Cold welding

Başlatan z, 21 Şubat 2021, 13:14:35

z

Haa mesela ana guc kaynagi 12v olsun, HV starter esliginde kullansak diyorsun.

Bu plazmanin karakteri ile ilgili. Tam cevabini alimleri bilir.

Kaynak yapilabilmesi icin gecen akim ile plazma direncini carpinca 25v civari bir gerilimle karsilasiyoruz.
Surekli kaynak halinde plazma voltaji 20v altina indirilmiyor.

Akimi artirinca da bu voltaj anormal artmiyor. (Ohm kanunu tam islemiyor cunku plazma ortaminda farkli bir fizik var)

25v kullansak plazmayi da HV ile baslatsak olurmu? Atim suresi cok kisa oldugu icin voltaji yuksek tutarak gucu artirmak disinda pek cozum yok. Dusuk guc ile de kaynak yapilamayacagina gore voltajdan baska parametremiz kalmiyor. O yuzden voltaji 60V sectim. Gucu kismak gerekirse atim suresi ile oynarim. 25v kullanayim ama atim suresini uzun tutalim dersek bu kez de ince parcalarin kaynaginda sorun cikacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fbkaya

Elimde 200a 12v smpsler var. Zaman bulur da HF starteri bitirebilirsem bir kaçını paralel bağlayıp denemeyeceğim.

yas

Konu ara ara hortluyor, bu seferde ben hortlatayım. Konu içerisindeki paylaşımlarda tam doyurucu teknik veriler olmadığı için bu proje ile alakalı @z nin kafasının çok karıştığını düşünüyorum. Konuyu takip ediyorum, kimseyi kasıt etmeden şunu söyleyebilirim. Bilgi paylaşan yada yorum getiren arkadaşların (herkese ayrı ayrı teşekkürler) çoğu Plazma, coldwelding, TIG kaynak yöntemleri hakkında sadece yüzeysel bilgiye sahip (kendi adıma bilgisizim), yada derinlemesine bilgi sahibi değil. Yazılanlardan kendi adıma bu kanıya varıyorum. @z nin ilk başta kaynak makinesini dönüştürme düşünce aslında doğru bir yol olabilir. Link teki ürün kaynak makinelerinin isviçre çakısı galiba.

https://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/kombi-schweissgeraet-ctm250st