyorsunuz timer olmadan yani doğru mudur

kimlenbu

Ben 8x8 RGB Led Matrix Sürerken TLC5940 kullanmıştım, tavsiye ederim oldukça kullanışlı. 16 Kanal bağımsız 12 bit çözünürlükte pwm üretebiliyor.

ilyas KAYA

Adreslenebilir rgb şerit led kullanın