Harici eepromdan okuyup 240*128 ekrana resim basma

Başlatan zamzam23, 05 Mart 2021, 16:02:41

zamzam23

Selamlar,
Harici bir eepromdan okuyarak ekrana resim,şekil vs basıyorum ancak 40mhz pll çalışmama rağmen yine de ekrana tam basması 4-5 sn sürüyor. Yazılımsal olarak bunu nasıl hızlandırabilirim?
Ekran için T6963C controller driver kullanıyorum. EEprom ile i2c haberleşiyorum.

Eeprom haberleşme:
#use i2c(master, sda=EEPROM_SDA, scl=EEPROM_SCL)

Kullandığım fonksiyon:
void Eeprom_resim_goster(int16 eeprom_bas, int boyut_x, int boyut_y, int16 nereden_x, int16 nereden_y)
{
   int16 Eeprom_Buffer;
   int i,sutun,satir,sutun_boy,satir_boy;
   int16 Eeprom_konum;

Eeprom_konum = eeprom_bas;
   sutun_boy = boyut_x / 8;
   satir_boy = boyut_y;

for(satir=0; satir < satir_boy ; satir++)
   {
      for(sutun=0; sutun < sutun_boy; sutun++)
      {
         Eeprom_Buffer = read_ext_eeprom(Eeprom_konum);
         Eeprom_konum++;
         glcd_pixel8(nereden_x + (sutun * 8), nereden_y + satir, Eeprom_Buffer);
      }
   }
}

Ekleme: i2c haberleşmesini FAST komutu ile hızlandırdım. Resim yüklenme süresini 2sn'yeye düşürdüm. Daha hızlı nasıl olabilir? Mümkün mü daha hızlısı?

#use i2c(master, sda=EEPROM_SDA, scl=EEPROM_SCL, FAST)

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

sadogan

Eeprom dan 1 byte deyilde bloklar halinde okusanız.
Her byte için adres yollamaz ve okumaz hızınız artar.

JOKERAS

I2C Yavaş çalışan bir Donanım.SPI çok daha hızlıdır ama SPI donanımlar oldukça pahalı.
Sizin yapacağınız yöntem şu olmalı...
İşlemci Raminde bir Video Memory oluşturun, EEprom'dan okuduğunuz verileri Bu Video Memoriye
Keş edip Basın.Müthiş şekilde hızlanacak.

Sabit Hafıza biriminden Sürekli veri okumak pek iyi bir yöntem değil.Bu hafızaların Yazma Okuma ömürleri
var.Sürekli okunan veya yazılan Hafıza, bir zaman sonra Yorulmaya başlayıp hata vermeye başlayacak.

zamzam23

SPI'ya dönme şansım yok şuan.

Ram'de yer kalacak mı emin değilim. Yazılım bitince tekrar bakar dediklerinizi denerim o zaman. Teşekkürler.

sadogan

Aslında ccs de fast lcd var ama sizin ekran için 3.8k ram lazım.