05 Mart 2021, 09:05:49

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Aliexpress vergi

Başlatan Ersin, 22 Şubat 2021, 20:12:46

Ersin

Bir hafta içinde aliexpress üzerinden alışveriş yapan var mı.
Lvds kablo aldım %20 gümrük diye bir ücret çıktı.Bu genel bir uygulama mı yoksa bü ürüne özel birşey midir.

ACM

2 alışverişimde vergiyi peşin aldıklarında paketi birinde aras diğerinde yurtiçi kargo getirdi. Sizinkide aynısı olabilir. Kargolara ek para ödemedim.

sifirzero

Her ürunde vergi var diye biliyorum. Hatta kilo veya maliyetin fazla ise vergide artiyor
sifirzero.blogspot.com sifirrzero@gmail.com iman hem nurdur hem kuvvettir

Tagli

Son bir hafta içinde değil ama birkaç ay önce (sanırım Aralık ayında) AliExpress'ten alışveriş yaptım. PTT getirdi. Paket üzerinde Çinlilerin belirttiği rakam üzerinden %20 vergi + 8-9 TL de gümrüğe sunum ücreti midir nedir onun için para aldılar teslimat sırasında.
Gökçe Tağlıoğlu

Ersin

Ocak ayında bir alışverişim oldu , entegre olduğu için ufacık kabarcıklı pakette ptt ile geldi.
Belki satıcının girdiği ürün kategorisi/ağırlığı/ebat ile alakalı olabilir.Az kalsın siparişi iptal ediyordum ,satıcı fazla para aldı zannetim , bir yerde duty diye ibare görünce ali ile alakalı birşey olduğunu tahmin ettim.

Bakalım , büyük ihtimal yiçi veya aras ile gelir.

ACM

22 Şubat 2021, 21:36:39 #5 Son düzenlenme: 23 Şubat 2021, 17:40:30 ACM
Alıntı yapılan: sifirzero - 22 Şubat 2021, 21:04:38Her ürunde vergi var diye biliyorum. Hatta kilo veya maliyetin fazla ise vergide artiyor

Vergi verdiğim bir alışverişte böyle bir ibare var.

Not: vergi ve görev satıcınız tarafından tahsil edilir ve sizin adınıza Türk gümrüklerine ödenecektir. AliExpress, vergi ve vergilerin toplanması ve ödenmesi için herhangi bir yükümlülük üstlenmez

Link burda kontrol edebilirsiniz

Yani Aliexpressin vergiyle bir alakası yok.Eğer satıcı vergi koyduysa gümrük vergisini kendisi ödüyor ve özel kargolara veriyor , 2 sipiariştede böyle oldu çünki.

fahri-

EKOM dan malzeme alıyorum. Bir adet 20 cm lik özel konnektörü olan bir kablo siparişime %20 vergi koyarak teslim ettiler. Diğer malzemelerde vergi yoktu. Kabloda %20 gümrük olduğunu söylediler.

apsis

İki hafta önce iki farklı satıcıdan ürün teslim aldım. İki ürüne ayrı ayrı ptt'ye vergi ödedim.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Ersin

Geçen sene çıkan ek vergi ve geçen sene ekim ayında bitmesi gereken vergi den dolayı imiş.Kablo da %20,pcb yaptırdığım firma stensil yaptırmıştım ,türkiye teslim fiyatı nerdeyse 3 katı idi orda da Çin %3.7 ,Türkiye de  %23 vergi ekliyormuş.

zipzip

Aliexpress ten alışveriş ettiğinizde ayrıca vergi çıkıyorsa, Türkiyeye girişte ayrı bir vergi, gümrüğe sunum, damga vergisi ödemiyorsunuz. Türkiyeye girdikten sonra bana aras kargo ile geldi. En azından ne kadar vergi ödeyeceğinizi önceden bilmiş oluyorsunuz.

Kılıç

25 Şubat 2021, 17:12:28 #10 Son düzenlenme: 25 Şubat 2021, 17:14:48 Kılıç
Sipariş esnasında gümrük ödemesi yapmadım. Paket gümrüğe gelmiş.
PTT efendi telgraf göndermiş. yarım sayfa yazı. Ödeme ve fiyat bilgisi içeren belgeyi eposta olarak yollayın diyor. Gerçekten telgraf hala varmış. Kağıdın üstünde telgraf yazıyor.

Az önce baktım. 8 lira sunum. Toplam 290 lira civarında vergi çıkmış. %20 ye tekabül ediyor
auto-reverse recording

Ersin

Kablolar aras ile geldi.Herhangi ek bir ücret ödemedim,açtık baktık öptük ücreti yok.
Bütün malzemeler böyle gelirse  daha iyi olur.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.