Cold welding

Başlatan z, 21 Şubat 2021, 13:14:35

Yuunus

yada bulursan eski sac paketli kaynak trafosuda isini gorur sanirim.

z

Hat trafosundan 1ms ligine 4000A gibi yuksek bir ani akim istesem nasil verecek?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 07 Haziran 2022, 13:55:42Hat trafosundan 1ms ligine 4000A gibi yuksek bir ani akim istesem nasil verecek?

iyide sen 170 kusur joule dedin, kaldiki trafoda kondansator gibi gerilim zâmanla  cok fazla  dusmeyecek, 50A 60V gibi bir guc kaynaginin is gormesi lazimdi.sen daha iyi bilin.

devrecii

Kapasitörü yapmaya çalıssak , büyük olsun ama bizim olsun. Konserve kavanozunun içinde.

Ben denemistim alüminyum folyo ve boraks ile oluyor ama sürekli sızıntı akımı vardı. Kapasitörün içindeki o sarı sıvı organik maddeymiş. Sidic olabilir mi ?

Akünün iç direnci yeter mi ? Aslında aku alsak elektrik kesintisinde de işe yarar önümüzdeki günlerde elektrik kesintileri olabilir.

@Yuunus aslında doğru bobin de kondansatör gibi enerji depo eder bu durumda kullanılabilir trafo gibi düşünmeyelim de depo edip boşaltmak için ama kaç kilo demir kütle gerekir 200joule enerji için ?.

z

Zamaninda bobini depolama elemani olarak kullanmayi cok dusundum fakat pek uygulanabilirligi yok.

Soyleki bobinden 4000A akitip uclarini kisa devre edersek akim sonsuza kadar bobinde hapsolur.
Ne zaman bobinin uclarini kisa devreden kurtarirsan akim kullanilir hale gecer.

Fakat iletkeni superiletken, kisa devre anahtarini da ideal anahtar yapmadigimiz surece bu is yatiyor.

Fakat pratikte EMP bombasinda bu teknik kullaniliyor. Akimi nasil depoluyorlar ve bobini nasil kisa devrede tutuyorlar bu bir sir.

devrecii

Hocam çıkışa akım verilirken  başka bobinden manyetizmanın tersi yönde akım akıtılırsa olur.

Trafoya akım verip doyum durumuna getirilir çok az akımla bekletilir.

Tam çıkışa akım verileceği zaman verdiğimiz akımın zıttı yönününde akım verilir. Bu akım hem çıkışı güçlendirir hem de nüveyi boşalmaya zorlar.

Fakat bu nuve tahminimce 50kg filan olması gerekir .

Yuunus

benim yazdiklarim tamamen yanlis anlasildi, is teee emp ye gitti, ben basitce guclu bir trafodan 170 joule enerji alinabilecegini kastetmistim, o zaman ortada 4000A yoktu, kaldiki bu akimi kondansatorden nasil cekiyorsun, neyle aktariyorsun anlayamadim, birde 50v var ortada, hadi hayirlisi :D

z

Onemli olan ne kadar joule enerjiyi ne kadar zamanda harciyabiliyorsun.

Hep ornek veririm 1 ton komur ile 100 gram dinamit es enerji veriyor olsun.

1 ton komuru 1 kis boyunca yakarsin etkisi belli seni kis boyunca isitir. Fakat dinamiti 10ms icinde yakarsin evi aninda yerle bir eder.

12V luk elkoyu bile kisa devre ettiginde manyak akimlar akar. 4000A i soylemedim ama hesaplaman lazimdi.

4x80000 uF yi 60 volta sarj edip ardindan 50 volta dejarj islemini 1 ms de yapiyoruz.

i=C dv/dt = 4*80000 E-6 *(60-50)/1E-3= 3200A

3200A i asilamadigim surece 170 joule enerji harcamanin pek mantigi yok.

Mesela 170 joule enerjiyi 1 saniyede kullanirsam 170w trafo yeterli olur. 170w trafoyu 1ms ligine kisa devre etmeye kalktigimda bana 3200A verebilirse isimi gorur ama bunu yapamaz.

Zaten kisa devre aninda voltaj sifira gidecegi icin gene kaynak isine uygun degil. Bana cok ani olarak 60v civarinda 4000A akim lazim. 60x4000=240000 w yani 240kw  1ms den 240 joule.

Eger bu islemi her 1 saniyede yaparsam 240 = P*1  P=240W

Yani kaynak makinamin 250w civarinda bir gucu olacak. Ama 1 ms ligine 240kW gibi davranacak.

Bunun tek yolu da ya kondansator ya da akumulator kullanmak gorunuyor.

Lazerlerde oyle. 100w lazer kesip biciyor. Ama 100w lamba hic bir sey yapamiyor.

Yuunus

evet simdi farkettim, 1msn de benim kaynak trafosu komik kaliyor, lakin 24v push pull guc kaynagi denemelerimde aku basliklarindan transistorlere gelene kadar muthis gerilim dusumleri oluyor, notlarima baktim 35mm^2  30cm lik kabloda 60A de 1,75V luk gerilim dusumu olmus,
simdi sen 4000A akitacam 1msn de deyince biraz garip geliyor.

Yuunus

Alıntı yapılan: devrecii - 07 Haziran 2022, 15:54:27Hocam çıkışa akım verilirken  başka bobinden manyetizmanın tersi yönde akım akıtılırsa olur.

Trafoya akım verip doyum durumuna getirilir çok az akımla bekletilir.

Tam çıkışa akım verileceği zaman verdiğimiz akımın zıttı yönününde akım verilir. Bu akım hem çıkışı güçlendirir hem de nüveyi boşalmaya zorlar.

Fakat bu nuve tahminimce 50kg filan olması gerekir .
@devreci bu dedigini yapabilirsen tarihe gecersin heralde, ayni seyi hep dusunmusumdur ama depolanan enerjiyi nuveden nasil alacaksin, uzerindeki sargida cok yuksek voltaj olusmaz mi, oda zaten atlama yaparak desarj olur gibime geliyor, aklima ironman'in gogsundeki uretece geldi.

fbkaya

@z bizim plazmayı beslemeye ihtiyacımız yok ki, hf starter zaten plazmayı sürekli oluşturup beslemiyor mu ?

@devrecii sizin kavanozun kapasitesi kaçtı ?

z

Coldweldingde surekli bir akim yok zaten flash lambasi gibi bir atimlik. HF starter ilk asamada tetikleme islemi icin.

fbkaya

@z Evet ancak hf yi sürekli açık bırakmamızın önünde bir engel yok.

z

Ne isine yarayacak? Zaten ana akim 1ms icinde olup bitecek. Bu sure zarfinda plazmanin sonme riski yokki.

fbkaya

@z Neden düşük gerilim kullanamadığımızı anlamaya çalışıyorum.