Ardunio + Si4703 FM Alıcı Modül

Başlatan oongit, 25 Şubat 2021, 00:20:57

oongit

Merhaba Arkadaşlar.

Çok uzun bir aradan sonra, elektronik hobime geri döndüm. Ardunio öğrenmeye çalışıyorum.

Bir elektronik market sitesinden Ardunio Nano (Klon) ve Si4703 FM Alıcı Modülü satın aldım. Ancak hangi programı denediysem, hiçbir şekilde bu kadar basit bir devreyi çalıştıramadım.

Si4703 konusunda indirdiğim tüm kütüphane dosyaları ile denemeler yaptım. Her denemeyi seri port ekranında görmeye çalıştım. Ne devreden bir ses geliyor, ne de seri port ekranında veri girişi yapamıyorum. Olmuyor, olmuyor...

Bunun sebebi ne olabilir?


oongit

Alıntı yapılan: sinus - 25 Şubat 2021, 02:59:44Bu kütüphane çalışıyor.

https://github.com/sparkfun/FM_Tuner_Basic_Breakout-Si4703/blob/master/Firmware/SparkFunSi4703Demo/SparkFunSi4703Demo.ino

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Akşam eve gidince mutlaka deneyeceğim. Sonucunu yazarım, umarım bu sefer çalıştırabilirim.

oongit

Olmadı...

Nerede hata yapıyorum? Delirmek üzereyim.

Derleme ve yükleme tamamlandı ancak Derleyici penceresinin alt tarafında şu şekilde bir uyarı geldi:

C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\FM_Tuner_Basic_Breakout-Si4703-master içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: no headers files (.h) found in C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\FM_Tuner_Basic_Breakout-Si4703-master

3.3V pini = Ardunio'nun 3.3V pinine bağlı
GND pini  = GND'de
SDIO pini = A4
SCLK pini = A5
Reset pini= D2

oongit

Ardunio Derleyicisini silip yeniden yükledim.
(Ancak ne hikmetse, daha önce deneme yaptığım tüm deneme kodları yeniden karşıma çıktı. Yani sanki az önce programı silmemişim gibi...)

Neyse;

Verdiğiniz linkteki tüm dosyaları ZIP olarak indirdim.
Library Ekle menüsünden yerini de gösterdim.
Şimdi de "Belirtilen dizin / zip dosyası geçerli bir kütüphane içermiyor." diye hata verdi.

sinus

Linkteki kodları kopyala yapıştır yapın, kütüphane olarak eklemeyin.
Çalışması gerek.

oongit

Az önce dediğinizi aynen yaptım. Kütüphane olarak eklemeden direkt olarak kodları yapıştırdım. Bu sefer sorunsuz olarak yükledi.
Seri port ekranındaki iletişim hızını da 57600 baud yaptım. (Çünkü programda 57600 baud yazıyordu)

Seri port ekranında "Initializing I2C and Si4703" yazısı belirdi ancak yine de hiçbir ses ya da çalışma ibaresi görünmüyor.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.