74HC4052 Multiplexer Devresi

Başlatan esdevhk, 01 Mart 2021, 17:16:31

esdevhk

Cümleten selamlar,

Kuracağım sistemde UART çıkışlarını yönlendirmek için UART multiplexer kullanmak istiyorum. 74HC4052 multiplexer entegresini kullanacağım. Devresini kurarken dikkat etmem gereken kısımlar nelerdir? Aşağıdaki gibi örnek bir devre çizdim. Proteus'ta simülasyonunu yaptığımda bir sıkıntı olmadı fakat sizlerden de tavsiye almak isterim.

Teşekkürler.

M.Salim GÜLLÜCE

4051-4052 Analog Mux tur.
(Tavsiye) Digital Mux daha uygun olmazmı..?
74HC153 mesela 4 girişi bir çıkışa bağlar. RX olarak kullanırsın.
74HC139 da tersi 1 girişi 4 çıkışa bağlar. TX olarak kullanırsın.

bunların 8 li olanları ve 2 li olanlarıda wardır.
Amacına hangisi uyarsa

esdevhk

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 01 Mart 2021, 17:53:454051-4052 Analog Mux tur.
(Tavsiye) Digital Mux daha uygun olmazmı..?
74HC153 mesela 4 girişi bir çıkışa bağlar. RX olarak kullanırsın.
74HC139 da tersi 1 girişi 4 çıkışa bağlar. TX olarak kullanırsın.

bunların 8 li olanları ve 2 li olanlarıda wardır.
Amacına hangisi uyarsa

Teşekkürler hocam, evet Analog Mux oldugunu gördüm fakat araştırdığımda kullanımında bir sıkıntı olduğunu söyleyenleri görmedim.
Sizce digital mux kullanmamam sıkıntı yaratır mı? Bu arada tek bir entegre ile yapmak istememin sebebi yer sıkıntım olmasıdır.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: huseyink - 01 Mart 2021, 17:56:20Teşekkürler hocam, evet Analog Mux oldugunu gördüm fakat araştırdığımda kullanımında bir sıkıntı olduğunu söyleyenleri görmedim.
Sizce digital mux kullanmamam sıkıntı yaratır mı? Bu arada tek bir entegre ile yapmak istememin sebebi yer sıkıntım olmasıdır.
Analog geçişler direnç özelliği gösterir.
Aslında mos transistör ile giriş çıkışa bağlanır.

Eğer analog olması gürültülere açık hale getirmeyecekse sıkıntı oluşturmaz.
Diğerleri tamamen lojik.
Yani 1 ve sıfır dışında bir ara değer yok.

Yer sıkıntın warsa SMD yi dene.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: huseyink - 01 Mart 2021, 17:16:31Cümleten selamlar,

Kuracağım sistemde UART çıkışlarını yönlendirmek için UART multiplexer kullanmak istiyorum. 74HC4052 multiplexer entegresini kullanacağım. Devresini kurarken dikkat etmem gereken kısımlar nelerdir? Aşağıdaki gibi örnek bir devre çizdim. Proteus'ta simülasyonunu yaptığımda bir sıkıntı olmadı fakat sizlerden de tavsiye almak isterim.
Teşekkürler.

Kolaylikla kullanabilirsin.
4052 nin girisi ile cikisi arasinda 50...220ohm arasinda bir direnc varsayacaksin sadece.
Bu da şu durumda sinyalini hic etkilemez.
Kolay gelsin.

esdevhk

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 02 Mart 2021, 09:10:27Kolaylikla kullanabilirsin.
4052 nin girisi ile cikisi arasinda 50...220ohm arasinda bir direnc varsayacaksin sadece.
Bu da şu durumda sinyalini hic etkilemez.
Kolay gelsin.

Şuan attığım devreyi bu şekilde üretip kullanabilirim yani öyle mi @Erol YILMAZ hocam? Pull down yerine pull up mı yapsam diye düşünüyorum UART idle durumda HIGH'da beklemesi için vs. bu durum için ne düşünüyorsunuz acaba.

mehmet

Vee 'ye (-5V) verilirse direnç (60R)
görülüyor.
Bunun dijital sinyallerde sorun çıkarmayacağını
düşünüyorum.

Tek beslemenin analog sinyalde ciddi sorun
çıkardığını biliyorum.

CD4052B 'de bu direnç biraz yüksek.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Okan AKÇA

Erol hocamızın dedigi gibi sıkıntı cikarmaz.

yas

Bende farklı bir öneride bulunayım AND ve XOR kapıları kullanarak da oluşturulabilir. Bir çok defa kullandım. Tek multiplexer entegresine göre daha avantajlı gördüğüm için tercih etmiştim. Birden fazla seri (usb-uart IC + RS232 + RS485 + RF Modem Uart + GSM Modem Uart + MCU Uart) haberleşme yolunu birbirine bağlayıp herhangi birinden gelen veriyi diğerlerine sorunsuz iletmek mümkün oluyor. Ve bunun için 4052 yada türevlerindeki gibi A-B seçimleri yapmaya gerek kalmıyor. Diğer bir avantaj ise birimlerin kendi aralarında irtibatlı olmaları. Multiplexerlar ile kurulacak dağıtımda genelde mcu master oluyor, Mesela RS232 den gelen veri RS485 e iletilmek istendiğinde RS232 üzerindeki veri önce mcu ya girip oradan rs485 hattına yönlendirilmesi gerekiyor. Diğer yöntemde veri bir porttan girdiği gibi aynı anda diğer portlarda görünüyor uygulama açısından bir mahsuru yoksa gayet güzel aslında varsa en büyük problem bu oluyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yas - 02 Mart 2021, 18:44:05Bende farklı bir öneride bulunayım AND ve XOR kapıları kullanarak da oluşturulabilir. Bir çok defa kullandım. Tek multiplexer entegresine göre daha avantajlı gördüğüm için tercih etmiştim. Birden fazla seri (usb-uart IC + RS232 + RS485 + RF Modem Uart + GSM Modem Uart + MCU Uart) haberleşme yolunu birbirine bağlayıp herhangi birinden gelen veriyi diğerlerine sorunsuz iletmek mümkün oluyor. Ve bunun için 4052 yada türevlerindeki gibi A-B seçimleri yapmaya gerek kalmıyor. Diğer bir avantaj ise birimlerin kendi aralarında irtibatlı olmaları. Multiplexerlar ile kurulacak dağıtımda genelde mcu master oluyor, Mesela RS232 den gelen veri RS485 e iletilmek istendiğinde RS232 üzerindeki veri önce mcu ya girip oradan rs485 hattına yönlendirilmesi gerekiyor. Diğer yöntemde veri bir porttan girdiği gibi aynı anda diğer portlarda görünüyor uygulama açısından bir mahsuru yoksa gayet güzel aslında varsa en büyük problem bu oluyor.

Biraz kaba şematikle anlatabilirmisin.?
Açıkıçası çok anlayamadım.

yas

Gün içinde sonra proteus simülasyonunu hazırlar buradan paylaşırım hocam.

yas

RS485 EN ucu entegrelerden artacak kapılarla değişik yöntemlerle kontrol edilebilir.
Uart bridge

parametre

...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yas - 03 Mart 2021, 11:41:30RS485 EN ucu entegrelerden artacak kapılarla değişik yöntemlerle kontrol edilebilir.
Uart bridge
İki aygıt aynı anda haberleşmeyecekse olur.
Haberleşmeye kalkarsa fecaat olur.

yas

Yok hocam kıyamet kopmuyor :D  en fazla veri kaybı oluyor. Benim uygulamamda oda olmuyor. Çünkü sadece MCU yu master kullanıyorum.