Mplab x yeni dosya oluşturma hatası

Başlatan yunuss, 25 Şubat 2021, 01:38:26

yunuss

bilgisayarı format attıktan sonra mplab x ve xc8 derleyicilerini yeniden kurdum.

yeni proje oluştururken dosyaya isim verip finish dediğimde

Project folder already exists and is not empty

hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim.

hata alttaki videoda olanın aynısı

yunuss

ayrıca yeni dosyada oluşturamıyorum. alttaki hatayı alıyorum.

Could not generate makefiles for configuration default.

Errors have occurred while loading one or more configurations.
If a specific error is not shown above, this may happen when you import a project from another computer.
    + You can add language tools in Tools->Options embedded tab.
    + You can change which language tool to use in the project properties dialog.

PICaso

Alıntı yapılan: yunuss - 25 Şubat 2021, 01:38:26bilgisayarı format attıktan sonra mplab x ve xc8 derleyicilerini yeniden kurdum.

yeni proje oluştururken dosyaya isim verip finish dediğimde

Project folder already exists and is not empty

hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim.

hata alttaki videoda olanın aynısı

Videoda derleyiciler yüklenmemiş gibi görünüyor.

yunuss

o video benim değil ama sorun aynı. bende derleyici yüklü.

videonun birince dakkasında finish dediğimde bir süre sonra uyarı çıkıyor

serkan

Aynısı bende olmuştu javayı güncelle sonra Mplab x ve xc8 kaldır yeniden kur.

yunuss

formattan sonra java yüklenmemiş. ondan demekki. hangi versiyonu yüklemem gerekiyor biliyormusunuz

Tagli

Emin değilim ama MPLAB X'in son versiyonları kendi içinde gömülü Java ile geliyor olabilir. Web sitelerinde öyle bir şeyler okuduğumu hatırlar gibiyim.
Gökçe Tağlıoğlu

yunuss

hardsikteki sıkıntıdan dolayı format atamadım. bu yüzden yeni hardiske geçtim. ilk başta diğer hardiskteki mplab x , xc8 dosyalarını direk yeni hardiske attım. fakat mplab x başlatıcısını bulamayınca ekle/kaldır dan değil direk attığım dosyaları sildim.

sonra yeniden kurduğumda bu sorunla karşılaştım.

aşağıdaki java programını kurdum fakat sorun hala devam ediyor.

tüm dosyaları silip birdaha yüklemeyi deneyeceğim.

mplab x v5.40 ve xc8 v2.30 programları

yunuss

MPLAB X İN EN SON SÜRÜMÜNÜ YÜKLEYİCE SORUN DÜZELDİ

JAVA İLE ALAKALI MPLAB X İN SAYFASINDA ŞÖYLE BİR YAZI VAR

Java® Platform and Operating System Direction
In order to align with industry standards and to continue to provide you the best experience when using MPLAB X IDE, we will be making the following changes to the IDE:

A license-free version of Java will be distributed with MPLAB X IDE starting in version 5.40
MPLAB X IDE versions up to and including 5.35 will use the last free JRE version 8 from Oracle®
No Oracle JRE license will be required to use any version of MPLAB X IDE

Operating system support for Windows, Mac OS and Linux will move to 64-bit only starting with MPLAB X IDE version 5.40
Product support releases will be delivered independently from MPLAB X IDE starting in version 5.30 by moving to a Device Family Pack (DFP) system
A DFP can be applied to MPLAB X IDE version 5.30 or 5.35 to extend the life of the IDE for 32-bit operating systems
Not all new devices added by a Device File Pack are guaranteed to work in these versions of the IDE
Important Note for macOS® Users: The latest version of macOS, 10.15 Catalina, removes support for 32-bit applications. This means that current versions of MPLAB X IDE (up to version 5.40) will not run on this operating system without a patch. All current versions of MPLAB XC compilers are now compatible with this latest version of macOS. Download macOS patch here.

yunuss

fakat bu sürümde de debug işlemi yapılamayor.

Not resolvable to a valid memory address

hatası alıyorum.

nasıl düseltebilirim

yunuss

SORUNU ÇÖZDÜM. ÇÖZÜM YOLU

C:\Users klasöründe kilit işaretli hesap klasörü bulunuyor. bu dosya hesap kayıtlarının tutulduğu dosya ve kayıt defterine bağlı.

bu dosyanın adında türkçe karakter olursa mplab x düzgün kurulamıyor.

bu kilitli hesap klasörünün adı direk değiştirilemiyor.

hesap klasörünün adını değiştirmenin en doğru yolu , türkçe karakter içermeyen yeni bir yönetici hesabı açmak. ve eski hesaptaki masaüstü ve C:\Users\eski hesap dosyalarını yeni hesaba atmak.

bu hesap adı değiştirmeden önce mplab x i tamamen kaldırın. yeni adlı hesaba tekrar kurun

M.Salim GÜLLÜCE

Benim daha başka bir problemim war.
MPLAB X 5.45 ve Harmony 3 kurmaya çalıştım.
Başka bir bilgisayarda da yüklediler.

Launch butonuna tıklayınca..
Bir süre sonra şu hata ile çıkıyor.

Daha Başka bir bilgisayarda biraderime söyledim kurdu.
Ayrıntılarada girmedi üstelik.
Bilgisayarında javada kurulu değil.
Onda sıkıntısız çalıştı.
Ne yaptıysam bende çalıştıramadım.

Çözümünü bilen warmı.?

power20

Java  veya Python için Path başka ayarlanmış olabilir. Aradığı şeyler yerinde yok gibi

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Kılıç - 05 Mart 2021, 19:41:55Java  veya Python için Path başka ayarlanmış olabilir. Aradığı şeyler yerinde yok gibi
Hiç java kurulmamış bir makinada problemsiz çalışırken mi..?
Hata raporu doğruda dışarıdan kuruluma etki edecek birşey yok.

power20

Hiç Java kurulmamışsa kendisi kurup  kullanıyor güzelce çalışıyor. (Sanırım)