N ve S kutuplarinin yeri

Başlatan z, 19 Şubat 2021, 14:09:12

z

Yukaridaki resimde sargilardan DC akim akitilarak toroid nuveden mavi ok yonunde magnetik aki akmasi saglanmistir.

Nuvedeki N ve S kutuplarinin yerlerini gosteriniz.

Odevime yardim edermisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

N S kutupları belli olan bir mıknatıs ile itme ve çekme bölgelerini kontrol etsek olur mu?

z

Melih1802

Açıkçası bende bilmiyorum, sadece bir fikir.  :du:

Sozuak

Unless they came marked with "N" or "S," the poles of a magnet look the same. One easy way to tell which pole is north and which is south is to set your magnet near a compass. The needle on the compass that normally points toward the north pole of the Earth will move toward the magnet's south pole.

Yuunus

aslinda pusulayi referans alsak olur belki ama dunyanin manyetik kutbuda zamanla yer degistiriyormus, neyi referans alacagiz o zaman.

Yuunus

sen nerde okuyon :) acikcasi akim yonunu, sag el kuralini filan duydukta, referans nasil olacak.

Sozuak

Dünyanın manyetik alanının yönü değişirse pusula da o andaki kuzeyi gösterir. O nedenle daha yakınındaki manyetik alanın tespitinde bu sorun yaratmaz. Burada pusula dünyanın değil yakınındaki test edilen çekirdeğin alan yönüne göre sapacak.

RaMu

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2021, 14:09:12

Yukaridaki resimde sargilardan DC akim akitilarak toroid nuveden mavi ok yonunde magnetik aki akmasi saglanmistir.

Nuvedeki N ve S kutuplarinin yerlerini gosteriniz.

Odevime yardim edermisiniz?

Gösteremeyiz çünkü yoktur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

RaMu

Benzetme yaparsam;
bir pilin kutuplarını direnci sıfır olan bir tel ile kısa devre etsem
pilin kutuplarından bahsedilebilir mi?

Veya bir çubuk mıknatısın kutuplarını
manyetik akıyı sonsuz geçiren bir malzeme ile kısa devre etsem
bu mıknatısın kutuplarından bahsedilebilir mi?

Toroid manyetik kutuplarını anlamak için
selenoid sarımdan başlayıp,
bu selonoidi toroide dönüştürdüğümüzü hayal ederek
düşünmek gerek.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Nuvemiz magnetik iletkenligi bayagi kotu malzemeden olsun.

tunayk

Alıntı yapılan: RaMu - 19 Şubat 2021, 15:58:23Gösteremeyiz çünkü yoktur.

Hocam hiç iki tane dairesel mıknatısı birbirine yaklaştırdınız mı? Bu durumda dairesel mıknatıslar hiç bir çekim uygulamazlar denebilir mi?

Resme göre sayfa/ekran  düzlemine dik şekilde kuvvet oluşacaktır. Netekim selenoid sisteminin çalışma prensibi buna bağlıdır.  Bizim N S diye tabir ettiğimiz aslında kuvvet eksenini yönü değilmidir. Dünyanınkini refreans almak için pusula doğru tercih olacaktır.  Etrafta başka alanlardan arındırılmış halde iken gösterdiği yöne göre  kıyas edilebilir.

RaMu

Biraz hatırladıklarıma göre yazdım,
benim yazdıklarım doğrudur diye yorumlanmasın.

Alıntı yapılan: z - 19 Şubat 2021, 17:21:00Nuvemiz magnetik iletkenligi bayagi kotu malzemeden olsun.

Bu durumda ne olur net bir sonuca varamadım.

Alıntı yapılan: tunayk - 19 Şubat 2021, 18:37:23Hocam hiç iki tane dairesel mıknatısı birbirine yaklaştırdınız mı? Bu durumda dairesel mıknatıslar hiç bir çekim uygulamazlar denebilir mi?

Resme göre sayfa/ekran  düzlemine dik şekilde kuvvet oluşacaktır. Netekim selenoid sisteminin çalışma prensibi buna bağlıdır.  Bizim N S diye tabir ettiğimiz aslında kuvvet eksenini yönü değilmidir. Dünyanınkini refreans almak için pusula doğru tercih olacaktır.  Etrafta başka alanlardan arındırılmış halde iken gösterdiği yöne göre  kıyas edilebilir.

Bahsedilen dairesel mıknatısın selenoid elektromıknatısı temsil etmediğini düşünüyorum.
Dairesel mıknatıs farklı eksenlerde manyetize edilebilir.
Selenoid elektromıknatıs gibi davranacak şekilde manyetize edilmiş
dairesel mıknatıslardan bir toroid yaparsak
bu üretilen toroid mıknatısta yine kutup olmayacaktır.

Diğer konu ise N/S tabir ettiğimiz ... dediğin kısım:
manyetizma için manyetik dipol manyetik monopol ile
elektromanyetik alan teorisi açıklamasından başlayıp
düz telde, çemberde, silidirde ... manyetik alan şeklinde gitmek doğru olur.
Manyetik alan kavramı, hesapları kolaylaştırmak için var.
Bir elektrik yükünün misal bir adet elektron veya milyarlarcasının
çevresine başka bir elektrik yükü getirilse bu yüklerin birbirine etkisi ne olur bunu kolayca hesaplayabilmek için.
Yani gerçekte ne kutup ne alan hiçbiri yok çünkü
kutbu alanı gözlemleyebilmek için alan diye kabul ettiğimiz yere başka bir yükün getirilmesi lazım.
Schrodinger in kedisine doğru gidiyorum ben.

zipzip

Kutuptan bahsedebilmek için manyetik akının ortaya çıktığı bir yüzey olmalı. İdeal olarak varsayarsak, burada manyetik akı dışarıya taşmayacağı için kutup oluşmaz.