Cold welding

Başlatan z, 21 Şubat 2021, 13:14:35

elektronik

Alıntı yapılan: Kılıç - 28 Eylül 2021, 21:36:47Pwmi azaltırken sadece pwm değil, acaba frekans da mı artıyor? Anahtarlama yoğunlaşacak, ısı artacaktır. Anahtarlama kayıplarından dolayı.

Benim devrede frakans sabitti.

z

Anahtarlama suresi kisalinca kayiplar artacak konusu kafama yatmadi.

Diyelimki IGBT 1us lik pals ile surulurse tam iletime gecemedigi icin uzerinde 10W guc harcansin. Bunun 5w'i yukselen kenarda 0.5us de, diger 5w i da dusen kenardaki 0.5us de harcansin.

Eger IGBT 10uS pals ile surulurse aslinda 0.5+9+0.5 us suruluyor demektir.

Her durumda 1us da 10w harcamayacak mi? Geri kalan 9 us da doyuma gitti ve hic guc harcamadi diyelim.

O zaman 1us da da 10us da da o gecis aninda bu adam 10w ile isinacak.

Dolayisi ile dusuk dutyi suclamamiz gerekir.

Dolayisi ile frekansi degistirmediginiz surece duty'i dusurmenin sakincasi olmamasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

%1 duty tehlikeli değil burada sürekli kalması tehlikeli oluyor. Yoksa yaptığım kaynak makinasında pwm basamağı yok %1 e de iniyor ama çok kısa süre burada kalıyor , çubuk  yapışsa sürekli burada kalır işte adamlar bunu düşünmüşler. 

@elektronik dediği gibi yüksek güçte kaynak yapmaktan daha fazla ısınıyor peki bunu nasıl açıklayacağız.

power20

IGBT  tetikleme rampalarında saturasyonda olmadığı için fazla güç harcıyor.  Yükselme ve alçalma rampaları birbirine çok yakın olduğundan, fazla akım durumunda soğuyacak süre kalmıyor. Yanıyor.

z

@devrecii

Yani diyorsun ki cikisi kisa devre edip %1 duty ile surekli surersem IGBTler patlayacak.

Fakat %10 duty ile surersem sorun olmayacak.

Bu durumda sorun diyodlarla ilgili. Toparlanma sureleri uzun.

Diyodlarin toparlanma suresinden daha dusuk yada bu zamana yakin zaman araliginda IGBTleri devreye almaya calisip devreden cikarmaya calismak sorun oluyor. IGBT ve diyod 310v u kisa devre ediyor. Cunku normalde 60Khz in bir basinda bir ortasinda diyoda akim darbesi yollamak diyodun sogumasi icin zaman taniyor.
Fakat %1 gibi bir dutyde diyodun kafasina pes pese iki akim darbesi vurmus oluyorsun.

Sadece IGBTler mi gitti yoksa diyodlar da gitti mi?

devrecii

Evet hocam ama feedback nedeniyle %.0001 altına bile inmesi gerekebilir, eğer feedbackin bu isteğine uymazsan igbtler anında patlar.

Mesela gördüğümü söyliyim amper yüksek ayarladık diyelim,  çubuk değdi ve yapıştı olaylar şöyle gelişiyor , feedback nedeniyle pwm 0 a kadar iniyor ve sonradan %40 a kadar yükseliyor ve devam ediyor (önerilmez) patlama çatlama yok peki nasıl ?

İlk başta %40 verelim ve feedbacki devreden çıkaralım= sonuç anında igbt patlar, gerçekten bunun nedenini açıklayamıyorum ?

Yani kısacası düşük dutyde uzun süre çalıştırma ve feedbacki asla devreden çıkarma.

%5-10 ? dan aşağı pwm düşümek istiyorsa frekansı azaltabilirsin yada  DCM moduna geçersiin ama çok ses yapar ,

z

Tasarladigim duzenekte dutye alt sinir getirdim. Yani istesen de atiyorum %4 altina inemeyecek. Fakat bu durumda bile cikis kisa devre ise sok bobinindeki akim tirmanacaktir. Akim sensoru ayni zamanda Break mekanizmasina bagli. Eger akim tehlike sinirina gelirse dogrudan pwmi off yapiyor. Bu durumda ben istemesem de palsimi %4 dutynin altina getirebilir.

Daha once ilave edip sonra iptal ettigim frekans dusurme rutinini geri yazayim o zaman. Cunku dutynin cok dusmesine baska turlu onlem yok gorunuyor.

Aslinda yapilan islem bir nevi cycle atlatma. 64 Khz'den 16Khz'e dusmek demek. 1 pals ver ardindan 3 pals bekle demek.

O halde frekans dusurme makineye unti stick ozelligi eklemek icin yapilmis alel acele bir cozum degil bir gereklilik oluyor.

Gene bu durumda eger 5A gibi kaynak akimi gerekirse frekans daha da dusurulebilir. Fakat 16Khz kulak acisindan limit frekans oldugu icin daha dusuk frekanslar sinir bozucu seslere neden olacaktir.

Gercekten de 5A gibi kaynak akimlarina ihtiyac duyuluyorsa bu durumda forward smps beslemesini dogrudan 310v dan degil step down regulatorden almali. Kaynak akimi arttikca daha yuksek voltajla, tersine akim istegi dustukce de dusuk voltajla calismali.

Yuunus

@z madem bu kadar derine daldin kendi makinani uzay montaj tasarlasana sana bir gate driver ile akim sens yeter, hem aleti de hurdaya cikarmamis olursun.

devrecii

Hocam aslında makina boşta iken saniyede 1-2 defa tık tık enerji verip kesmek enerji tasarrufu sağlayacaktır  eğer makina sürekli %50 duty çalışırsa şebekeden boşa enerji çekektir . Güzel enerji tasarrufu sağlayacaktır saatlrce fişte kalsın. kaynak yapılırsa bir süre normal çalışsın sonra tasarrufa düşsün.

Birde 300v baraya direnç bağlasan testleri güvenle yaparsın mesela soba - ütü gibi o büyük kapasitörler igbt katili.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 28 Eylül 2021, 23:14:14İlk başta %40 verelim ve feedbacki devreden çıkaralım= sonuç anında igbt patlar, gerçekten bunun nedenini açıklayamıyorum ?

Makinada yuk varmi yok mu? Yuk varsa patlamasi cok normal.

z

Artik enerji altinda calismaya basladim. Elektrod yapistimi yapismadi mi testini 2uS lik tek bir atimda yapabilir hale geldim.

Boylece kaynak islemine baslarken elektrodu saseye dokundursaniz dahi yapisip kalmiyor.

Simdiki zorluk ve isin en can alici kismi IGBT akimlarini ya da elektrod akimini cok temiz ve dogru sekilde izleyebilmek.

Mevcut makinede bu amacla anahtarlama transformatorunun primer akiminini izleyen minik bir akim trafosu kullanilmis. Maliyeti artirmamak icin ben de bu trafoyu kullanmaya devam edecegim. Fakat projeyi gelistirinceye kadar iyi bir akim sensorune sahip olmanin cok faydali olacagini dusunuyorum.

Minimum 2us genisligindeki atimlari izleyebilmem lazim. Bu onemli bir parametre zira piyasadaki akim sensorleri 80Khz band genisligine sahip.

IGBTnin GND hattina 0.1 ohmdan daha kucuk bir direnc baglasam da olur gibi. 30A tepeli 2uS sureli bir akim palsi ile 3v olustursam 0.1 Ohm yeterli gorunuyor.

Gene de bir danisayim. Bu islerde kullandiginiz akim sensorleri varsa band genisligi nedir? Fiyatlari ne civardadir? vs vs.

z

Gecen aylarda internet sayfalari uzerindeki yazisma modulu uzerinden firmaya gaz derdimi anlatmisim.

Bugun geri donus yaptilar.

Yaklasik 2 metre kup gaz tupunu aylik 15 TL ile kiraya veriyorlar. Gazin metre kup fiyati 60TL civarinda.
Tup istediginiz kadar sizde kaliyor. Sadece 15 TL aylik kira oduyorsunuz.

Bence cok guzel.

Elimdeki tupleri de doldurabileceklerini soylediler ancak tuplerin sertifikalarini istiyorlar.

z

Su soruma cevap verecek var mi?

HV plazma voltaji ile SMPS voltaji bir birlerine senkron degiller.

HV mikrosaniyeler icinde ark baslatip ark sondugunde smps on periyodu baslamis olabilir. Yani demek istedigim smps voltaj henuz yokken HV starter ark yapmis olsa ark sondukten sonra smps cikisinda voltaj belirse ana kaynak akimi plazmayi baslatabilir mi?

Yoksa her iki kaynagin da ayni zaman araliginda aktif olmalari sartmidir? (Bence, ayni zaman araliginda hem SMPS voltaji hem de HV gelmeli)

Gerci hv starter ile SMPS cok farkli frekanslarda olduklari icin eninde sonunda ayni ana rastlasacak ve her ikisi de ayni zamanda voltaj uretecektir.

HV starter, ark yaptigi anda havayi iyonize ettikten sonra ark sondugunde ortamda serbest elektron kalmayacagi icin daha sonradan 100v gelmis olmasinin hic onemi yok gibime geliyor.

Ote yandan HV plazma olusup sondukten sonra bile ortam sicak gazlarla dolu olacagindan 100v civari smps voltaji geldiginde plazma baslayabilir.

Bu konu kafama takildi.

devrecii

Hocam HV kaynağa kapasitör bağlanıyor onun amacı ne , iç direnci düşürmek, şimdi senin hv kaynağının çıkışı kaç ohm dur 10megohm vardır sen bunun üç beş tane sarıma gönderiyorsun sekonderden akım aabilme ihtimalin var mı ?

Ya giriş çıkış onbin sarım saracaksın yada 3-5 sarımla akımı yükselteceksin bunun için kapasitör bağlayıp çıt çıt yapman gerekir .

z

Sorum o degil ki.

simdi HV atlama yapti. Atlama suresi 1us. Bu esnada sansimiza SMPS Toff zamaninda yani cikis voltaji 0. HV atlama yapti bitti. SMPS Ton zamanina gecti ve 100V dayadi. Bu iki gecis arasinda 1 kac yuz uS kayiklik olsa plazma baslarmi baslamaz mi onu merak ediyorum.

Baslamamasi lazim diye dusunuyorum fakat, henuz sonmus plazma ortami pekala 100v etkisinde canlanabilir de.