Sanayii Tipi Metal Dedektör Yapmam Gerek

Başlatan rayman, 12 Şubat 2021, 21:49:56

rayman

Biliyorum çok zor bir metot hatta dökümana bile rastlamadım.. Ama gerekli oldu.. Bir konveyor bandında 5-10cm den bir toplu iğne yada somunu görünce algılayıp durduracak dedektör gerekli. Daha öncede araştırmıştım ama bulamadım hiç döküman.

wtrk

Alıntı yapılan: rayman - 12 Şubat 2021, 21:49:56Biliyorum çok zor bir metot hatta dökümana bile rastlamadım.. Ama gerekli oldu.. Bir konveyor bandında 5-10cm den bir toplu iğne yada somunu görünce algılayıp durduracak dedektör gerekli. Daha öncede araştırmıştım ama bulamadım hiç döküman.

Dedektörden ziyade plc ve sensör olmuyor mu hocam endüktif sensör filan
NoBody Can Stop Me!!!!!

rayman

Onlar sanırım tam önüne gelince algılıyor.. Bobinli olunca her noktadan görüyor.

timpati

minik minik bir sürü bobin (arama kafası) yapıp bunları yanyana dizsen, algıladıktan sonra herbirini ayrı ayrı koordinat ekseninde hizli biçimde anahtarlasan hedefin tam noktasını da gösterebileceğin bir düzenek denesen nasıl olur?
why mr. anderson, why ?

rayman

Alıntı yapılan: timpati - 13 Şubat 2021, 06:58:46minik minik bir sürü bobin (arama kafası) yapıp bunları yanyana dizsen, algıladıktan sonra herbirini ayrı ayrı koordinat ekseninde hizli biçimde anahtarlasan hedefin tam noktasını da gösterebileceğin bir düzenek denesen nasıl olur?
Böyle birşey mümkün olamaz.. İkinci bir dedektörlerün transmitteri diğer dedektörün alıcısı etkiler hatta bozabilir.

power20

Çok sayıda teyp kafası, çizgi halinde yerleştirilerek...

rayman

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Şubat 2021, 11:22:47Çok sayıda teyp kafası, çizgi halinde yerleştirilerek...
Örnek çalışma var mı  ? Tryp kristali band üzerindeki sürtünme ile çalışıp data okuyor. Aynı zamanda Commodore64 te teyp kasetine kod yazardık oradan biliyorum. Zira teyp te bandın üzerindeki datayı okuyor.. Tabi teyp kristalinin yapısı manyetik alan teorisime göre uzaktan metali nasıl algılayacak  ?

power20

#7
Örnek yok maalesef. Başlangıç noktası olabilir diye düşündüm. Eğer üzerinden geçen şerit manyetik değilse ve bunun üzerine bazı metal tozları denk gelirse çıkışta okunan sinyal değişiklik gösterebilir? Mikrofon preamplifikatörü gibi kuvvetlendirici gerekiyor. Eski bir kasetçalar ile deneme yapılabilir

z

Guclu miknatislar koy. Topluigne yada somun goruse ceksin alsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: z - 13 Şubat 2021, 12:08:12Guclu miknatislar koy. Topluigne yada somun goruse ceksin alsin.
Alüminyumsa?

MC_Skywalker

Konveyor kayışının altına ve üstüne manyetik alan oluşturacak şekilde bir kurulum yap. Hani şu mağza kapılarındaki gibi.Kurduğun düzeneğin arasından geçen metal olunca çıkışı işle.

tacettin

Güvenlikçilerin üst araması yaparken (silah ,bıçak) kullandığı dedektör olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Gitar ekeltroları üzerinde uğraşabilirsin.
İstediğine yakındır.

Kabil ATICI

Bu konuda kullanılabilir GMR veya TMR gibi Magnetoresistive sensörler var. Bunları sıra halinde dizebilir ve kullanabilirsin.

iki çıkış tipi var, biri anahtar olarak çalışanı, diğeri  analog çıkış vereni. Uygun olanı seçersin. Cisimler sabit olmadığı için analog çıkış veren modeller uygun olabilir.
ambar7

Melih1802

Neredeyse tekel olmuş metal dedektörü. Neredeyse bütün gıda firmaları bunu kullanır tecrübe ile sabit.
https://www.sarto.com.tr/lorem-ipsum-lorem-ipsum-lorem